مذاکرات دو جانبه ایران و روسیه

کدخبر: 368891
اقتصاد نیوز : کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه با ایگور مورگولوف معاون وزیر امور خارجه روسیه دیدار کرد و دو طرف درخصوص آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی و موضوع های همکاریهای دوجانبه گفت و گو و مذاکره کردند

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا: وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه در گزارشی اعلام کرد: جلالی و مورگولوف، در جریان مذاکرات امروز درخصوص موضوعات مربوط به همکاریهای ایران و روسیه در برخی مسائل مهم منطقه ای و بین المللی گفت و گو و تبادل نظر کردند.

دو طرف همچنین درباره عرصه های اصلی همکاریهای دوجانبه ازجمله طرح های در عرصه انرژی، کشاورزی و حمل و نقل تبادل نظر کردند.

جزییات بیشتری از دیدار سفیر ایران در روسیه و معاون وزیر خارجه روسیه منتشر نشده است.

جمهوری اسلامی ایران و روسیه همکاری نزدیکی در امور منطقه آسیای مرکزی و قفقاز جنوبی دارند و بطور منظم دو طرف در مورد اوضاع این مناطق رایزنی می کنند. 

 تهران و مسکو بر اساس انگاره تهدید مشترک خارجی، به حضور قدرت‌های فرامنطقه‌ای به‌ویژه آمریکا و ناتو در منطقه آسیای مرکزی می‌نگرند.

زاخارووا امروز در نشست خبری هفتگی در پاسخ به پرسش  ایرنا در مورد نحوه همکاری ایران و روسیه برای حل مساله قره باغ ( مناقشه بین باکو و ایروان) و تامین امنیت منطقه قفقاز جنوبی اظهار داشت: ایران و روسیه روابط دیرینه و دوستانه دارند. روابط دو کشور همواره برای برقراری صلح و امنیت و ثبات در منطقه بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: ما امیدواریم که مبادله نظر با دوستان ایرانی ادامه بیابد که ایده ها و عقاید آن بسیار مورد نیاز است و ما آن را به دقت در کار خود مورد توجه قرار می دهیم. موضع سنجیده ایران ازجمله برای طرف های مناقشه مهم است.

تهران و مسکو در مورد سایر مناطق ازجمله خاورمیانه و خلیج فارس نیز همکاری می کنند و تعامل دو کشور مانع از پیروزی تروریست های مورد حمایت غرب و آمریکا در وهله اول گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق و بهبود نسبی اوضاع این دو کشور شده است.

ایران و روسیه چندین طرح مشترک اجرا می کنند که برقی کردن برخی از خطوط آهن ایران از آن جمله است.

از طرح های بزرگ انرژی در ایران که روسیه در ساخت آن مشارکت می کند به احداث نیروگاه هسته ای بوشهر می توان اشاره کرد که واحد اول آن به بهره برداری رسیده و احداث واحد دوم این نیروگاه یک سال پیش آغاز شد.

روسیه همچنین دراستان هرمزگان نیروگاه یک هزار و ۴۰۰ مگاواتی احداث می کند.  

 

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازار ارز وطلای پایتخت

    «من به عنوان رئیس دولت به مردم اعلام می‌کنم تحریم شکسته شده و اگر همه با هم متحد باشیم به زودی تحریم برداشته می‌شود».…

از دست ندهید
بلیط هواپیما