خیز اتحادیه اروپا برای تهیه بزرگترین سبد واکسن کرونا

کدخبر: 375168
اقتصادنیوز: رئیس کمیسیون اروپا روز سه‌شنبه از برنامه اتحادیه برای امضاء ششمین قرارداد خرید ۱۶۰ میلیون دوز واکسن کرونا از شرکت بیوتکنولوژی «مدرنا» خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایرنا، «اورسولا فون درلاین» با اعلام این خبر در نشستی با خبرنگاران در وین افزود: بسیاری از اروپایی‌ها نگرانند که در ایام کریسمس قادر به دیدار با خانواده‌های خود نیستند. در حالی که تدابیر محدود کننده می‌تواند شیوع ویروس را در این شرایط دشوار کنترل کند اما همه می‌دانیم که تنها دست‌یابی به واکسن ایمن ما را به یک حل پایدار می‌رساند.

وی با بیان اینکه واکسیناسیون برای پایان دادن به همه‌گیری ویروس کرونا امری حیاتی است افزود: من امروز خرسندم اعلام کنم که فردا قرارداد جدیدی را برای خرید واکسن کووید-۱۹ منعقد خواهیم کرد. این قرارداد ما را قادر می‌سازد تا ۱۶۰ دوز واکسن کرونا از شرکت مدرنا خریداری کنیم.

شرکت مدرنا به تازگی اعلام کرده واکسنی با کارآیی ۹۴.۵ درصد تولید کرده است. رئیس کمیسیون اروپا  در همین زمینه یادآور شد که بر اساس تحقیقات صورت گرفته این واکسن می‌تواند به طور چشم‌گیری در مقابل کووید-۱۹ اثر بخش باشد. به گفته وی، این واکسن به طور هم زمان میان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به صورت هم زمان توزیع خواهد شد.

«فون درلاین» با بیان اینکه قرارداد با مدرنا، ششمین سند همکاری اتحادیه اروپا با شرکت‌های داروسازی برای خرید واکسن کرونا محسوب می‌شود، افزود که قرارداد با شرکت داروسازی دیگری نیز در دست بررسی قرار دارد. وی به این ترتیب نتیجه گرفت که اتحادیه اروپا دارای بزرگترین سبد واکسن کرونا در جهان به شمار می‌رود.

وی در عین حال خاطر نشان کرد که تمام واکسن‌های خریداری شده از سوی نهادهای پزشکی ناظر در اتحادیه اروپا ارزیابی و تنها در صورتی عرضه خواهد شد که ایمنی و اثر بخشی آن ها تائید شود.

کشورهای اروپایی که در ۹ ماه گذشته خسارت‌های اقتصادی سنگینی را بر اثر بحران کرونا متحمل شده‌، امیدوارند که با آغاز عملیات واکسیناسیون کرونا از ماه آینده، جان تازه‌ای به اقتصاد آن‌ها دمیده شود.

دولت انگلیس نیز که بهمن‌ماه سال گذشته از اتحادیه اروپا خارج شد، با شرکت های تولید کننده واکسن کرونا قراردادهایی را برای خرید جداگانه منعقد کرده است. مقامات لندن امیدوارند که تمام شهروندان این کشور تا اواخر فروردین سال آینده، واکسینه شوند.

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید