ادعای ترامپ درباره تقلب درانتخابات صدای آلمانی‎‌ها را درآورد

کدخبر: 371184
اقتصاد نیوز : ادعای «دونالد ترامپ» مبنی بر تقلب در شمارش آرای انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا، واکنش شدید شماری از سیاستمداران آلمانی را به دنبال داشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، پس از آنکه «دونالد ترامپ» نامزد جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مدعی بروز تقلب در شمارش آرای انتخاباتی و لزوم توقف روند شمارش آرای پستی  شد ، شماری از مقامات و سیاستمداران آلمانی به این موضع وی واکنش نشان دادند.

خبرگزاری د.پ.آ. آلمان امروز (چهارشنبه) در این رابطه نوشت: ترامپ خود را برنده اعلام کرده و گفته است که از دادگاه عالی ایالات متحده می خواهد ادامه روند شمارش آرا را متوقف کند. در واکنش به این خواسته، «اولاف شولتز» معاون صدراعظم آلمان خواستار شمارش همه آرا در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد. این سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات (SPD) گفت که شمارش آرای انتخاباتی باید به طور کامل ادامه یابد تا رای هر شهروند بر نتیجه تأثیر بگذارد.

شولتز با بیان این که تحولات آمریکا فرصتی برای توسعه قدرت اروپاست افزود: این مربوط به حاکمیت اروپا است و ما باید در مورد سیاست های آینده بحث کنیم. یک نظم جهانی مبتنی بر قاعده ، زمینه را برای پیشرفت مناسب هر ملت فراهم می کند.

از سوی دیگر «رالف اشتگنر» سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات اعلامیه رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر لزوم توقف شمارش آرا در انتخابات آمریکا را محکوم کرد. وی روز چهارشنبه در توییتر خود نوشت: «هر کسی که بخواهد آرا پستی دریافت شده را نادیده بگیرد تا با توقف شمارش آرا، پیشتازی خود را در برخی از ایالت ها از دست ندهد ، یک شارلاتان است.»

«کوین کوهنرت» دیگر سیاستمدار این حزب اقدام ترامپ را 'حمله به انتخابات دموکراتیک' توصیف کرد. به گفته وی تلاش ترامپ برای تضعیف دموکراسی باید مورد توجه قرار گیرد، نه این واقعیت که ترامپ قبلاً خود را برنده اعلام کرده است.

در همین حال «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان ابراز امیدواری کرد که رابطه بین اروپایی ها و آمریکایی ها پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دوباره بهبود یابد. ماس در گفتگو با شبکه اول تلویزیون آلمان (ARD) گفت: «روابط دو سوی آتلانتیک باید بدون توجه به اینکه چه کسی پیروز می شود -' سامان یابد. زیرا ما به هم نیاز داریم.»

«رولف موتزنیخ» رهبر گروه پارلمانی SPD با اشاره به سیاست خارجی خصمانه دونالد ترامپ طی چهار سال گذشته، خواستار جدایی بیشتر اروپا از ایالات متحده شده است. وی تاکید کرد: «در اروپا این مسئله جدی تر شده است که ما باید فاصله خود را از ایالت متحده و نیز از آنچه در آنجا اتفاق می افتد، بیشتر کنیم. وی نیز به شبکه ARD گفت: «اگر ترامپ در انتخابات پیروز شود این نگرانی که آمریکا می تواند ناتو را ترک کند ، ادامه خواهد یافت و ما باید آن را جدی بگیریم.»

پیش از این نیز «آنه گرت کارن باوئر» وزیر دفاع آلمان از حزب دموکرات مسیحی (CDU) نسبت به نتیجه نامشخص انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با نگرانی واکنش نشان داده بود. وی چهارشنبه در برنامه 'مجله صبحگاهی' شبکه دوم تلویزیون آلمان (ZDF) گفت: «اکنون نبرد برای قانونی بودن نتیجه آغاز شده است. این یک وضعیت بسیار انفجاری است. کارشناسان به درستی درباره بحران قانون اساسی در ایالات متحده هشدار داده اند و این چیزی است که قطعاً باید ما را بسیار نگران کند.»

بنا بر تازه‌ترین آمار نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا و تا این لحظه، جو بایدن با ۲۳۸ رای الکترال در برابر ۲۱۳ رای الکترال دونالد ترامپ پیش است و این در حالی است که براساس نتایج اولیه شمارش آرا در ایالت های حساس مانند جورجیا ، پنسیلوانیا ، کارولینای شمالی و میشیگان ترامپ پیشتاز است.

تیتر یک
  • شاخص دلار با صعود طلای جهانی به زیر ۹۰ کشیده شد

    اقتصادنیوز: گزارش کلاه‌برداری‌های انجام شده در بازار ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد، نوسان شدید قیمتی تنها چالش…

از دست ندهید
بلیط هواپیما