تقسیم بندی شهرها به سه وضعیت زرد، قرمز و بحرانی در کرونا

کدخبر: 372000
اقتصاد نیوز : معاون وزیر کشور در کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گفت: طی جلساتی که با وزارت بهداشت داشتیم، مقرر شد تا شاخص‌های جامع برای دسته بندی شهرها و اعمال محدودیت‌ها تعیین شود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس، چهل و سومین جلسه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا عصر یکشنبه ۱۸ آبان ماه به ریاست حسین ذوالفقاری در سالن پیامبر اعظم وزارت کشور برگزار شد.

حسین ذوالفقاری معاون وزیر کشور در این جلسه ضمن مرور اقدامات و تصمیمات گذشته، گفت: طی جلساتی که با وزارت بهداشت داشتیم، مقرر شد تا شاخص های جامع برای دسته بندی شهرها و اعمال محدودیتها تعیین شود. 

وی افزود: این شاخص ها در چند بخش تقسیم بندی شهرها براساس رنگ (سه رنگ بحرانی، قرمز و زرد) با اعمال محدودیتها در ۶ حوزه اجتماعی، خدماتی، فرهنگی، آموزشی، حمل و نقل و کسب و کار خواهد بود. همچنین ضمانت های اجرایی و مجری اعمال این محدودیت ها نیز مشخص خواهد شد.

ذوالفقاری هدف از این شاخص بندی ها را ایجاد چارچوبی برای ستادهای استانی مدیریت کرونا برای مدیریت و اعمال محدودیتها در هر شهری براساس وضعیت آن اعلام کرد و گفت: با تعیین شاخص های جامع، ستادهای استانی مسئول اعمال محدودیتهای متناسب با وضعیت شهر خواهند بود.

رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گفت: براین اساس مقرر شده است که وضعیت شهرها براساس شاخص هایی تعیین و در سایت وزارت بهداشت به صورت آنلاین اعلام شود تا بر آن اساس اطلاع رسانی و اقدامات لازم صورت گیرد. 

وی تصریح کرد: با این روش به دنبال جلوگیری از تصمیم گیری مقطعی و موردی در ستاد ملی هستیم تا بتوانیم نسخه قابل اجرایی تا پایان سال داشته باشیم.

 ذوالفقاری با بیان اینکه به حدی درگیر تصمیم گیری و تصمیم سازی ها هستیم که فرصت اجرای تصمیمات را نداریم، افزود: بایستی با ترسیم شمای کلی، پروتکلهای بهداشتی دقیق و مشخص شده ای را تا پایان سال اجرا کنیم.

رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در تشریح نحوه تقسیم بندی شهرها در سه وضعیت بحرانی، قرمز و زرد گفت: برای هر کدام از این وضعیت ها مصادیقی در نظر گرفته شده است که میزان بستریها، میزان فوتی ها، ضریب تختهای بیمارستانی اشغال شده و نسبت ابتلای شهروندان به جمعیت شهر از آن جمله اند و یک شهر با داشتن هر یک از این مصادیق در دسته بندی زرد، قرمز یا بحرانی قرار می گیرد. 

وی خاطرنشان کرد: وضعیت شهرها طبق اعلام رسمی وزارت بهداشت و درمان در سایت این وزارت خانه هر دوشنبه به روزرسانی خواهد شد و استانها بر این اساس نسبت به اعمال محدودیتهای تعیین شده از فردای همان روز( صبح شه شنبه) اقدام خواهند کرد که تا هفته بعد ادامه خواهد داشت و در هفته بعد، با اعلام مجدد وضعیتها، یکی از سه حالت تشدید محدودیت ها، کاهش محدودیت ها و تداوم محدودیتها را در شهرها خواهیم داشت.

ذوالفقاری گفت: پس از اجرای این طرح، مردم می توانند ضمن مراجعه به سایت وزارت بهداشت از وضعیت شهرها مطلع شوند و در صورت نیاز به تردد یا سفر بین شهرها؛ در جریان محدودیتهای تردد و عبور و مرور و سایر محدودیتهای اعمالی در شهرها قرار گیرند و براین اساس تصمیم گیری کنند.

براساس گفته رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی محدودیتهای هر سه وضعیت زرد، قرمز و بحرانی تعیین و برای تصمیم گیری نهایی به ستاد ملی مدیریت کرونا ارائه خواهد شد. 

گفتنی است؛ مصوبات کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا پس از بررسی و ارزیابی نهایی در ستاد ملی کرونا، از سوی ستاد ملی مصوب می شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما