پشت پرده افزایش بودجه نظامی انگلیس چیست؟

کدخبر: 374137
اقتصاد نیوز : دولت انگلیس می‌خواهد به بهانه خطرناک و پیچیده‌تر شدن شرایط بین‌المللی و با وجود بحران کرونا بودجه نظامی خود را به بالاترین سطح در ۳۰ سال گذشته ارتقاء دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس به بهانه شرایط بین‌المللی خطرناک می خواهد بودجه نظامی خود را افزایش دهد.

به این ترتیب انگلیس می خواهد در آینده مجددا بودجه در زمینه تسلیحاتی را به سطح مشابه پایان دوران جنگ سرد ارتقاء دهد.

دولت لندن به رغم فشار اقتصادی ناشی از بحران کرونا و تنها با این هدف که جایگاه خود را در جهان پسابرگزیت تثبیت کند؛ از اختصاص بزرگترین بودجه نظامی انگلیس طی 30 سال گذشته خبر داد.

نخست وزیر انگلیس در این باره گفت: شرایط بین الملی خطرناک تر و پیچیده تر از هر زمان دیگری از دوران جنگ سرد رسیده و انگلیس باید پای تاریخ و متحدان خود بایستد.

وی افزود: برای دستیابی به این هدف ما باید منابع خود را بروز کنیم. بنابراین علاوه بر بودجه هدفمند نظامی، در 4 سال آینده 16.5 میلیارد پوند دیگر ( حدود 18.5 میلیارد یورو) به بودجه نظامی انگلیس تزریق خواهد شد.

با این پول واحد جدید دفاع سایبری و پروژه های فضایی و سایر موارد تامین مالی می شود. همچنین 10 هزار شغل جدید در این زمینه ایجاد می شود.

در بیانیه دولت انگلیس در این باره آمده است که به این ترتیب لندن موقعیت خود به عنوان عضوی در ناتو با بزرگترین بودجه نظامی در اروپا را تثبیت خواهد کرد. نخست وزیر انگلیس که همچنان در قرنطینه کرونایی به سر می برد می خواهد امروز ( پنج شنبه) تصمیمات خود در این باره را به صورت دقیق تر با پارلمان در میان بگذارد.

جانسون در توجیه عملی کردن این اقدام که از مدت‌ها پیش درباره آن صحبت می‌شد؛ ادعا کرد: در دوره همه‌گیری کرونا این تصمیم را گرفتم چراکه دفاع از کشور نخستین اولویت ما است.

بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس مدعی است که می‌خواهد در عصر جدید همکاری جهانی و تجارت آزاد، با اتکا به توانمندی‌های سایبری و نظامی مدرن، جایگاه رهبری این کشور را تعریف کند

 

تیتر یک
  • بررسی رکوردهای هفتگی آمارهای کرونا در هفته چهارم فروردین ۱۴۰۰

    موج چهارم بیماری کرونا در ایران اوجی دوباره گرفته و شمار مبتلایان در هفته چهارم را به بیشترین حد خود از ابتدای شیوع…

از دست ندهید
بلیط هواپیما