اتهامات جدید تایوان علیه چین

کدخبر: 368386
اقتصاد نیوز : دولت تایوان بعد از آنکه ادعا کرده بود دیپلمات‌های چینی سعی کرده‌اند رویداد دیپلماتیک در فیجی را بر هم بزنند، امروز در اظهاراتی بی‌اساس اعلام کرد که مرعوب مقامات "اوباش" چینی نخواهد شد و به جشن گرفتن روز ملی‌اش در سراسر جهان ادامه خواهد داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری رویترز اعلام کرد، اتهامات تایوان از جمله اینکه کار یک دیپلمات تایوانی بعد از مجادله به بیمارستان کشیده، شدیداً از سمت چین رد شده است. چین جزیره تایوان را قلمروی خود می‌داند.

اقیانوس آرام منبع اصلی رقابت بین این دو است، جایی که تایوان از طریق آن با چهار کشور روابط دیپلماتیک دارد که البته فیجی جزو این کشورها نیست.

تایوان مدعی است دیپلمات‌های چینی سعی داشتند از یک رویداد مربوط به روز ملی تایوان در یک هتل تصاویری تهیه کنند تا ببینند چه کسی آنجاست و در مجادله‌ای که به دنبال آن پیش آمد، افرادی از هر دو طرف زخمی شدند.

"جوان اوو"، سخنگوی وزارت خارجه تایوان که در تایپه صحبت می‌کرد، گفت که تایوان یک کشور صلح‌دوست است که به مناسبت روز ۱۰ اکتبر که مصادف با تأسیس جمهوری چین- نام رسمی تایوان- است، از مردم برای شرکت در رویدادهایی در سراسر جهان دعوت به عمل آورده است.

وی اظهار کرد: ما به برگزاری مراسمات روز ملی ادامه می‌دهیم. این امر تغییری نمی‌کند.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین اظهارات تایوان را "زباله" و "اتهامات ساختگی" توصیف کرد.

وزارت خارجه فیجی هنوز به این رویداد واکنشی نشان نداده است.

"سو تسنگ چانگ"، نخست‌وزیر تایوان گفت جهان باید ببیند که چین قادر به انجام چه کاری است و ادعا کرد، آنچه چین انجام داد یک "اقدام وحشیانه" بوده است.

وی به خبرنگاران در اظهاراتی بی‌اساس مدعی شد: مقامات چینی که خارج کشور سمت دارند مانند "اوباش" هستند؛ کتک زدن مردم قابل قبول نیست. ما شدیداً این را محکوم می‌کنیم.

سو افزود: کنار آمدن با این مساله دشوار بود زیرا دیپلمات‌های چینی آنجا از مصونیت برخورداند. اما ما باید با ارائه شواهد به جامعه بین‌المللی، درخواست تجدیدنظر کنیم.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما