کدخبر: ۳۷۲۲۷۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

جزییات صلح آذربایجان و ارمنستان از زبان پوتین

اقتصاد نیوز : رییس جمهور روسیه گفت: ما تصور می کنیم که توافقات صورت گرفته شرایط لازم را برای حل و فصل طولانی مدت و تمام عیار بحران در اطراف قره باغ به صورت عادلانه و به نفع ملت های ارمنستان و آذربایجان ایجاد خواهد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری فدراسیون روسیه بامداد سه شنبه در بیانیه ای گفت: بر اساس توافقنامه امضا شده بین سه طرف، جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان در مواضع خود متوقف و نیروی حافظ صلح فدراسیون روسیه در امتداد خط تماس در قره باغ و جمهوری ارمنستان مستقر می شود.

همچنین آوارگان و پناهندگان به خاک قره باغ و مناطق مجاور تحت کنترل کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل برمی گردند و تبادل اسرای جنگی، سایر افراد بازداشت شده و اجساد کشته شدگان انجام می شود.

در همین راستا کنترل ارتباطات حمل و نقل،  با کمک مقامات سرویس مرزبانی روسیه انجام می شود.

پوتین گفت: ما تصور می کنیم که توافقات صورت گرفته شرایط لازم را برای حل و فصل طولانی مدت و تمام عیار بحران در اطراف قره باغ به صورت عادلانه و به نفع ملت های ارمنستان و آذربایجان ایجاد خواهد کرد.

وزارت دفاع روسیه هم اعلام کرد  روسیه با هواپیمای حمل و نقل نظامی  حافظ صلح و 470 قطعه تجهیزات را به قره باغ کوهستانی اعزام کرد.

این وزارتخانه گفت: "برای کنترل آتش بس و درگیری ها در منطقه درگیری قره باغ ، یک گروه صلحبان فدراسیون روسیه شامل یکهزار و 960 یرباز ، 90  زره پوش ، 380 واحد خودرو و تجهیزات ویژه مستقر شده است."

وزارت دفاع روسیه افزود که نیروهای حافظ صلح با هواپیمای حمل و نقل نظامی از میدان هوایی اولیانوفسک منتقل می شوند. هسته اصلی نیروها زیرمجموعه تیپ 15 تفنگ موتوری جداگانه (صلح طلبی) منطقه نظامی مرکزی خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
27 نفر این پست را پسندیده اند