سرنوشت ترامپ چه خواهد شد؟

کدخبر: 369082
اقتصاد نیوز : با نگاهی به کنش و واکنش‌های رسانه‌ها به آخرین مناظره انتخاباتی جو بایدن نامزد حزب دموکرات و دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری خواه، دو رقیب اصلی ریاست جمهوری آمریکا که شامگاه پنج‌شنبه در نشویل ایالت تنسی برگزار شد، به نظر می‌رسد، این رویارویی چندان تاثیری بر نتیجه بازی نداشته باشد؛ هم به این دلیل که اغلب رای دهندگان آمریکایی انتخابشان را کرده‌اند و هم این که در مناظره اخیر، اتفاق خاصی رخ نداده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روزنامه خراسان، رضا واعظی استاد دانشگاه درباره انتخابات آمریکا در یادداشتی نوشت: مهم ترین اقدام از سوی دوحزب را باید تمرکز تیم جو بایدن بر تشویق و ترغیب رای دهندگان به حضور در پای صندوق رای و تلاش تیم ترامپ برای پیداکردن راهکارهای قانونی، سوای جلب نظر رای دهندگان،برای پیروزی در انتخابات و ماندن درکاخ سفید دانست.آنگونه که بسیاری از صاحب نظران نیز معتقدند، با وجود شرایط کنونی در صحنه رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا، سه احتمال برای این انتخابات متصور است.

احتمال اول؛ پیروزی جوبایدن دموکرات است. حسب نظر سنجی ها و شرایط به وجود آمده در فضای عمومی ایالات متحده آمریکا، چنان چه اتفاق خاصی رخ ندهد و اوضاع به همین صورت بماند جو بایدن  پیروز انتخابات است. در این صورت به دلیل فاصله رایی که بین این دو هست، باید منتظر اقدامات غیر منتظره دونالد ترامپ برای تحویل پست ریاست جمهوری بود. زیرا فاصله رای به حدی است که امکان اعلام تقلب در انتخابات ضعیف و غیر ممکن است.

احتمال دوم: پیروزی مجدد ترامپ جمهوری خواه است. یعنی رویداد سال ۲۰۱۶ تکرار شود و به رغم نظر سنجی ها و تحلیل ها، ترامپ در کاخ سفید بماند. در آن دوره اگرچه نظر سنجی ها و حتی تعداد آرای مردم به نفع هیلاری کلینتون بود اما آرای الکترال ترامپ را برنده انتخابات دانست. در آن دوره اشکال در شیوه های نظر سنجی و اختلاف بین نظر سنجی های ملی و ایالتی باعث اشتباه در تشخیص رای و نظر مردم آمریکا بود. اما به نظر می رسد آن گونه که مراکز نظر سنجی اعلام کرده اند اشکالات آن دوره برطرف شده و همین امر احتمال تکرار رویداد سال ۲۰۱۶ را کاهش داده است.

سومین احتمال؛ کاهش فاصله آرای دو نامزد و تقویت بازی تقلب و استفاده ترامپ از ظرفیت های قانونی برای ماندن در کاخ سفید است. اگر فاصله آرا  کم شود- کما این که  نظرسنجی های چند روز اخیر حاکی ازرشد ترامپ در برخی ایالت های حساس  یا «swing state »بوده است - جمهوری خواهان فرصت دارند تا با ادعای تقلب، مکانیزم های قانونی دیگری را(که کاملا به نفع آن هاست) فعال کنند. به همین منظور زمینه را برای ادعای تقلب فراهم  می کنند، این که ترامپ در اغلب سخنرانی ها درباره تقلب هشدار می دهد و دخالت های خارجی در انتخابات آمریکا را مطرح می کند  یا اعتراض به رای گیری پستی که این دوره به دلیل شرایط کرونا با استقبال زیادی مواجه شده  و از ۶ میلیون در دوره قبل به بیش از ۴۰ میلیون رای در این دوره (تا این تاریخ) افزایش یافته است.

گویا بیش از ۵۰ میلیون برگ رای برای شهروندان آمریکایی به صورت پستی  ارسال شده است؛خصوصا این که این موضوع بیشتر در ایالت هایی اتفاق افتاده که دست دموکرات هاست.همه این اقدامات و اظهار نظر های دونالد ترامپ و همراهانش از جمله رئیس اف بی ای، آتش تهیه ستاد ترامپ برای پروژه تقلب است. در صورتی که موضوع تقلب جدی شود چند اقدام متصور است.

اولین اقدام واکنش پارلمان های ایالتی آمریکا خصوصا ایالت های به اصطلاح خاکستری(که گرایش حزبی کمتری هم دارند)   به این موضوع است. ایالت‌هایی «خاکستری» نامیده می‌شوند که به‌صورت سنتی و برخلاف دیگر مناطق، از آن ها انتظار نمی‌رود که از پیش، جهت‌گیری مشخص و قطعی حزبی داشته باشند. این ۱۱ ایالت شامل کلرادو، فلوریدا، آیووا، میشیگان، نوادا، نیوهمپشایر، کارولینای شمالی، اوهایو، پنسیلوانیا، ویرجینیا و ویسکانسین هستند که در مجموع ۱۴۶ رأی از ۵۳۸ رأی کالج الکترال را به خود اختصاص می‌دهند. این ایالت ها به دلیل بروز تقلب ممکن است دارندگان حق رای الکترال را معرفی نکنند یا این که افرادی با گرایش به جمهوری خواهان را معرفی کنند.

درصورت اول، به دلیل این که هیچ کدام از نامزدها موفق به کسب ۲۷۰ رای الکترال نمی شود(لازم است برنده انتخابات از ۵۳۸ رای الکترال حداقل ۲۷۰ رای را کسب کند) حسب قانون اساسی آمریکا  مجلس نمایندگان متشکل از ۵۰ ایالت  آمریکا  که هر یک صرفا یک عضو در آن خواهند داشت، تعیین تکلیف می کنند. بنابراین با توجه به این که حداقل ۲۶ ایالت در دست جمهوری خواهان است،   بخت ترامپ بیشتر خواهد بود و در صورت معرفی افراد با گرایش حزبی از سوی ایالت ها نیز بخت با دونالد ترامپ است.

اقدام  دیگر مراجعه به دیوان عالی آمریکاست. در این صورت به دلیل ترکیب اعضای دیوان عالی به لحاظ گرایش سیاسی، نتیجه قریب به یقین به نفع ترامپ است. زیرا از ۹ قاضی دیوان عالی در شرایط کنونی ۵ نفر جمهوری خواه هستند و تنها ۳ نفر دموکرات هستند که با اضافه شدن عضو جدید نیز ترکیب ۶ به۳ به نفع ترامپ خواهد بود. جالب این که ۳ نفر از اعضای جدید دیوان عالی منصوب ترامپ هستند. این موضوع در سال ۲۰۰۰ نیز که ترکیب دیوان عالی ۵ به ۴ به نفع جمهوری خواهان بود در رقابت بین ال گور دموکرات و جرج بوش جمهوری خواه، اتفاق افتاد و جرج دبلیو بوش رئیس جمهور آمریکا شد. نهایت این که حتی اگر به هر دلیل در ۱۳ آبان مردم آمریکا رای ندهند، رئیس جمهوری آمریکا با مکانیزم های دیگری  تا اواسط دسامبر تعیین خواهد شد وانتخاب رئیس جمهور  بدون  مراجعه به آرای عمومی در این کشور مدعی دموکراسی  هم  ممکن ومتصور است!   

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما