آمریکا علیه چین تحریم‌های جدید وضع کرد

کدخبر: 377115
وزارت خارجه امریکا در وب سایت خود بیانیه ای با عنوان "ایالات متحده تحریم هایی را علیه مقامات جمهوری خلق چین اعمال می‌کند" منتشر کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ​در بیانیه دپارتمان خارجی آمریکا آمده است، محدودیت های روادید برای مقامات جمهوری خلق چین و حزب کمونیست اعمال می شود که به استفاده یا تهدید به خشونت فیزیکی، سرقت و انتشار اطلاعات خصوصی، جاسوسی، خرابکاری یا دخالت مخرب در امور سیاسی داخلی، آزادی علمی، حریم خصوصی شخصی یا فعالیت تجاری دست داشته اند.

در ادامه تاکید شده که آمریکا از جمهوی خلق چین می خواهد به استفاده از روشهای زورگویی و ارعاب برای سرکوب آزادی بیان پایان دهد.

وزارت خارجه امریکا همچنین روز پنجشنبه قوانینی را برای محدودیت سفر اعضای حزب حاکم چین و خانواده‌های آنان به آمریکا اعمال کرده است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، این سیاست حداکثر مدت اعتبار روادید گردشگری و تجاری غیر مهاجران برای اعضای حزب کمونیست چین و اعضای خانواده آنها را از ۱۰ سال به یک ماه کاهش می‌دهد.

وزارت خارجه چین با محکومیت این اقدام آمریکا اعلام کرد: این تصمیم به طور مشخص یک نوع سرکوب سیاسی توسط نیروهای ضد چینی در آمریکا است که به واسطه تعصب ایدئولوژیک شدید و ریشه گرفته از ذهنیت جنگ سرد عمل می‌کنند.

کارشناسان مهاجرتی می‌گویند با توجه به محدودیت‌های مسافرتی کووید-۱۹ برای مسافران چینی تا زمان لغو این محدودیت‌ها در ماه ژانویه (همزمان با خروج ترامپ از کاخ سفید) خیلی معنایی پیدا نمی‌کند. فقط ۶۱ روادید گردشگری و تجاری برای ملیت‌های چینی در ماه اکتبر در مقایسه با ۶۰ هزار مورد در زمان مشابه در سال گذشته، صادر شده است.

دولت آمریکا در تیر ماه امسال نیز در به طور کل به دنبال ممنوع کردن ورود اعضای حزب کمونیست به ایالات متحده بود اما به محدودیت‌های صدور روادید برای آنها قناعت کرده است.

منبع: اقتصاد نیوز
تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۹ بهمن

    اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات ۹بهمن‌ماه در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید