خبر مهم الهام علی اف درباره قره باغ

کدخبر: 370800
اقتصاد نیوز : " الهام علی اف " رییس جمهوری آذربایجان روز دوشنبه از آزادسازی چند روستای دیگر در منطقه مورد مناقشه قره باغ خبر داد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا: علی اف در صفحه  توئیتری خود نوشت : ارتش جمهوری آذربایجان روستاهای " چپرند" ، " حاجی ایساقلی "  و "قوشا بولاغ " شهرستان " جبرایل " ، " دره گیلاتاق " ، " بویوک گیلاتاق " شهرستان "زنگیلان " و " ایشیقلی " ، "مرادخانلی " و "  میلانلی " شهرستان "قبادلی " را از اشغال نیروهای ارمنی آزاد کرده است .

درگیری های نظامی نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان ۶ مهرماه گذشته آغاز شده و به رغم  سه بار توافق اعلام اتش بس میان طرفین درگیر با مساعدت میانجیگران بین المللی درگیری های نظامی در منطقه مورد مناقشه قره باغ همچنان با شدت ادامه دارد .

اوضاع در منطقه قره باغ از ششم مهر (۲۷ سپتامبر) متشنج شده و ارمنستان و جمهوری آذربایجان یکدیگر را به آغاز جنگ متهم کرده‌اند. باکو و ایروان یک بار در تاریخ ۱۸ مهرماه با وساطت مسکو و بار دیگر با میانجی گری فرانسه، روسیه و آمریکا در ۲۷ مهر به آتش‌بس بشردوستانه رضایت داده بودند که دقایقی پس از برقراری این آتش‌بس‌ها نیز به سرعت دو طرف همدیگر را به نقض آن متهم کردند.

این دو کشور همچنین پس از آتش بس اول در بیانیه‌ای مشترک با آمریکا اعلام کردند که اواخر روز یکشنبه به توافق جدیدی دست یافته‌اند و از صبح دوشنبه (۵ آبان) آتش‌بس بشردوستانه میان آن‌ها برقرار خواهد شد.

پس از حصول این توافق جدید نیز درگیری‌ها و تبادل آتش پراکنده میان دو طرف رخ داده که بار دیگر دو کشور یکدیگر را به نقض آن متهم کرده اند. مقامات و نهادهای مهم جهان از زمان آغاز این درگیری‌های جدید خواستار توقف درگیری‌ها و برقراری آتش‌بس میان دو کشور شده و همچنین نسبت به افزایش تنش‌ها در منطقه و پیامدهای آن هشدار داده‌اند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما