کدخبر: ۳۷۱۱۵۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

کاهش ۷۷درصدی بارش‌ها در سال آبی جدید

اقتصادنیوز :‌وضعیت بارش‌های کشور با گذشت ۴۴ روز از سال آبی جدید (ابتدای مهرماه ۹۹ تا انتهای شهریورماه ۱۴۰۰) نشان از کاهش ۷۷ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال دارد. طبق پیش‌بینی موسسه تحقیقات‌آب وزارت نیرو در سه ماهه پیش رو نیز میزان بارندگی‌ها چندان مطلوب نخواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، براساس گزارش تازه شرکت مدیریت منابع آب ایران میزان بارش‌های کل کشور از ابتدای سال آبی جدید تا ۱۳ آبان‌ماه (۴۴ روز) درحالی به رقم ۵.۳ میلی‌متر رسیده که پارسال و در همین بازه زمانی ۲۳.۲ میلیمتر بارندگی ثبت شده بود. مقایسه این دو نشان از کاهش ۷۷درصدی بارش‌های امسال نسبت به پارسال دارد.

مقایسه بارش‌های امسال با میانگین ۱۱ ساله اخیر که ۲۱ میلی‌متر بارندگی داشته نیز حکایت از کاهش بارش به میزان ۷۵درصد دارد .

میزان بارش‌ها تا ۱۳ آبان‌ماه در مقایسه با دوره درازمدت ۵۲ ساله اخیر که ۱۶ میلی‌متر بارندگی ثبت شده داشته، بیان‌گر کاهش ۶۷درصدی بارش است.

مقایسه آماربارندگی در ۶ حوضه اصلی آبریز کشور شامل دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرق و قره‌قروم نشان‌دهنده آن است که در همه این حوضه‌ها کاهش بارش نسبت به مدت مشابه پارسال اتفاق افتاده است.

موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو هشتم آبان‌ماه امسال در گزارشی اعلام‌کرد: بارش‌های کشور در ماه‌های آبان، آذر و دی‌ در برخی مناطق ناچیز است.

در این گزارش آمده، براساس نتایج خروجی پیش‌بینی‌های آب و هوا، متوسط بارش در آبان‌ماه در بیشتر نواحی کشور کمتر از نرمال خواهد بود.

در آذرماه احتمال وقوع بارش در بیشتر مناطق کشور کمتر از نرمال یا نرمال پیش‌بینی می‌شود.

در دی ماه وضعیت بارش‌ها برای نیمه شمالی کشور، نرمال و بالاتر از نرمال و در مناطق جنوب و غرب کشور، نرمال و کمتر از نرمال خواهد بود.

در آبان‌ماه وضعیت بارش در بیشتر نواحی کشور کمتر از نرمال است، به‌طوری که احتمال وقوع وضعیت بارش کمتر از نرمال در این مناطق به‌طور عمده بین ۳۳ تا ۷۵درصد و در برخی مناطق بیشتر از ۷۵درصد است.

همچنین در این ماه وقوع بارش‌های نرمال با احتمال ۵۰ تا ۷۵درصد در برخی از مناطق شمال و شمال غرب کشور پیش‌بینی می‌شود.

در آذرماه وقوع بارش کمتر از نرمال با احتمال وقوع بین ۵۰ تا ۷۵ درصد در بیشتر مناطق کشور پیش‌بینی می‌شود.

در این ماه وقوع بارش‌های نرمال با احتمال وقوع بین ۳۳ تا ۵۰ درصد در برخی مناطق مرکزی، شرق و جنوب کشور وجود دارد.

در دی‌ماه مناطق واقع در نیمه شمالی کشور دارای بارش بالاتر از نرمال با احتمال وقوع بین ۳۳ تا ۷۵ درصد و در برخی مناطق بیشتر از ۷۵ درصد خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند