توصیه تند سه کشور اروپایی به ترکیه

کدخبر: 367510
اقتصاد نیوز : وزرای خارجه آلمان، فرانسه و لهستان با صدور بیانیه‌ای از ترکیه خواسته‌اند از هرگونه اقدام یک جانبه در شرق دریای مدیترانه خودداری کند و برای مذاکرات آماده باشد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس، وزرای خارجه آلمان، فرانسه و لهستان روز پنجشنبه بیانیه‌ مشترکی را صادر و در بخشی از آن به اقدامات ترکیه در شرق دریایی مدیترانه اشاره کردند. 

در این بیانیه از ترکیه خواسته شده از هرگونه اقدام یک جانبه در شرق مدیترانه خودداری کرده و آمادگی خود را برای مذاکرات نشان دهد. 

در بیانیه مشترک این سه کشور عضو اتحادیه اروپا آمده است: «فرانسه، آلمان و لهستان مطابق با بحث و نتیجه‌گیری شورای اروپا در اول و دوم ماه اکتبر، تأکید می‌کنند که اتحادیه اروپا منافع استراتژیکی در یک محیط پایدار و امن در شرق [دریای] مدیترانه و توسعه یک رابطه همکاری و سودمند متقابل با ترکیه دارد.» 

در ادامه همچنین آمده است: «کشورهای ما از ترکیه می‌خواهند که از هرگونه اقدام یک جانبه در شرق [دریای] مدیترانه خودداری کرده و تمایل خود را برای مذاکرات با حسن نیت نشان دهد.»

وزرای خارجه آلمان، فرانسه و لهستان در این بیانیه همچنین عنوان کردند که از ادامه سریع مذاکرات، تحت نظارت سازمان ملل، به منظور حل و فصل جامع مسئله قبرس، در چارچوب این سازمان و مطابق با قطعنامه‌های مربوطه در شورای امنیت حمایت می‌کنند.» 

طی ماه‌های گذشته، تنش‌ها در شرق دریای مدیترانه بر سر اقدامات ترکیه در قبال آغاز حفاری‌ها و فعالیت‌های اکتشافی در این منطقه آغاز شد.

روابط آتن و آنکارا مدتی است که بر سر مسئله ورود مهاجران و پناهجویان از خاک ترکیه به یونان  و اقدام آنکارا در اعزام کشتی‌های حفاری به شرق مدیترانه به تیرگی گرویده و دو کشور همدیگر را به نقض حریم هوایی و دریایی هم متهم می‌کنند.

تیتر یک
  • تمام بازارها منفی شدند

    اقتصادنیوز: امروز ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ در دومین روز هفته،‌ تمام بازارها در جهت منفی حرکت کردند.

از دست ندهید
بلیط هواپیما