اعدام ۲۱ نفر به جرم ارتکاب «جنایات تروریستی» در عراق

کدخبر: 373795
اقتصاد نیوز : دولت عراق 21 نفر را به جرم ارتکاب جنایات تروریستی در زندان ناصریه اعدام کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع امنیتی و بیمارستانی اعلام کرد، محکومان از استان‌های مختلف عراق برای اجرای حکم به زندان شهر ناصریه در جنوب این کشور منتقل شده بودند.

عراق از سال ۲۰۰۵ و با استناد به قانون مبارزه با تروریسم شمار بسیاری از شهروندان این کشور و حتی اتباع خارجی را اعدام کرده است.

براساس گزارش یورونیوز، از ابتدای سال جاری تاکنون، دست‌کم هفت محکوم دیگر به ارتکاب جرایم مرتبط با تروریسم در زندان ناصریه، تنها زندان محل اجرای حکم اعدام عراق، به دار آویخته شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید زندانیان ناصریه اسم این زندان را الحوت (نهنگ) گذاشته‌اند؛ جایی که پس از ورود، تنها جنازه زندانی از آن خارج می‌شود.

عراق یکی از پنج کشور رکورددار صدور و اجرای حکم اعدام در جهان است. در سال‌های گذشته سازمان‌های مدافع حقوق بشر از دولت بغداد خواسته‌اند تا مجازات مرگ را از قوانین خود حذف کند. عفو بین‌الملل می‌گوید در سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۰۰ نفر در عراق اعدام شده‌اند.

از سال ۲۰۰۳ و پس از حمله ایالات متحده آمریکا و شرکایش به عراق، این کشور وارد یک چرخه گسترده خشونت شد. باوجود شکست داعش در بسیاری از مناطق عراق، نبرد میان ارتش و شبه‌نظامیان شیعه با جنگجویان دولت اسلامی در مناطق مختلف این کشور همچنان ادامه دارد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما