کدخبر: ۳۷۱۵۳۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

کاخ سفید برای انتقال قدرت آماده می‌شود؟

بایدن کار ترامپ را یک‌سره کرده است؟/ احتمال بازشماری آرای یک ایالت سرنوشت‌ساز

اقتصادنیوز : ورق انتخابات به یکباره برگشت و در ۴ ایالت از \ ۵ ایالت سرنوشت‌ساز باقی‌مانده، جو بایدن توانسته به تدریج از دونالد ترامپ سبقت بگیرد و حالا در راه ثبت یک حاشیه برتری مطمئن است تا جشن پیروزی بگیرد. فقط یک معجزه در صندوق‌های باقی مانده می‌تواند دونالد ترامپ را از مخمصه خارج کند.

به گزارش اقتصادنیوز؛ روز جمعه با اعلام تدریجی نتایج آرا رد ایالت‌های سرنوشت‌ساز، امیدها در کمپین جو بایدن رفته رفته جان گرفت و در آن سوی رقابت هرچه آرای بیشتری شمرده می‌شد، سایه یأس بار سنگین‌تری بر فضای کمپین دونالد ترامپ می انداخت.

حالا و در حدود ساعت ۱۲ ظهر به وقت شرق آمریکا (8:30 شب به وقت تهران) بایدن خود را در یک قدمی کاخ سفید می‌بیند و ترامپ خود را برای قبول شکست و خداحافظی با کاخ سفید آرزوهایش آماده می‌کند. چرا که به جز کارولینای شمالی، آخرین وضعیت آرای ۴ ایالت پنسیلوانیا، آریزونا، نوادا و جورجیا به نفع جو بایدن بوده و چنانچه اتفاق عجیبی در این روند اخلال ایجاد نکند، جو بایدن با تاحب آرای الکترال این ایالت‌ها قاطعانه پیروز خواهد شد. این در حالی است که آرای الکترال یک یا حداکثر ۲تا از این ۴ ایالت برای پیروزینهایی وی کفایت می‌کند.

Untitled-2

نوادا

جان کینگ ، خبرنگار سی.ان.ان گفت ، با 91٪ آرا شمارش شده در نوادا، بایدن با حدود 20،000 رأی پیشتاز است.

کینگ گزارش داد ، در منطقه کلارک ، منطقه پرجمعیت نوادا ، در آخرین دسته از نتایج آرای شمارش شده جو بایدن ۱۹ هزار و ۹۹۵ رأی و پرزیدنت ترامپ ۹هزار و ۳۵۷ رأی آورد. این بدان معناست که جو بایدن 65٪ آرای کلارک را به خود اختصاص داده است. "این به شما می گوید که همه چیز روشن است. در رای گیری های جدید جو بایدن 65٪ آرای کلارک را کسب می کند. 

وی گفت: "اگر تناسب رقابت تغییر نکند، دونالد ترامپ با دانستن اینکه در حال حاصر در پنسیلوانیا، جورجیا و آریزونا نیز عقب است، نمی تواند زیر میز بزند و مطمئناً توان ادامه نیز ندارد.

ساعت 12 شب به وقت شرق آمریکا (8:30 صبح شنبه به وقت تهران) انتظار می رود مقامات انتخاباتی در نوادا هم دسته جدیدی از نتایج آرا را منتشر کنند. طبق گفته وزیر امور خارجه نوادا ، آقای بایدن با حدود ۹هزار رأی در نوادا پیشتاز است و 190 هزار رأی برای شمارش باقی مانده است. گفتنی است حدود 90 درصد از آرا باقی مانده مربوط به شهرستان کلارک است که به شدت حامی دموکرات‌هاست.

NNNNN

آریزونا

در حال حاضر بایدن با حدود ۵۰ هزار رأی در آریزونا پیشتاز است ، اما نکته جالب اینجاست که ترامپ در رای گیری‌های دیررس پستی که در حال حاضر شمارش می شوند ، وضعیت بهتری داشته است. برخی از آرا موقتی نیز برای شمارش باقی مانده است. 

AAAA

جورجیا؛ احتمال بازشماری آرا

مایکل گلد خبرنگار نیویورک‌تایمز می‌گوید یک مقام ارشد انتخاباتی ایالت جورجیا گفته است درصورتی‌که اختلاف بین نامزدها اندک باشد، آرای جورجیا بازشماری خواهد شد". در حال حاضر بایدن با حدود 1500 رای پیشتاز آرای جورجیا است.

وی همچنین به نقل از یک مقام انتخاباتی در جورجیا نوشت:  بیش از ۴هزار رأی برای شمارش در جورجیا و همچنین تعداد نامعلومی از آرا صندوق‌های خارج از کشور و نظامی باقی مانده است.

گابریل استرلینگ ، مدیر اجرای سیستم رأی گیری ایالت ، صبح جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که تعداد 4169 رأی گیری عالی برای شمارش تعداد انگشت شماری از ایالت های جورجیا وجود دارد.

بایدن صبح امروز در جورجیا پیش قدم شد. ترامپ بدون جورجیا و پنسیلوانیا نمی تواند راهی برای دستیابی به 270 رأی الکترال لازم پیدا کند ، بنابراین حفظ شانس وی برای پیروزی انتخابات به تحولات دو ایالت بستگی دارد.

نتایج جورجیا را ببینید

GGG

 

* ساعت 10:45 صبح به وقت شرق آمریکا (۷:۱۵ عصر به وقت تهران) نانسی پلوسی با خبرنگاران از پایتخت گفت‌وگو خواهد کرد. دیروز وی ریاست یک جلسه احساسی با دموکرات های مجلس را بر عهده داشت که بسیاری از آن‌ها نسبت به از دست دادن اکثریت مجلس نمایندگان نگران بودند.

* انتظار می رود در ساعت 11 صبح به وقت شرق آمریکا (ساعت ۷:۳۰ عصر به وقت تهران) در منطقه Maricopa، در آریزونا ، دسته جدیدی از نتایج آرا منتشر شود.

* نه کمپین بایدن و نه کمپین ترامپ قرار نیست امروز با خبرنگاران صحبت کنند و یا یک کنفرانس خبری برگزار کنند. با این حال ، این می تواند در لحظه تغییر کند.

پنسیلوانیا شاه‌کلید کاخ سفید را به بایدن می‌دهد؟

جو بایدن، در ایالت حساس پنسیلوانیا پیشتازی را به دست گرفته است. بر اساس الگوی ۹۵ درصد آرای شمارش شده در این ایالت، پیروزی نهایی جو بایدن در این ایالت سرنوشت‌ساز بسیار محتمل است و به این ترتیب پنسیلوانیا احتمالا تا پایان امروز، شاه‌کلید کاخ سفید را به بایدن خواهد سپرد.

دیوید چالیان، خبرنگار سی.ان.ان توضیح داد: "آنچه میز تصمیم‌گیری ما اکنون انجام می‌‌دهد، "محاسبه آرا شمارش‌نشده و میزان نرخ ورود آن‌ها در پنسیلوانیا است.

گفتنی است بخش عمده ای از برگه های رای باقی مانده در پنسیلوانیا از فیلادلفیا و مناطق اطراف آن خواهد آمد، بخش که به شدت برای بایدن به این نقطه آمده است.

چالیان درباره موفقیت مداوم بایدن در بزرگترین شهر این ایالت گفت: "ببینید چه اتفاقی در فیلادلفیا افتاده است. او 87٪ از آرای آنها را به دست آورد. ما می دانیم ... هنوز تعداد زیادی رای در فیلادلفیا برای شمارش وجود دارد. وقتی این نوع رای برتری بایدن ، به مجموع آرا وارد می شود ، این فقط سطح اطمینان را افزایش می دهد که این به طور بالقوه برای دونالد ترامپ دور از دسترس است. "

چالیان افزود: "ما باید به دنبال یک سطح اطمینان باشیم و به دنبال این محاسبات هستیم که کاندیدای مقام دوم در پنسیلوانیا -اکنون دونالد ترامپ- به هیچ وجه احتمال پیشی گرفتن ازپیشتاز رقابت در این ایالت را نداشته باشد. هنگامی که به آن سطح از اطمینان می رسیم ... پس یک طرح ریزی انجام می شود."

پنسیلوانیا دارای 20 رأی الکترال است و می تواند بایدن را از حد نصاب ۲۷۰ الکترال نیز عبور دهد.

PPPP

چالیان به بینندگان یادآوری کرد: "ما منتظر خواهیم بود تا رای بیشتری به پنسیلوانیا وارد شده و نتایج شمارش آن‌ها اعلام شود. زیرا همچنان مشغول ادامه محاسبات برای حصول اطمینان از پیروزی در پنسیلوانیا به عنوان شاه‌کلید کاخ سفید هستیم.

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات با اعلام شدن دسته ای تازه از آرای پنسیلوانیا ، برتری خود را در این ایالت حساس ارتقاء داده است.

آخرین مجموعه آرا از شهرستان باکس، منطقه ای در شمال فیلادلفیا وارد شد. بلیزر خبرنگار CNN جدیدترین ارقام را ارائه داد؛ "بایدن 2016 رأی و ترامپ 897 رأی را به دست آورده است. به عبارت دیگر ، بایدن 68٪ آرای تازه شمارش شده را کسب کرده و به همین دلیل برتری وی نسبت به ترامپ در پنسیلوانیا افزایش یافته است."

ترامپ باید با ریاضیات کنار بیاید

اگرچه باکس کانتی هنوز یک منطقه حامی دموکرات‌ها است اما برای جمهوریخواهان دارای مزیتی بوده و بایدن تنها 51 درصد آرا را در کل این شهرستان کسب کرده است. با این حال، در میان آرای پستی در باکس کانتی، در بزرگترین نمونه آرای باقی مانده که هنوز باید سر‌هم‌بندی شوند - بایدن با نسبت بیش از دو به یک وضعیت بهتری از ترامپ داشت.

خبرنگار CNN با محاسبه بر اساس الگوی 95 درصد آرای شمارش شده، و با توجه به اینکه بیشتر آرای شمارش‌نشده مربوط به مناطق حامی دموکرات‌هاست، گفت: به نظر می‌رسد در اینجا ریاضیات اجتناب ناپذیر است و ترامپ باید با واقعیات ریاضی کنار بیاید."

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند