مردانی: تهران به رنگ سیاه تبدیل شده است/ تا عید نوروز شانس داشتن واکسن کرونا را نداریم

کدخبر: 365665
اقتصاد نیوز : عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به وضعیت بحرانی کرونا در پایتخت، تاکید کرد اعمال قانون قطعا موثر خواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مسعود مردانی عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا امشب چهاردهم مهرماه با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر به بررسی وضعیت بحرانی کرونا در پایتخت پرداخت.

مردانی با اشاره به اینکه هیچ وقت در طول این ۹ ماه به این وضع گرفتار نشده بودیم، گفت: من تصاویر خیلی بدی را می‌بینم، بار‌ها و بار‌ها دیده‌ام که یک بیمار کرونا دارد و دچار وضعیت بحرانی شده است و الزاماً باید در بخش آی سیو بستری شود، اما متاسفانه تمامی تخت‌ها اشغال است.

او اظهار کرد: برخی اوقات مجبور می‌شویم به شیوه‌های نسبتاً علمی دارو‌هایی که در بیمارستان به بیمار می‌دهیم را تجویز کنیم تا پرستار در خانه آن‌ها را به بیمار تزریق کند لذا این روش استاندارد نیست، اما به دلیل شرایطی که وجود دارد مجبور می‌شویم.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه یکسری از عزیزان هستند که آزمایش حلق می‌دهند، اما باید بدانیم که آزمایش حلق ۶۰ درصد اطمینان می‌دهد و ۴۰ درصد منفی کاذب است، یادآور شد: آمار خیلی بالاتر از اینهاست و اوضاع واقعا نگران کننده است، خیلی از خانواده‌ها متاسفانه در این وضعیت عزادار هستند.

مردانی با اشاره به اینکه اعمال قانون خیلی می‌تواند موثر باشد، افزود: فردی که اقدام به تهدید سلامت جامعه کرده باید بداند که از حق الناس نمی‌توان گذشت، بیماری کرونا برای ابتلای افراد از هیچ قاعده و قانونی تبعیت نمی‌کند، لذا هر کسی آنتی بادی محافظت کننده بر علیه بیماری را نداشته باشد و در معرض بیماری قرار بگیرد به کرونا دچار می‌شود.

مردانی با اشاره به اینکه کرونا پیر و جوان، فقیر و غنی نمی شناسد اظهار کرد: هر کس آنتی بادی علیه این ویروس را نداشته باشد به آن مبتلا می شود، ابتلای مجدد در این بیماری مطرح است، تا قال قضیه کرونا در دنیا کنده نشود باید مسائل بهداشتی را رعایت کنیم.

او با بیان اینکه رئیس جمهور آمریکا به وضوح اعتقاد بر ماسک زدن نداشت و جزو کسانی بود که می‌گفت اعتقادی به کرونا ندارد ادامه داد: اگر آنتی بادی محافظت کننده در بدن وجود نداشته باشد در معرض ابتلا هستید، باید بدانید که مرگ برای همسایه نیست ممکن است گریبان‌گیر خود ما شود، قبل از اینکه واکسن موثر محافظت کننده در دنیا در دسترس قرار بگیرد باید اصول بهداشتی را رعایت کنیم.

متاسفانه برخی کرونا را ساده گرفتند

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به اینکه کارهای خوبی برای تولید واکسن شده است، گفت: امید را در چهره محققینی که در کار تهیه واکسن هستند در دنیا می توان دید، در کشور خودمان تا عید نوروز این شانس را نداریم که واکسن را داشته باشیم، نمی توانیم دست رو دست هم بگذاریم تا هر روز شاهد مرگ و میر هموطنانمان باشیم تا زمانی که اقدام خاصی را انجام ندهیم باید رفتارهای پرخطر را کم کنیم، ساده انگاری بیماری کرونا خیلی مهم است، متاسفانه برخی کرونا را ساده گرفتند.

وضعیت بحرانی کرونا در تهران 

مردانی با اشاره به اینکه شیوع اپیدمی در این فصل و این مقطع بسیار غیر منتظره بود و دکتر زالی هم امروز وضع بحرانی پایتخت را اعلام کرد، گفت: به گفته یکی از همکاران پزشک، وضع تهران از رنگ قرمز عبور کرده و سیاه شده است.

او با بیان اینکه مقایسه وضع کنونی با هیچ یک از روز‌ها و ماه‌های ابتدایی شیوع بیماری طی ۹ ماه گذشته قابل مقایسه نیست گفت: در صورت ادامه بی‌توجهی مردم به شیوه‌نامه‌های بهداشتی و انجام مسافرت‌ها در دو هفته پایانی ماه صفر، احتمال دارد برای پذیرش بیماران جدید به سمت ایجاد بیمارستان‌های صحرایی برویم.

مردانی در ادامه برنامه با اشاره به اعمال محدودیت‌ها گفت: در طول مسیر از رستوران‌ها و کافه‌ها دیدن کردم به طوری که وجب به وجب شاهد ازدحام بی‌نظیر مردم بودم، متاسفانه مردم در رستوران‌ها بیخ تا بیخ هم نشسته‌اند.

افزایش میزان سفر سبب تشدید چرخه ویروس می‌شود

او با اشاره به اینکه دو تعطیلی پیش رو داریم و نمی‌دانیم که رفتن به مسافرت آزاد است و یا اینکه ممنون می‌شود، گفت: ما در کمیته علمی در خصوص مسائل علمی صحبت می‌کنیم، می‌گوییم که افزایش میزان سفر سبب تشدید چرخه ویروس می‌شود و موارد جدید بیماری را افزایش می‌دهد ،در کمیته اجرایی است که تصمیم گیری صورت می‌گیرد.

مردانی با اشاره به اینکه از حدود یکی دو ماه پیش با جهشی که در کروموزوم ویروس کرونا اتفاق افتاد قدرت انتقال بیماری ۳ تا ۹ برابر افزایش یافته است، افزود: این موضوع را به وضوح می‌بینیم ، در اسفند و فروردین یکی از اعضای خانواده کرونا می‌گرفت اما الان بیماری خانوادگی شده است.

از دست ندهید
بلیط هواپیما