کدخبر: ۳۶۷۷۸۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

انتخابات نیوزیلند؛

پیروزی قاطع بانوی محبوب اقیانوسیه

اقتصادنیوز؛ «جاسیندا آردرن» نخست‌وزیر نیوزیلند موفق شد با اختلافی چشمگیر، برای دور دوم، حضور خود را در این سمت به مدت سه سال دیگر تثبیت کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از CNN؛ حزب کارگر نیوزیلند به رهبری «جاسیندا آردرن» نخست‌وزیر، با اختلافی چشمگیر در انتخابات پیروز شد تا حضور خود در این سمت را یک دوره ۳ساله دیگر تمدید کند.

جاسیندا آردرن پس از موفقیت در مقابله با شیوع ویروس کرونا در کشور ، به عنوان نخست وزیر نیوزیلند برای دومین بار پیروز شد.

حزب کارگر چپ میانه آردرن با شمارش 87٪ آرا موفق شد 48.9٪ آرا را کسب کند و این به معنی پیروزی حزب وی بالاترین نتیجه یک حزب از زمان معرفی سیستم سیاسی فعلی در سال 1996 را بدست آورده است.

شنبه شب آردرن در سخنرانی قدرتمند پیروزی‌اش گفت: "امشب ، نیوزلند بیشترین حمایت خود را از حزب کارگر طی حداقل 50 سال نشان داده است." "و من می توانم به شما قول دهم: ما حزبی خواهیم بود که برای هر نیوزیلندی حکومت می کند."

ائتلاف در نیوزیلند یک امر عادی است ، جایی که هیچ حزب واحدی بر اساس سیستم فعلی اکثریت آرا را کسب نکرده است.

حزب مخالف اصلی حزب کارگر ، حزب راست میانه ، 27٪ آرا را کسب کرده و با 44٪ کاهش نسبت به انتخابات گذشته، احتمالاً بدترین نتیجه این حزب از سال 2002 را به دست آورده است.

رهبر این حزب، جودیت کالینز گفت که او اردرن را دعوت کرده تا شکست را بپذیرد و "نتیجه برجسته" برای حزب کارگر را به آردرن تبریک بگوید.

نتایج هنوز در حال شمارش هستند. با محاسبه آرا ویژه - از جمله آرا نیوزیلندی های مقیم خارج از کشور - نتایج نهایی طی سه هفته منتشر می شود.

جاسیندا آردرن

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند