تشخیص کووید ۱۹ در چند ثانیه با این دستگاه

کدخبر: 366929
اقتصادنیوز :‌گروه تحقیقاتی مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراک، با همکاری محققان دانشگاه مالزی موفق به ساخت سنسور تشخیص بیماری کرونا در چند ثانیه شدند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بهداشت نیوز، در پژوهشی مشترک بین محققان گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراک و دانشگاه صنعتی مالزی (UTM) امکان تشخیص ویروس کووید -۱۹ از طریق آزمایش بزاق بیمار به عنوان یک روش نسبتاً ایمن و قابل اطمینان برای کنترل اپیدمی کرونا میسر شد.

دکتر محمد ولاشجردی، عضو گروه تحقیقاتی این طرح پژوهشی گفت: این پژوهش با مشارکت دکتر علیرضا سماواتی، دکتر قاسم عیسی آبادی بزچلوئی از دانشگاه اراک و پروفسور احمد فوزی اسماعیل از چهره‌های شناخته شده مهندسی شیمی در دانشگاه صنعتی مالزی و همکارانش انجام گرفت که امکان تشخیص این ویروس در زمان بسیار کوتاه را مقدور کرده است.

وی در تشریح شیوه عملکرد این سنسور، اظهارکرد: برای تشخیص ویروس کرونا از سنسور فیبرنوری لایه نشانی شده با طلا و گرافن اکساید استفاده شده است. این سنسور از طریق تغییر در طول موج و شدت نور دریافتی به وسیله انالیزر اپتیکی قادر به تشخیص وجود ویروس در بزاق بیمار است. اساس کار این سنسور، برهمکنش موج پلاسمون سطحی در بین سطوح طلا و گرافن اکساید و موج منتشر شده درون فیبر نوری است. با قرار گرفتن سنسور در بزاق بیمار تغییرات طول موج و شدت آن نسبت به زمانی که سنسور در بزاق فرد سالم قرار گرفته است وجود ویروس را مشخص می‌کند.

ولاشجردی ضمن اشاره به زمان کوتاه تشخیص کرونا به وسیله سنسور طراحی شده توسط این گروه تحقیقاتی تصریح کرد: در این پژوهش نمونه بزاق دهان بیماران مبتلا به کووید -۱۹ با متوسط سن ۵۸/۵ سال در محدوده سنی ۳۴ تا ۷۲ سال توسط سنسور ساخته شده مورد بررسی قرار گرفت و نتایج حاصل از عملکرد سنسور حاکی از تغییرات معنادار طول موج دریافتی و شدت آن با افزایش تعداد ویروس کرونا در مراحل مختلف بیماری است. به عنوان مثال برای بیماری که در مراحل پیشرفته بیماری است، تغییرات طول موج و شدت به ترتیب ۱/۱۲ نانومتر و ۲/۰۱ دسی بل و برای فرد مبتلا به ویروس که در مراحل ابتدایی بیماری است، ۰/۹۸ نانومتر و ۱/۳۲ دسی بل گزارش شده است و مدت زمان پاسخ سنسور به وجود ویروس بسیار کوتاه و در حدود چند ثانیه است.

عضو هیئت علمی گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراک گفت: شیوع بیماری کرونا در ماه‌های اخیر بسیاری از محققان رشته‌های مختلف را بر آن داشته است تا حداکثر تلاش خود را برای مبارزه با ویروس کووید -۱۹ به کار گیرند. دانشگاه اراک نیز به عنوان دانشگاه جامع استان مرکزی که همواره حضور موثری در مسائل صنعت و اجتماع داشته است، از ابتدای شیوع این بیماری همت خود را همراه با محققان سایر جهان در این عرصه گمارد.

بر اساس اعلام وزارت علوم، نتایج حاصل از این پژوهش در ژورنال بسیار معتبر Chemical Engineering Journal با ضریب تاثیر (۱۰,۶) به چاپ رسیده است.

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما