تاکید دولت بر بازسای حمل و نقل فرسوده کلان شهرها / راهکار جهانگیری برای خلوتی مترو و اتوبوس

کدخبر: 372165
اقتصادنیوز :‌معاون اول رئیس‌جمهور گفت: در پایتخت و بسیاری از کلانشهرها شاهد ازدحام مردم در شبکه حمل و نقل عمومی هستیم که برای رفع این معضل باید تعداد اتوبوس‌ها و واگن‌های قطار درون شهری افزایش یابد.

به گزارش اقتصادنیوز ، سومین جلسه نشست مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران صبح امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

معاون اول رئیس جمهور در این نشست ضمن تاکید بر اینکه همه مسئولان و بویژه شهرداران کلانشهرها باید در شرایط دشوار تحریم و کرونا با جدیت و روحیه و انگیزه قوی، خدمت رسانی به مردم را انجام دهند.

جهانگیری با اشاره به دستور اصلی این جلسه در خصوص رفع موانع اجرایی در زمینه تأمین منابع توسعه حمل و نقل عمومی کلانشهرها، گفت: در دوران کرونا علت اصلی بسیاری از تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا نظیر تعطیلی برخی اماکن، کمک به کاهش تراکم جمعیت در محیط‌های عمومی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی بود. متأسفانه در پایتخت و بسیاری از کلانشهرها شاهد ازدحام و حضور مردم در شبکه حمل و نقل عمومی نظیر اتوبوس و مترو هستیم که برای رفع این معضل حتماً باید تعداد اتوبوس‌ها و واگن‌های قطار درون شهری افزایش یابد.

وی با تاکید بر استفاده از توان و ظرفیت شرکت‌های داخلی در تولید و بازسازی وسایل حمل و نقل عمومی، استفاده از منابع فاینانس دو میلیارد دلاری چین که دولت مجوز آن را برای ساخت واگن مترو تعیین کرده است، راهکار مؤثری برای حل مشکلات کنونی ارزیابی کرد.

معاون اول رئیس جمهور همچنین از وزارتخانه‌های کشور و صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه و بودجه خواست تا روند بازسازی بیش از هفت هزار دستگاه اتوبوس که بخشی از منابع مالی آن از سوی دولت تأمین شده است را تسریع بخشند.

در این جلسه که معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور نیز حضور داشت، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این جلسه با بیان آمادگی شرکت‌های داخلی برای ساخت و نوسازی اتوبوس‌های مورد نیاز کلانشهرهای کشور، از پیشنهاد واردات هزار دستگاه اتوبوس برای تسریع در افزایش ظرفیت ناوگان حمل و نقل عمومی کلانشهرها با استفاده از منابع فاینانس استقبال کرد.

در این جلسه شهرداران کلانشهرهای تهران، تبریز، اصفهان، شیراز و قم به طور جداگانه در خصوص مهمترین مسائل کلانشهرها و راهکارهای مرتفع کردن آنها را بیان کردند. شهردار تهران با اشاره به شرایط سخت کار شهرداری‌ها در دوران تحریم و کرونا، یکی از مهمترین چالش‌های پیش روی شهرهای بزرگ کشور را مساله حمل و نقل عمومی عنوان و آمادگی شهرداری‌ها را برای استفاده از توان و ظرفیت شرکت‌های داخلی در حوزه ساخت اتوبوس و واگن‌های مترو را اعلام کرد.

در این جلسه علاوه بر موضوع افزایش ظرفیت نوسازی ناوگان اتوبوسرانی کلانشهرها، موضوع بررسی تبدیل وضعیت نیروی انسانی شهرداری‌های کلانشهرها مطرح و مقرر شد سازمان امور اداری و استخدامی کشور با همکاری وزارت کشور و نماینده شهرداری کلانشهرها ظرف مدت یک ماه راهکار قانونی برای حل وضعیت نیروی انسانی ارائه کنند. همچنین مقرر شد علاوه بر قرارداد ساخت ۲ هزار دستگاه اتوبوس با شرکت‌های داخلی، مجوز لازم برای واردات یک هزار دستگاه اتوبوس با شرایط فاینانس و تأیید بانک مرکزی به شهرداری‌ها داده شود.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما