کنایه تند مورخ اسرائیلی به نتانیاهو/ وقت آن رسیده به خانه‌اش برگردد

کدخبر: 376340
اقتصاد نیوز : یک مورخ رژیم صهیونیستی نوشت، "بنیامین نتانیاهو (نخست وزیر این رژیم) با اینکه برخی دستاوردهای مهمی را در دوره فعالیت خود رقم زد. اما مسؤول اصلی فاجعه پزشکی موجود، شکست اقتصادی و بحران اجتماعی در "اسرائیل" است و اکنون اسرائیلی‌ها به چهره جدیدی نیاز دارند چرا که او در ماه‌های اخیر در زمینه‌های اقتصاد، بحران کرونا، مقابله با ایران، روابط با آمریکا و از همه مهم‌تر در مورد تقویت و اتحاد جامعه "اسرائیل" ناکام بوده است".

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، روزنامه عربی۲۱ نوشت، یورام یووال، جامعه‌شناس و مورخ اسرائیلی در مقاله‌ای در روزنامه عبری زبان "یدیعوت آحارونوت" نوشت: من دقیقا یک سال قبل با برپایی چادری در پارک الاستقلال در قدس اشغالی به سیاست‌های نتانیاهو و تغییری که در "اسرائیل" ایجاد کرد و ظرف یک سال آن را به سومین انتخابات کشاند تا از محاکمه به اتهام رشوه و کلاه‌برداری فرار کند، اعتراض کردم، اکنون با گذشت یک سال، اعتراضات علیه او کل جامعه "اسرائیل" را در بر گرفته و در چند ماه گذشته نزدیک به یک میلیون زن و مرد که هر کدام از آنها دو تا سه حامی در خانه‌هایشان دارند، در تظاهرات علیه نتانیاهو شرکت کردند و مهم‌تر اینکه ۵۴ درصد آنها از طرفداران احزاب چپ نیستند و اینکه گفته می‌شود این اعتراضات در واقع دعوا میان چپ‌ها و راست‌ها است، دروغ است و ۲۶ درصد از تظاهرکنندگان خود را از حامیان احزاب راست‌گرا معرفی کرده‌اند و ۲۸ درصد نیز خود را میانه‌رو می‌دانند.

یووال که عضو ارتش رژیم صهیونیستی بوده و در جنگ اول لبنان در سال ۱۹۸۲ مسؤولیت‌های نظامی داشته، تاکید کرد: دستاوردهای نتانیاهو در ممانعت از آغاز جنگ و عادی‌سازی با اعراب به معنای آن نیست که پایان کار او بهتر از آغازش خواهد بود، خجالت‌آور است که او در ماه‌های اخیر بحران کرونا در تمامی زمینه‌ها شکست خورد، این شکست‌ها شرایط "اسرائیل" را به شکلی بی‌سابقه وخیم کرده و ما را در ماموریت دشوار جبران خسارت‌های اقتصادی و امنیتی او قرار داد.

این تحلیلگر اسرائیلی در ادامه نوشت: شکست بزرگ و ناگهانی اخیر نتانیاهو نحوه تعاملش با نقشه سیاسی آمریکا و نیز توافق هسته‌ای ایران بود، او تمامی اندوخته‌های بین‌المللی "اسرائیل" را روی یک آمریکایی یعنی ترامپ شرط‌بندی کرد و در آن شکست خورد، او بر خلاف تمامی نخست‌وزیران قبل از خود که همواره روابط خوب خود را با هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در آمریکا حفظ می‌کردند، سرنوشت "اسرائیل" و امنیت آن را به سرنوشت یک رئیس جمهور عجیب، بی‌ثبات و بازنده گره زد. ما به زودی به خاطر عملکرد او در واشنگتن با یک دولت دموکرات متخاصم و انتقام‌جو روبه‌رو خواهیم بود که منتظر تسویه حساب با ما است و از طرف دیگر ایرانی‌هایی که نتانیاهو تعهد داده بود آنها را از سوریه بیرون می‌کند، اکنون به نوار مرزی جولان رسیده‌اند و به نظر می‌رسد قصد ماندن دارند، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه جو بایدن (رئیس جمهور منتخب آمریکا) نیز صراحتا اعلام کرد که به توافق هسته‌ای با ایران بازخواهد گشت و حامی راه‌حل تشکیل دو کشور با فلسطینی‌ها است.

او همچنین نوشت: در مورد روابط "اسرائیل" با آمریکا نیز باید بگویم این روابط از یک تعادل استراتژیک به یک سنگینی و فشار بر آن تغییر یافت و تا زمانی که نتانیاهو نخست وزیر است، همه ما از عملکرد بد او با این دولت دموکرات آسیب خواهیم دید و حامیان او در احزاب راست‌گرا نیز از مدیریت اقتصادی شکست خورده او در طول بحران کرونا ضربه خواهند خورد، او مدیر بی‌نهایت بدی است و تاکنون هیچ نخست وزیری مثل او باعث فقر شدید و شکست بزرگ اقتصاد "اسرائیل" نشده است. او با تصمیم‌های شتاب‌زده و گیج‌کننده‌اش اقتصاد را نابود کرد تا از محاکمه فرار کند اما نتیجه آن یک میلیون بی‌کار، ده‌ها هزار شرکت تعطیل شده با بدهی‌های سنگین، سطح معیشتی پایین شهروندان، کاهش درآمد داخلی، موج بی‌سابقه ورشکستگی‌ها، نسل کاملی از افراد جویای کار که آینده اقتصادی ندارند و در نهایت یک بازنده کامل به نام نتانیاهو بود و این ما هستیم که متحمل این پیامدها خواهیم شد.

یووال در ادامه تاکید کرد: نتانیاهو در مدیریت بحران کرونا هم شکست خورد. اما همچنان اصرار دارد در تمامی تصمیم‌گیری‌ها شخصا شرکت داشته باشد، تعداد فوتی‌های ناشی از این بیماری از تعداد کشته‌های جنگ ۱۹۷۳ فراتر رفت و هنوز هم ادامه دارند، این نتیجه مدیریت شکست خورده او است.

او در پایان نوشت: نتانیاهو روزی رهبر "اسرائیل" بود و این عنوان شایسته او بود اما آن دوره به پایان رسیده همانگونه که در مورد رهبران قبلی نیز تمام شد، او زمانی همانند یک ستون نگه‌دارنده بود اما حالا به یک بار و سنگینی تبدیل شده و همانند سنگ آسیاب دور گردن لیکود پیچیده و مانعی در مسیر جامعه "اسرائیل" برای جبران و آشتی است و در پایان اینکه نخست وزیر ما در تمامی آزمون‌های خود رد شده و اکنون ما به پمپاژ خونی تازه نیاز داریم زیرا وقت او تمام شده و باید به خانه‌اش برگردد.

تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۱۷ اسفند

    اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات ۱۷اسفند در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است…

از دست ندهید
بلیط هواپیما