کدخبر: ۳۶۷۵۲۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

وحشت‌ لابی صهیونیستی از انقضای تحریم تسلیحاتی ایران

اقتصاد نیوز : یک سازمان حامی صهیونیست‌ها در آمریکا با وحشت‌زدگی از انقضای تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران، یکشنبه آینده را روزی «غم‌انگیز» توصیف کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا، «کمیته یهودیان آمریکا» که از لابی‌های صهیونیستی در آمریکاست، ۱۸ اکتبر (۲۷ مهر) را که روز پایان تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران است، «روی بسیار غم‌انگیز و خطرناک برای امنیت جهانی» خواند.

«دیوید هریس» مدیر اجرایی این لابی صهیونیستی گفت: ایران بدلیل بی‌عملی شورای امنیت سازمان ملل از ۱۸ اکتبر آزاد خواهد بود که بدون نقض برجام یا محدودیت‌های سازمان ملل بطور قانونی به خرید و فروش تسلیحات متعارف اقدام کند.

وی افزود: واقعیت غم‌انگیز این است که ایران به رغم چالش‌های اقتصادی یک بازیگر منطقه‌ای و جهانی خطرناک‌تری شده است.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ کشورش را از برجام خارج کرد و به مشارکت واشنگتن در این توافق پایان داد. او سپس همه تحریم‌های رفع شده به واسطه این توافق را علیه ملت ایران بازگرداند؛ اقدامی که خلاف قوانین بین‌المللی و نقض صریح قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در تأیید برجام بود.

در ماه‌های اخیر آمریکا تلاش کرد تا تحریم تسلیحاتی ایران را که ماه اکتبر به پایان می‌رسد، در شورای امنیت تمدید کند اما این تلاش با شکست مواجه شد.

همچنین «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا مدعی شد که واشنگتن، مکانیسم ماشه در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را با نامه‌ای که ماه گذشته به این شورا داد، فعال کرده است.

اما کشورهای اروپایی به همراه چین و روسیه و همچنین ریاست این شورا تأکید کردند که مکانیسم ماشه فعال نشده؛ زیرا ایالات متحده دیگر مشارکت‌کننده برجام به شمار نمی‌رود.

«دیان دجانی» رئیس وقت شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه اوت نیز اعلام کرد: «با توجه به مخالفت ۱۳ عضو با خواسته آمریکا درباره مکانیسم ماشه علیه ایران، اجماعی وجود ندارد و نمی‌توان اقدام بیشتری انجام داد». این موضع سپس از سوی «عبدو آباری» رئیس جدید و نیجری شورای امنیت باز هم تکرار شد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند