کدخبر: ۳۶۶۹۶۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سودی که طالبان از پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا می‌برد

اقتصاد نیوز : طالبان به دنبال حاکمیت سراسری خودش در افغانستان است بنابراین علاقه مند است تا نیروهای آمریکا به رهبری ترامپ سیاستی را برای خروج از این کشور در پیش بگیرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، محسن روحی صفت ‌درباره این که آیا ابراز امیدواری طالبان برای پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا به دلیل خروج نیروهای آن از افغانستان است؟ گفت: در آمریکا دو جناح هستند که یکی از آنان همراهان ترامپ بوده و معتقدند باید هزینه های آمریکا در خارج از کشور کاهش یابد و با توجه به وضعیت بودجه ای هدف شان کاهش هزینه ها است اما می گویند نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج شوند در حالی که اعلام نمی کنند چه میزان از نیروها خارج و سایر آن ها باقی می مانند. 

وی افزود: جناح دیگر ژنرال های با سابقه ارتش هستند که در افغانستان سابقه طولانی دارند و نگرانند که با خروج نیروهای آمریکایی اوضاع به شکل سابق برگردد. 

این دیپلمات پیشین کشورمان در افغانستان همچنین بیان کرد : از طرفی طالبان به دنبال حاکمیت سراسری خودش در افغانستان است بنابراین علاقه مند است تا نیروهای آمریکا به رهبری ترامپ سیاستی را برای خروج از این کشور در پیش بگیرد تا فرصتی پیدا کرده و حاکمیت در افغانستان را در اختیار خود داشته باشد. 

روحی صفت خاطرنشان کرد: متاسفانه سیاستی که  در این مدت از طریق زلمای خلیل زاد نماینده آمریکا در امور افغانستان دنبال ‌شده تا حد زیادی زمینه گسترش فعالیت طالبان در افغانستان را فراهم کرده و به آن ها قوت قلب و نیروی معنوی بخشیده تا بتوانند در مذاکرات یا سرزمین افغانستان از قوت بیشتری برخوردار باشند.

وی اظهارکرد: همین مساله باعث تضعیف دولت مرکزی شده و کسانی که چشم به جامعه مدنی افغانستان دوخته اند نگران هستند تا دستاوردهای چند ساله از قبیل قانون اساسی، جمهوریت و... با سیاست های ترامپ و خلیل زاد از بین برود. 

معاون پیشین دفتر مطالعات سیاسی وزارت خارجه در پایان ابراز کرد: به نظر می رسد هر دو طرف یعنی هم طالبان و هم آمریکا موضع خود را حفظ می کنند، در واقع آمریکا حاضر به عقب نشینی نخواهد بود و موضع طالبان هم در مذاکرات قوی تر می شود، بنابراین احتمالا تا روشن شدن نتیجه انتخابات آمریکا، مذاکرات صلح هم ضعیف پیش می رود. 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند