کدخبر: ۳۷۳۲۱۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

مذاکرات روسیه و ترکیه درباره نظارت بر آتش بس قره باغ

اقتصاد نیوز : وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد: گفتگو‌ها با هیئت روسی در مورد ایجاد مرکزی مشترک برای نظارت بر آتش بس در منطقه قره باغ آذربایجان روز شنبه برای دومین روز متوالی در آنکارا ادامه داشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، بر این اساس، این وزارتخانه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد اشغال قره باغ توسط ارمنستان با توافق آتش بس در ۱۰ نوامبر پایان یافت.

در این گزارش آمده است: ترکیه و روسیه یازدهم نوامبر به توافق رسیدند تا مرکزی مشترک برای نظارت بر آتش بس در قره باغ ایجاد کنند. با این وجود، گفتگو‌های دو کشور برای تعیین شکل این مرکز ادامه دارد. در این زمینه، طرفین روز جمعه اولین جلسه را در مقر وزارت دفاع ترکیه برگزار کردند، در حالی که جلسه دوم روز شنبه ادامه یافت.

به عقیده وزارت دفاع ترکیه لازم است که ارمنستان با تاکید بر پیگیری دقیق اوضاع، شرایط توافق نامه را اعمال کرده و از بقیه سرزمین‌های اشغالی آذربایجان خارج شود. در واقع، ترکیه هر نوع امتیاز دهی در این مورد را رد می‌کند و بار دیگر تمایل خود را برای ارائه انواع مختلف پشتیبانی از آذربایجان در صورت لزوم تاکید دارد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که آذربایجان و ارمنستان به توافق رسیده اند آتش بس در «قره باغ» را برقرار کنند. این توافق نامه همچنین برای آذربایجان این امکان را فراهم می‌آورد تا کنترل سه استان اشغال شده توسط ارمنستان را در یک بازه زمانی مشخص در دست بگیرد. قرار است باکو کنترل کالباجار را تا ۱۵ نوامبر، آگدام را تا ۲۰ نوامبر و لاچین را تا ۱ دسامبر را در دست بگیرد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند