کدخبر: ۳۶۷۱۰۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

هاشمی وضعیت کشور را به شعب ابیطالب تشبیه کرد

اقتصادنیوز :‌رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به در پیش بودن سالروز رحلت پیامبر گرامی اسلام و سیره نبوی ایشان، گفت: یکی از دلایل اصلی حمایت مسلمانان از پیامبر در دوران سختی های صدراسلام، همراهی رسول خدا (ص) با مردم در تحمل مشکلات بود. پیامبر در شعب ابیطالب در همان شرایط دشوار مردم زندگی کرد، نمی شود مسئولان از رفاه و آسایش برخوردار باشند و از مردم انتظار مقاومت و تحمل سختی را داشته باشند.

به گزارش اقتصادنیوز ، محسن هاشمی در آغاز دویست و چهل و دومین جلسه شورا با اشاره به فرا رسیدن سالروز رحلت رسول خدا (ص) و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا علیهم السلام، گفت: جامعه ما امروز در شرایط بسیار سخت اقتصادی قرار دارد، و تحت شدیدترین تحریم هاست. در عصر پیامبر این فشار حداکثری در دوران شعب ابیطالب رقم خورد، و مسلمانان با تحمل فشار با سربلندی از تحریم ها خارج شدند، که امیدواریم بزودی با رفتن ترامپ، این دوره سختی هم به گشایش برای مردم تبدیل گردد.

هاشمی افزود: البته یکی از دلایل اصلی حمایت مسلمانان از پیامبر در دوران سختی های صدراسلام، همراهی رسول خدا (ص) با مردم در تحمل مشکلات بود. پیامبر در شعب ابیطالب در همان شرایط دشوار مردم زندگی کرد، نمی شود مسئولان از رفاه و آسایش برخوردار باشند، و از مردم انتظار مقاومت و تحمل سختی را داشته باشند.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: ویژگی برجسته پیامبر(ص)، اخلاق مداری حضرت بود، که هدف از بعثت خویش را نیز تعالی اخلاق در جامعه بیان کردند، بدون اخلاق و مدارا و مهربانی در جامعه، نماز و روزه و جهاد و حج، تنها پوسته ای از دین هستند که فاقد روح و معنویت است.

وی ادامه داد: امروز متاسفانه در جامعه، شاهد تعمیق شکاف و افزوده شدن احساس تنفر و جدایی میان سلیقه ها و رویکردهای مختلف فرهنگی، مذهبی، سیاسی و قومی هستیم.

محسن هاشمی گفت: بخشی از این چالش ها از عملکردهای جناحی و سلیقه ای در مسئولیت های رسمی سرچشمه می گیرد. و متاسفانه دستگاه های فرهنگی و مسئولان مربوطه، بجای تلاش در جهت ترمیم شکاف ها، بعضا به تعمیق اختلافات دامن می زنند.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: باید بدانیم، بدون فراگیری ارزش های اخلاقی و افزایش وحدت ملی، قادر به عبور از این شرایط سخت نخواهیم بود. اگر مسئولان و جناح های سیاسی تلاششان در جهت فرافکنی مشکلات به عهده رقبا و دیگران باشد، بزودی خواهیم دید همه مسئولان و جناح های سیاسی با ریزش پایگاه اجتماعی خود مواجه خواهند بود. چون در جمع جبری تنفر و کینه، همه بازنده اند.

هاشمی همچنین گفت: درس بزرگ پیامبر اکرم و امام حسن و امام رضا علیهم السلام برای ما، افزایش مدارا و مهربانی با دیگران، خطاپوشی و گذشتن از آبرو و موقعیت خویش برای مصلحت جامعه وحفظ جان و نوامیس و معیشت عمومی است. تصمیماتی که پیامبر اکرم، امام حسن و امام رضا، براساس عقلانیت و مصلحت دین و مردم گرفتند. اگرچه در آن روز با طعنه ها و تخریب های گروهی از افراد تندرو و هیجانی مواجه شد. اما مسیر صحیح را پیش روی جامعه باز کرد و منجر به ماندگاری راه اسلام برای قرن های متمادی و جوامع گوناگون گردید. امیدواریم که این مسیر عقلانیت، میانه روی و مدارا را بتوانیم برای نسل های آینده باز نگه داریم.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند