پای مکرون به درگیری های ارمنستان و آذربایجان باز شد

کدخبر: 368445
اقتصاد نیوز : ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در گفت و گوی تلفنی، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه را از تلاش های مسکو برای کاهش دامنه مناقشه قره باغ مطلع کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا: دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز سه شنبه اعلام کرد: پوتین در این گفت وگوی تلفنی که به ابتکار طرف فرانسوی انجام گرفت، حادثه تروریستی اخیر در حومه پاریس که فردی معلم خود را به قتل رساند، به مکرون تسلیت گفت.

روسای جمهوری روسیه و فرانسه بر علاقه مندی متقابل برای افزایش همکاری‌ها در مبارزه با تروریسم و انتشار ایدئولوژی افراط گرایی تاکید کردند.

پوتین و مکرون در ادامه مکالمه تلفنی درباره مناقشه قره باغ به تفصیل گفت و گو کردند.

رئیس جمهوری روسیه، طرف فرانسوی را از گام های روسیه برای جلوگیری از تشدید اقدامات جنگی و از سرگیری مذاکرات به منظور حل و فصلسیاسی-دیپلماتیک مسائل قره باغ مطلع کرد.

وی بر اهمیت رعایت توافق های برای برقراری آتش بس در قره باغ در روزهای ۱۰ و ۱۷ ماه اکتبر جاری از سوی طرف های درگیر در مناقشه تاکید کرد.

در ادامه گفت وگوی تلفنی بر آمادگی برای تداوم همکاری و هماهنگی نزدیک روسیه و فرانسه به عنوان سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا و از طریق شورای امنیت سازمان ملل تاکید شد.

دو طرف توافق کردند به تماس ها در سطوح مختلف ادامه دهند.

اوضاع در منطقه قره باغ از ششم مهر (۲۷ سپتامبر) متشنج شده و ارمنستان و جمهوری آذربایجان یکدیگر را به آغاز جنگ متهم کرده‌اند.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل «حق تعیین سرنوشت» خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه شده است.

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما