کدخبر: ۳۷۳۵۴۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

انتقاد از سکوت در برابر نقض مستمر و فاحش حقوق ملت ایران در نامه دبیر ستاد حقوق بشر به دبیرکل سازمان ملل

اقتصاد نیوز : معاون امور بین‌الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با اشاره به ارسال نامه‌ای برای دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: در این نامه از دبیرکل سازمان ملل پرسیده شده که چرا در برابر نقض مستمر و فاحش حقوق ملت ایران توسط آمریکا و دولت‌های غربی مجری تحریم های غیرقانونی آمریکا سکوت کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد، علی باقری کنی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به تلاش برخی کشورها برای تصویب قطعنامه حقوق بشری در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: قطعنامه ای که قرار است در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شود، وجاهت حقوقی نداشته و مبتنی بر واقعیت های حقوق بشری ایران نیست.

وی ادامه داد: بانی و همبانیان این قطعنامه، پرونده سیاهی در نقض حقوق ملت خود، ملت ایران و دیگر ملت های منطقه از جمله مردم فلسطین و یمن دارند.

باقری کنی اظهارداشت: کانادا که بانی قطعنامه حقوق بشری علیه ملت ایران است به طور سیستماتیک ناقض حقوق بشر است؛ زیرا حاکمیت در کانادا، بومیان را که صاحبان اصلی سرزمین کانادا هستند، از حقوق اولیه و بدیهی خود محروم کرده و مهاجران اروپایی را بر آنها مسلط کرده است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه خاطر نشان کرد: خشونت علیه زنان و دختران کانادایی به حدی است که سازمان های حقوق بشری از آن به «نسل کشی» تعبیر کرده‌اند.

باقری کنی گفت: همبانیان قطعنامه، کشورهایی هستند که یا به گروه های تروریستی که دستشان به خون هزاران ایرانی آلوده است، پایگاه و جایگاه داده و یا به روش های گوناگون از آنها حمایت می کنند و یا با پیروی از سیاست فشار حداکثری آمریکا، مجری تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران شده‌اند.

وی با بیان اینکه مبنای اصلی این قطعنامه، گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره وضعیت حقوق بشر در ایران است که از کاستی ها، نقایص و تناقضات متعددی در رنج است، افزود: دبیرکل سازمان ملل به پاس کشتن ۲۲۲ کودک یمنی توسط عربستان سعودی در سال گذشته، نام این رژیم را از فهرست دولت‌های کودک‌کُش و ناقض حقوق کودک خارج کرده است که با هیچ معیار انسانی و حقوق بشری همسویی ندارد.

معاون بین الملل قوه قضائیه گفت: دبیر کل سازمان ملل در حالی از مجازات قاچاقچیان مواد مخدر در ایران انتقاد می کند که نه تنها هیچ مطلبی درباره نقش آمریکا و متحدان ناتویی این رژیم که حضور نظامی ۲۰ ساله در افغانستان و در ۴۵ برابر شدن تولید مواد مخدر در این کشور نقش دارند مطرح نکرده، بلکه هیچ نکته ای درباره تحریم تجهیزات نظامی و غیر نظامی مبارزه با مواد مخدر توسط کشورهای غربی نیز در گزارش وی مورد اشاره قرار نگرفته است.

باقری کنی اضافه کرد: در گزارش دبیرکل سازمان ملل از تأثیر ۴۵ برابر شدن تولید مواد مخدر و جلوگیری از دسترسی ایران به تجهیزات مواد مخدر و شهادت چهار هزار نفر و جانبازی ۱۲ هزار سرباز ایرانی هیچ مطلبی نیامده است.

وی ادامه داد: امتیازخواهی برای دارندگان گذرنامه کشورهای غربی که مطالبه دبیرکل سازمان ملل است، برخلاف بدیهی ترین اصول قانونی و قضایی مانند «اصل تساوی افراد در برابر قانون» و «اصل منع روا داشتن تبعیض میان افراد» است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه اظهار داشت: عدم اشاره دبیر کل سازمان ملل به بزرگترین نقض حقوق بشر در سال جاری میلادی یعنی، جنایت ترور فرمانده شجاع مبارزه با تروریسم و مدافع بزرگ حقوق ملت های منطقه، سردار شهید سپهبد سلیمانی نه تنها هیچ توجیه منطقی ندارد، بلکه از نقایص جدی گزارش دبیر کل است.

باقری کنی افزود: بی توجهی دبیرکل سازمان ملل نسبت به نقض حقوق ملت ایران به واسطه تحریم های رژیم آمریکا که از سوی دولت های غربی اجرا می شود و نیز آثار و پیامدهای آن بر وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم ایران هیچ منطقی ندارد.

وی اظهارداشت: با وجود اینکه در پیش‌نویس گزارش دبیرکل موضوع تأثیر تحریم های رژیم آمریکا بر وضعیت معیشتی مردم ایران و مبارزه با بیماری کرونا آمده بود ولی متأسفانه در گزارش نهایی حذف شده که موجب تعجب و تأسف کارشناسان منصف قرار گرفته است.

باقری کنی تصریح کرد: اقدام دبیر کل سازمان ملل در حذف نقش تحریم های رژیم آمریکا بر وضعیت معیشتی مردم ایران و وضعیت مبارزه با بیماری کرونا این سؤال را ایجاد کرده است که آیا نویسندگان گزارش دبیرکل نیز مانند مقام‌های آمریکایی، نیویورک را با واشنگتن اشتباه گرفته‌اند؟

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با بیان اینکه نامه‌ای در خصوص کاستی ها، اشکال ها، تناقضات و موارد خلاف واقع گزارش دبیرکل سازمان ملل برای وی تهیه و ارسال شده، متذکر شد که در این نامه از دبیرکل سازمان ملل پرسیده شده که چرا در برابر نقض مستمر و فاحش حقوق ملت ایران توسط آمریکا و دولت های غربی مجری تحریم‌های غیرقانونی آمریکا سکوت کرده است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند