گزارش گاردین از مستندی در مورد حملات سایبری؛

یک جنگ تمام‌عیار بیخ گوش‌مان در جریان است

کدخبر: 367787
اقتصادنیوز؛ گاردین در نوشتاری به یک فیلم مستند در مورد حملات سایبری – به تاسیسات اتمی نطنز- پرداخته است. جان ماگی کارگردان این مستند، می گوید: یک جنگ تمام عیار درست زیر گوش ما در جریان است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از شفقنا؛ گاردین نوشت: اوایل سال ۲۰۱۰، دانشمندان سایت غنی سازی اورانیوم نطنز با مشکلی در تجهیزات روبرو شدند. پنج ماه بعد علت شناسایی شد: رخنه رشته ای از کدهای ویرانگر که ساز و کار رایانه های سایت را به دست گرفته بودند. اولین سلاح دیجیتالی دنیا با خاستگاه آژانس امنیت ملی ایالات متحده.

ویروس استاکس نت آغاز یک دگرش در روابط بین الملل بود. اولین باری که یک کشور از یک جنگ افزار سایبری مهاجم نه برای جاسوسی بلکه برای نابودی زیر ساخت ها استفاده می کرد. دیوید سانگر خبرنگار نیویورک تایمز می گوید: ایالات متحده استفاده از سایبر به عنوان جنگ افزاری علیه دیگر کشورها را باب کرد. ایالات متحده دنیا را به قلمرو تازه ای کشاند.

سلاح بی نقص، مستندی است از کنش و واکنش های دیجیتالی پس از حمله استاکس نت. از نشت ایمیل های کمیته ملی دموکرات توسط هکر های روسی در آستانه انتخابات سال ۲۰۱۶ و هکرهایی که به شرکت سونی حمله کردند، تا جنگ سرد چندملیتی و مجازی که تا همین حالا هم ادامه دارد.

جان ماگی(John Maggio) کارگردان این مستند، می گوید: یک جنگ تمام عیار درست زیر گوش ما در جریان است. این جنگ ممکن است توسط جنایتکاران انجام شود اما توسط دولت ها پشتیبانی می شود. دولت هایی مانند ایران، کره شمالی، چین، روسیه و آمریکا علیه دشمنان خود.

این جنگ جنگی نامتقارن است و برای کشورهایی که زیر فشارهای اقتصادی ایالات متحده قرار دارند می تواند بسیار مقرون به صرفه باشد. کشورهایی مانند ایران و کره شمالی می توانند ضرباتی جدی و پرهزینه بر کسب و کارهای آمریکایی وارد کنند. به عنوان مثال، ویروس هایی مانند استاکس نت می توانند در شبکه برق اختلال ایجاد کنند، فرودگاه هایی را تعطیل کند و به زیر ساخت ها آسیب بزند.

مستند سلاح بی نقص در بر دارنده گفتگوهایی با کارشناسان امنیت سایبری، مقامات پیشین اطلاعات ملی و خاطرات افرادی است که هدف حمله بوده اند. این مستند همچنین حمله باج افزارهای ایرانی به قمارخانه های سندز(Sands casinos) در سال ۲۰۱۳ را روایت می کند که باعث شد شلدون آدلسون سه چهارم از سرورهایش و ۴۰ میلیون دلار را از دست بدهد.

یکی از افرادی که هدف حملات سایبری قرار گرفته، در این فیلم می گوید: حتی شبح دخالت روسیه در انتخابات قبلی این تصور را ایجاد می کند که هیچ چیز واقعی نیست و هر چیزی ممکن است. این ارزش دموکراسی را زیر سوال می برد و همان چیزی است که پوتین می خواست.

ماگی می گوید که امریکا به این دلیل که کشور بازی است بیش از دیگر کشورها دستخوش حمله قرار می گیرد. سلاح های سایبری به خاطر آنچه «سانگر آنرا» “دریافت هک” می گوید احتیاجی ندارند تا موثر باشند، چرا که به رسمیت شناختن دست درازی خارجی در هر سناریوی نامشخصی به فرسایش اعتماد در فرایندهای دموکراتیک آمریکا می انجامد.

یک سوم پایانی مستند به حوادث پس از حملات سایبری سال ۲۰۱۶ می پردازد. مانند هک سیستم رای گیری، حمله روسیه به اوکراین و نگرانی پیرامون مداخله خارجی در انتخابات کنونی آمریکا.

ماگی معتقد است که همانند کنوانسیون های مختلف می بایست پیرامون فضای مجازی نیز کنوانسیون ویژه ای وجود داشته باشد. او می گوید که هدف از این فیلم ارائه تصویری از یک پدیده مات و پراکنده است که به روشنی می تواند در دسترس انسان باشد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما