بازگشت گلوبالیست‌های حامی برجام به کاخ سفید:

رونمایی نیویورک‌تایمز از ۳عضو مهم کابینه بایدن

کدخبر: 374949
اقتصادنیوز؛ نیویورک‌تایمز از ۳ گزینه جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا برای ۳ پست مهم کابینه وی رونمایی کرد؛ وزیر امور خارجه، مشاور امنیت ملی و سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد.

به گزارش اقتصادنیوز، نیویورک‌تایمز به نقل از منابع آگاه گزرش داد که جوزف رابینت بایدن جونیور، رئیس‌جمهور منتخب ایالت متحده از انتخاب آنتونی بلینکن، معاون مشاور امنیت ملی دولت اوباما و مشاور ارشد سیاست‌خارجی در کمپین انتخاباتی بایدن به عنوان گزینه وزیر امور خارجه خبر داد.

آنتونی بلینکن

نیویورک‌تایمز همچنین نوشته است که بایدن، جیک سولیوان را به عنوان مشاور امنیت ملی، در نظر گرفته است. سولیوان مشاور ارشد سیاست خارجی در کمپین جو بایدن در انتخابات اخیر و نیز کمپین هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ بوده است.

جیک سولیوان

رئیس‌جمهور منتخب آمریکا همچنین لیندا توماس گرینفیلد، را به عنوان  سفیر ایالات متحده در سازمان ملل در نظر گرفته است. این دیپلمات آمریکایی از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ به عنوان دستیار وزیر امور خارجه (جان کری) در امور آفریقا خدمت کرده است.

لیندا توماس گرینفیلد

نیویورک‌تایمز نوشته است: انتظار می‌رود آنتونی جی. بلینکن، مدافع اتحادهای جهانی (گلوبالیست) و نزدیکترین مشاور سیاست خارجی رئیس جمهور منتخب جو بایدن، به عنوان وزیر امور خارجه معرفی شود. شغلی که به گفته افراد نزدیک به این روند، بلینکن در آن سعی خواهد کرد شرکای بین‌المللی را ترغیب به رقابت جدید با چین نماید.

تونی بلینکن 58 ساله، معاون سابق وزیر امور خارجه در زمان رئیس جمهور باراک اوباما بود و کار خود را در وزارت خارجه در زمان دولت کلینتون آغاز کرد. انتظار می رود که اعتبار گسترده او در زمینه سیاست خارجی پس از ۴ سال استراتژی کلنگی دولت ترامپ و تهاجم ملی گرایانه وی، به آرام شدن وضعیت سیاست خارجه آمریکا و جهان کمک کند.

آنتونی بلینکن

نیویورک‌تایمز به نقل از شخصی که از روند کار مطلع است نوشت آقای بایدن از یکی دیگر از نزدیکان خود به نام جیک سالیوان به عنوان مشاور امنیت ملی نام خواهد برد. سولیوان ۳۴ساله، جانشین بلینکن به عنوان مشاور امنیت ملی بایدن (زمانی که معاون رئیس جمهور بود) شد.

سالیوان به عنوان مدیر برنامه‌ریزی سیاسی در وزارت خارجه تحت نظر هیلاری کلینتون نیز خدمت کرد و به عنوان نزدیکترین مشاور استراتژیک وی فعالیت می‌کرد.

جیک سولیوان

بلینکن و سالیوان در کنار هم معتمد فکری بایدن با جهان‌بینی مشترک هستند، دوستان خوبی که اغلب به صدای وی در مورد مسائل سیاست خارجی تبدیل شده‌اند. آنها مخالف جدی استفاده ترامپ از شعار "اول آمریکا" به عنوان استراتژی اصلی سیاست خارجی آمریکا هستند و معتقدند این رویکرد، تنها ایالات متحده را منزوی می‌کند و برای دشمنان آمریکا فرصت‌ها و خلأهایی را ایجاد می‌کند.

 بلینکن که نزدیک به 20 سال در کنار بایدن بوده، ابتدا به عنوان دستیار ارشد وی در کمیته روابط خارجی سنا و سپس به عنوان مشاور امنیت ملی وی در زمان معاونت بایدن در دولت اوباما خدمت کرده است. به گفته نیویورک تایمز، در دوره اوباما، بلینکن به توسعه واکنش آمریکا به آشوب سیاسی و بی‌ثباتی در سراسر خاورمیانه کمک کرد، و نتایج متفاوتی را در مصر ، عراق ، سوریه و لیبی به دست آورد.

آنتونی بلینکن

اما انتظار می‌رود مهمترین اولویت‌های جدید وی استقرار مجدد ایالات متحده به عنوان یک متحد قابل اعتماد است که آماده پیوستن دوباره به توافق نامه‌ها و نهادهای جهانی است؛ از جمله بازگشت به توافق‌نامه آب‌و‌هوایی پاریس، توافق هسته‌ای ایران و توقف خروج از سازمان بهداشت جهانی.

سالیوان با به دست آوردن بالاترین پست امنیت ملی کاخ سفید، جوان‌ترین فردی خواهد بود که از زمان دولت آیزنهاور به این سمت رسیده است. جیک سولیوان در سال ۲۰۱۵ در مذاکراتی که منجر به توافق هسته‌ای ایران شد نام خود را سر زبان‌ها انداخت و حتی در میان جمهوری‌خواهان محافظه کار در کنگره نیز طرفدارانی پیدا کرد.

بازگشت حامیان برجام به وزارت‌ خارجه آمریکا +اینفو

بازگشت حامیان برجام به وزارت‌ خارجه آمریکا اینفو

خبر در حال تکمیل است ...

تیتر یک
  • اونس طلا، سکه را زمین گیر کرد

    اقتصادنیوز: بیشتر معامله گران در روزهای اخیر احساس هراسی را تجربه می کنند که حاصل ابهام آمیز بودن روند آتی قیمت دلار…

از دست ندهید
بلیط هواپیما