با امتیازات مالی رئیس جمهور آمریکا شدن آشنا شوید + تصاویر

کدخبر: 372078
اقتصاد نیوز : در مطلب زیر با امتیازات مالی رئیس جمهور آمریکا شدن بیشتر آشنا خواهیم شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، جو بایدن نامزد حزب دموکرات بالاخره رسماً به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا اعلام شد.

رئیس جمهور کشور آمریکا شدن در کنار همه‌ی دشواری هایش با امتیازات مالی زیادی همراه است: از زندگی در کاخ سفید و برخورداری از کارکنان همواره آماده به خدمت و حقوق فراوان.

در ادامه با این امتیازات مالی بیشتر آشنا خواهیم شد.

۱- رئیس جمهور یک حقوق شش رقمی می‌گیرد

در سال ۲۰۰۱ کنگره‌ی آمریکا حقوق سالانه‌ی رئیس جمهور این کشور را از ۲۰۰ هزار دلار به ۴۰۰ هزار دلار افزایش داد (به علاوه‌ی یک مقرری سالانه‌ی ۵۰ هزار دلاری).

رئیس جمهور آمریکا یک بودجه‌ی ۱۰۰ هزار دلاری مخصوص سفر و یک مقرری ۱۹ هزار دلاری هم برای امور تفریحی خود دریافت می‌کند. تنها حقوق رئیس جمهور مشمول مالیات می‌شود و باقی پاداش‌های دریافتی او اینگونه نیستند.

با امتیازات مالی رئیس جمهور آمریکا شدن آشنا شوید

۲- رئیس جمهور در کاخ سفید زندگی می‌کند

کاخ سفید از سال ۱۷۹۲ خانه‌ی رئیس جمهور‌های آمریکا بوده است. این عمارت ۶ طبقه و ۱۳۲ اتاق دارد، از جمله یک سالن بولینگ و یک فروشگاه شکلات. یکی از اتاق‌های کاخ سفید یک مرکز ورزشی کاملاً مجهز با یک زمین تنیس و یک استخر شنا است.

با امتیازات مالی رئیس جمهور آمریکا شدن آشنا شوید

۳- رئیس جمهور ۱۰۰ هزار دلار برای تغییر دکوراسیون کاخ سفید می‌گیرد

رئیس جمهور‌های آمریکا و خانواده‌ی آن‌ها ۱۰۰ هزار دلار می‌گیرند تا چیدمان کاخ سفید را به شکل دلخواه شان و به گونه‌ای که در آن احساس راحتی کنند، تغییر دهند. اینطور که گفته می‌شود باراک اوباما این هزینه را دریافت نکرد و با پول شخصی اش این کار را انجام داد.

دولت ترامپ ۱/۷۵ میلیون دلار صرف خرید اسباب و اثاثیه، کاغذدیواری‌ها و یک میز تحریر جدید کرد، گرچه مشخص نیست ترامپ این هزینه را از جیب خود کرده بود یا نه. در این گزارش هزینه‌ای که باراک اوباما صرف تغییر دکوراسیون کاخ سفید کرده بود، ۱/۵ میلیون دلار عنوان شده است.

با امتیازات مالی رئیس جمهور آمریکا شدن آشنا شوید

۴- ساکنان کاخ سفید می‌توانند از میوه‌ها و سبزیجات باغ آن استفاده کنند

میشل اوباما در زمان ریاست جمهوری همسرش کار بر روی باغ کاخ سفید را آغاز کرد. ملانیا ترامپ کار اوباما و سنت میزبانی از بچه‌های مدرسه‌ای در باغ کاخ سفید را ادامه داد. حالا میوه‌ها و سبزیجات این باغ پای ثابت منوی کاخ سفید هستند.

۵- رئیس جمهور سرآشپز و سرشیرینی پز مخصوص دارد

رئیس جمهور‌های آمریکا می‌توانند از دستپخت بهترین آشپز‌ها برخوردار شوند.

کریستتا کامرفورد ۱۵ سال است که سرآشپز کاخ سفید است و اولین زنی است که به این مقام رسیده. سرشیرینی پز کاخ سفید سوزان موریسون است که یکی از وظایف او طراحی و ساخت خانه‌های نان زنجبیلی برای کریسمس است. هر دو آشپز به طراحی منوی مراسم‌های کاخ سفید کمک می‌کنند.

با امتیازات مالی رئیس جمهور آمریکا شدن آشنا شوید

۶- خدمتکاران و آشپز‌های کاخ همواره آماده‌ی خدمت رسانی هستند

کاخ سفید ساکنین دائمی‌ای نزدیک به ۱۰۰ نفر هم دارد، از جمله پیشخدمت ها، آشپزها، یک لوله کش، یک باغبان و یک سرخدمتکار. تنها نگهداری از کاخ سفید سالانه ۴ میلیون دلار هزینه دارد.

با این حال، همه‌ی این هزینه‌ها برای خانواده‌ی اول آمریکا مجانی درنمی آید. به گفته‌ی لارا بوش همسر جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور آمریکا در پایان هر ماه صورتحساب دستمزد ساعتی پیشخدمت‌ها و نیرو‌های نظافتی‌ای که از آن‌ها در مهمانی‌های خصوصی استفاده می‌شود را به اضافه‌ی دیگر هزینه‌ها دریافت می‌کند.

با امتیازات مالی رئیس جمهور آمریکا شدن آشنا شوید

۷- رئیس جمهور می‌تواند در سالن بولینگ، اتاق بیلبورد و دیگر بخش‌های ورزشی کاخ سفید تفریح کند

در کاخ سفید اتاق‌هایی مخصوص انواع فعالیت‌های اجتماعی از جمله سالن بولینگ هست که ملانیا ترامپ آن را بازسازی کرد. در دوره‌ی ریاست جمهوری فرانکلین روزولت، یک استخر سرپوشیده در داخل کاخ سفید ساخته شد تا به فیزیوتراپی‌های رئیس جمهور آمریکا کمک کند. این استخر بعد‌ها تبدیل به اتاق برگزاری نشست‌های مطبوعاتی شد.

دیگر بخش‌های ورزشی کاخ سفید که در دوره‌های مختلف ریاست جمهوری ساخته شدند عبارتند از زمین‌های تنیس، یک زمین گلف و یک زمین بسکتبال.

۸- رئیس جمهور می‌تواند در کاخ سفید به سینما رود

فرانکلین روزولت یکی از اتاق‌های کاخ سفید را به یک سالن سینمای خانگی ۵۱ نفره تبدیل کرد.

اولین فیلمی که در دوران ریاست جمهوری ترامپ در این سالن به نمایش درآمد، انیمیشن «در جستجوی دوری» (Finding Dory) بود. با دستور ملانیا ترامپ در سال ۲۰۱۷ امکان بازدید از این سینما برای عموم مردم در تور‌های گردشگری کاخ سفید فراهم شد.

با امتیازات مالی رئیس جمهور آمریکا شدن آشنا شوید

۹- رئیس جمهور یک خانه‌ی ییلاقی هم در مریلند دارد

اگر رئیس جمهوری بخواهد مدت کوتاهی از کاخ سفید دور باشد، خانه‌ی دیگری هم برای او درنظر گرفته شده است. این خانه که کمپ دیوید نام دارد در پارک کوهستان کاتوکتین در ایالت مریلند واقع شده است. این خانه‌ی ییلاقی به باشگاه، استخر شنا و آشیانه هواپیما مجهز است. این خانه از دهه‌ی ۱۹۳۰ میلادی خلوتگاه رئیس جمهور آمریکا بوده است.

۱۰- رئیس جمهور هواپیمای ایرفورس وان را کامل در اختیار دارد

بوئینگ ۷۴۷-۲۰۰ B که به طور سفارشی ساخته شده و برای رئیس جمهور آمریکا رزرو شده، بسیار مجهز است. این هواپیما ۳۷۰ متر مربع مساحت، یک اتاق عمل، اتاق‌های خصوصی برای رئیس جمهور و ظرفیت پذیرایی از همزمان ۱۰۰ نفر را دارد. طبق گزارش سی‌ان‌ان، راه اندازی ایرفورس وان هر ساعت نزدیک به ۲۰۰ هزار دلار هزینه دارد.

با امتیازات مالی رئیس جمهور آمریکا شدن آشنا شوید

۱۱- رئیس جمهور یک هلیکوپتر کوچک‌تر به نام مارین وان را هم در اختیار دارد

مارین وان همه جا دنبال رئیس جمهور آمریکا می‌رود. این هلیکوپتر توانایی انجام عملیات نجات و گشت زنی با سرعت ۲۴۱ کیلومتر بر ساعت را دارد، حتی اگر یک موتور آن از کار بیافتد. مارین وان به سیستم‌های ضد موشک و زره بالستیک هم مجهز است.

با امتیازات مالی رئیس جمهور آمریکا شدن آشنا شوید

۱۲- از رئیس جمهور به طور تمام وقت محافظت می‌شود، حتی بعد از بازنشستگی

سرویس مخفی آمریکا همیشه در نزدیکی رئیس جمهور این کشور حضور دارد، اما کار محافظت از او با اتمام دوران ریاست جمهوری اش به پایان می‌رسد. رئیس جمهور‌های بازنشسته‌ی آمریکا تا پایان عمر از این امتیاز برخوردارند و از فرزندان آن‌ها هم تا ۱۶ سالگی محافظت می‌شود. بودجه‌ی سرویس مخفی آمریکا در سال ۲۰۱۷، ۱/۹ میلیارد دلار بود.

با امتیازات مالی رئیس جمهور آمریکا شدن آشنا شوید

۱۳- رئیس جمهور با ناوگانی از خودرو‌های مسلح جا به جا می‌شود که به آن‌ها «هیولا» می‌گویند

رئیس جمهور آمریکا با خودرو‌های لوکس ضد گلوله و ضد بمب جا به جا می‌شود. «هیولا» نامی که به آن معروف اند، ناوگانی است از خودرو‌هایی که توسط سرویس مخفی آمریکا طراحی شده اند و تحت محافظت دائمی آن‌ها هستند. این خودرو‌ها برای حملات هدفمند ساخته شده اند، اما نمی‌توانند پیروز یک کورس خیابانی باشند. این خودرو‌ها به اندازه‌ی یک تانک وزن دارند و مصرف سوخت شان ۵ کیلومتر بر هر لیتر است.

با امتیازات مالی رئیس جمهور آمریکا شدن آشنا شوید

۱۴- یک مهمانخانه‌ی ۵،۵۷۴ متر مربعی را در اختیار دارد

مهمان رئیس جمهور آمریکا بودن هم مزایای خودش را دارد، از جمله یک مهمانخانه که می‌توانید تمام و کمال در اختیار خودتان داشته باشید. خانه‌ی بلر محل اقامت سران کشور‌ها و دیگر افراد علیرتبه، در زمان سفرشان به آمریکا است. این خانه ۴ ساختمان با ۱۲۰ اتاق دارد.

۱۵- رئیس جمهور‌های سابق یک بودجه هم برای سفر‌های خود دریافت می‌کنند

مزایای رئیس جمهور شدن در آمریکا محدود به ۴ سال یا ۸ سال دوران ریاست جمهوری نیست. اداره خدمات عمومی آمریکا موظف است به رئیس جمهور‌های سابق آنقدری پول دهد که هزینه‌های سفر و شغلی او تأمین شود. در زمان ریاست جمهوری اوباما کنگره‌ی آمریکا مصوبه‌ای را ارائه کرد که این مبلغ را به سالی ۲۰۰ هزار دلار می‌رساند، اما اوباما در سال ۲۰۱۶ این لایحه را وتو کرد.

۱۶- رئیس جمهور از یک بیمه سلامت ویژه برخوردار می‌شود

کاخ سفید یک پزشک مخصوص دارد که همواره آماده به خدمت است و یک تیم پزشکی هم همه وقت و همه جا رئیس جمهور آمریکا را همراهی می‌کند.

طبق تخمین‌ها کار درمان کرونای دونالد ترامپ ۶۵۰ هزار دلار برای او هزینه برداشت. او در مرکز پزشکی والتر رید درمان شد که یک سوییت مخصوص ریاست جمهوری دارد.

کاخ سفید هم کلینیک اختصاصی خود را دارد که دارای اتاق معاینه و تجهیزات پزشکی است و در آن پزشکان نظامی کار می‌کنند.

اگر رئیس جمهوری ۵ سال یا بیشتر از عمر خدمتش در دولت فدرال گذشته باشد، از امتیازات درمانی ویژه و امکان استفاده از بیمارستان‌های ویژه‌ی نظامیان بازنشسته برخوردار می‌شود. اگر رئیس جمهور واجد شرایط و خود مایل باشد، ۷۵ درصد از هزینه‌ی امور درمانی او از جیب مالیات دهندگان آمریکایی تأمین می‌شود.

۱۷- رئیس جمهور حقوق بازنشستگی زیادی می‌گیرد

در مصوبه‌ی مربوط به رئیس جمهور‌های پیشین حقوقی که رئیس جمهور آمریکا بعد از اتمام دوران کاری اش دریافت خواهد کرد، تعیین شده است. در سال ۲۰۱۶ حقوق بازنشستگی یک سال جیمی کارتر، جورج اچ. دبلیو. بوش، جورج دبلیو. بوش و بیل کلینتون، ۲۰۵،۷۰۰ دلار بود. در سال ۲۰۱۷ حقوق بازنشستگی باراک اوباما ۲۰۷،۸۰۰ دلار بود.

گرچه حقوق بازنشستگی رئیس جمهور یک مبلغ ثابت است، اما رئیس جمهور‌ها می‌توانند از کنگره درخواست پول بیشتر برای تأمین حقوق کارکنان و مخارج دفتر کاری خود کنند. مثلاً جورج دبلیو. بوش در سال ۲۰۱۵ برای دفتر کاری خود ۱،۰۹۸،۰۰۰ دلار دریافت کرد که بیشتر از مبلغ دریافتی دیگر رئیس جمهور‌های پیشین در آن سال بود.

با امتیازات مالی رئیس جمهور آمریکا شدن آشنا شوید

۱۸- هزینه‌های انتقال یک دولت به دولت بعدی را کاخ سفید تأمین می‌کند

انتقال یک دولت به دولت بعدی با هزینه‌هایی همراه است. هزینه‌های روی کار آمدن دولت جدید تا ۶ ماه بعد از ورود رئیس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید، تأمین می‌شود. این هزینه‌ها به دفتر کار، حقوق کارکنان، خدمات ارتباطی و مخارج پستی مرتبط با انتقال دولت، مربوط می‌شود. روی کار آمدن باراک اوباما در سال ۲۰۰۸ نزدیک به ۹/۳ میلیون دلار هزینه برداشت.

۱۹- برای رئیس جمهور‌ها و اعضای درجه یک خانواده‌ی او تشییع جنازه‌ی دولتی برگزار می‌شود

رئیس جمهور‌های آمریکا و اعضای درجه یک خانواده‌ی آن‌ها چهره‌های مردمی محسوب می‌شوند و از میراث آن‌ها بعد از مرگ شان محافظت می‌شود. وقتی یکی از اعضای درجه یک خانواده‌ی رئیس جمهوری از دنیا می‌رود، برای او تشییع جنازه‌ی دولتی با حضور مقامات ارشد دولت برگزار می‌شود. این مراسم می‌تواند ۷ تا ۱۰ روز به طول انجامد و با تشریفات نظامی همراه است.

از دست ندهید
بلیط هواپیما