پیش‌بینی یک روزنامه اسرائیلی از اقدامات احتمالی بایدن در خاورمیانه

کدخبر: 371425
اقتصادنیوز: روزنامه عبری زبان «یدیعوت آحارونوت» روز جمعه در مطلبی نوشت که در صورت پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، ممکن است عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی را به حال تعلیق در آورد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا در مطلب روزنامه یدیعوت آحارونوت آماده است: بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در صورت پیروزی و رسیدن به کاخ سفید، مسأله فلسطین را به دستور کار آمریکا باز خواهد گرداند.

 

این روزنامه عبری زبان در ادامه مطلب خود احتمال داد که بایدن هر گونه توافق عادی سازی جدید میان کشورهای عربی و تل آویو را به حال تعلیق در آورد.

یدیعوت آحارونوت با بیان اینکه دونالد ترامپ سه توافق به اسرائیل هدیه کرده و فلسطینیان را نادیده گرفته است، نوشت: بایدن آماده است آنها را بازگرداند؛ ما اسرائیلی‌ها باید به انتخابات آمریکا از دیدگاه خود نگاه کنیم؛ ترامپ دوستی است که اسرائیل به او نیاز دارد.

این روزنامه در ادامه مطلب خود آورده است: عدم پیروزی قاطع بایدن، کارشناسان سیاسی را شوکه کرد؛ با توجه به اینکه همه نظرسنجی‌ها پیروزی قاطع برای بایدن انتظار داشتند.

روزنامه صهیونیستی افزوده است: ترامپ در سیاستش ستاره‌ای در قبال اسرائیل بود و در این زمینه به طرز افسانه‌ای موفق شد. او سه توافق صلح با کشورهای عربی را برای اسرائیل آورد و فلسطینیان را که نپذیرفتند، نادیده گرفت.

در ادامه این مطلب آمده است: سال‌ها همه گفتند که صلح با کشورهای عربی تا زمانی که آرمان فلسطین ادامه داشته باشد، غیرممکن است اما ترامپ موفق شد به این مهم دست یابد و جایزه صلح نوبل را دریافت نکرد.

روزنامه عبری زبان یدیعوت آحارونوت در پایان نوشته است: ممکن است که ترامپ به  الحاق کرانه باختری چراغ سبز نداد؛ اما مخالفت با ساخت شهرک‌ها [صهیونیستی نشین] را در منطقه متوقف کرد.

پیش‌تر برخی رسانه‌ها گزارش داده بودند که کشورهایی که اخیراً با حمایت دونالد ترامپ روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی کردند، از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نگران هستند.

این در حالی است که تا بامداد جمعه، برای بایدن ۲۶۴ رای الکترال و برای ترامپ ۲۱۴ رأی منظور شده است. برای برنده شدن در انتخابات، حداقل ۲۷۰ رأی الکترال لازم است.

در زمان حاضر چهار ایالت پنسیلوانیا، نوادا، کارولینای شمالی و جورجیا در حال شمارش آرای خود هستند. علاوه بر اینها، اگرچه در ایالت آریزونا الکترال‌ها به نفع بایدن مطرح شده اما هنوز شمارش ادامه دارد. در آلاسکا نیز با وجود اینکه ترامپ از بایدن جلوتر است، اما هنوز نتیجه قطعی اعلام نشده است.

از دست ندهید
بلیط هواپیما