کدخبر: ۳۷۷۹۴۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

رزمایش دریایی بزرگ چین در زمان عبور ناوهای آمریکایی

اقتصاد نیوز : به نظر می رسد که تنش میان چین و آمریکا در عرصه های مختلف در حال شدت گرفتن است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از جماران، روسیا الیوم اعلام کرد، چین اخیرا در دریای جنوبی چین رزمایش نظامی بزرگ و گسترده ای به منظور تقویت توان جنگی و آمادگی ناوگان نظامی اش بر اساس سناریوهای دقیق نظامی برگزار کرد.

این رزمایش وسیع یک روز بعد از عبور کشتی های جنگی آمریکایی از منطقه برگزار شد. کشتی های جنگی آمریکا از دو سمت مختلف وارد منطقه شدند به گونه ای که چین این اقدام را عرض اندامی که به ثبات منطقه آسیب می رساند تلقی کرد.

روزنامه گلوبال تایمز چین نیز نوشت که نیروهای مسلح چین اخیرا مجموعه ای از کشتی های جنگی را به دریای جنوی چین فرستاد تا رزمایشی گسترده و بزرگ در مواضع آموزشی متعدد انجام دهند.

نیروی دریایی چین در این رزمایش  برای رهگیری موشک های دشمن و هدف قرار دادن آنها، حملات توپخانه از کشتی ها به سمت قایق های جنگی و نیز تاکتیک های نظامی آموزش دیده است.

یک کارشناس چینی در این زمینه گفت که این رزمایش ها سطح بالای آمادگی جنگی نیروهای چینی را نشان داد.وی تأکید کرد که «ارتش آزادیبخش خلق» چین در همه اوقات آماده حمایت از حاکمیت ملی و سلامت منطقه ای علیه دیدارهایی غیردوستانه است.

در همین حال، چین روز سه شنبه در اعتراض‌ به تحریم‌های تازه واشنگتن علیه این کشور یک دیپلمات ارشد آمریکایی را احضار کرد و وعده اقدام متقابل داد.

پکن در همین راستا یک دیپلمات ارشد آمریکایی مامور به خدمت در چین را احضار کرد تا مراتب اعتراض خود را نسبت به تحریم چهارده مسئول چینی در هنگ‌کنگ به گوش واشنگتن برساند.

دولت چین به این اقدام بسنده نکرده و وعده داده تا در اسرع وقت پاسخی متقابل به تحریم‌های وضع شده از سوی واشنگتن بدهد.

وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه با انتشار اطلاعیه‌ای در وبسایت رسمی خود اعلام کرد که نماینده ارشد و عالی‌رتبه سفارت آمریکا را در همین راستا برای دریافت اعتراض رسمی پکن احضار کرده است.

ایالات متحده روز دوشنبه ۱۴ عضو دائم کنگره ملی خلق چین و خانواده‌های آنها را به دلیل آنچه «نقش در تصویب قانون امنیت ملی و رد صلاحیت نمایندگان منتخب اپوزیسیون در هنگ کنگ» خوانده شده تحت تحریم های مالی و نیز ممنوعیت سفر به آمریکا قرار داد.

این اقدامات به تلافی تصویب قانون جدید امنیت ملی در هنگ کنگ انجام شد که به موجب آن از ماه ژوئن به این سو با هرگونه تجمع اعتراضی،‌ فراخوان استقلال و گرایش جدایی طلبانه در این منطقه نیمه خودگردان تحت حاکمیت پکن به شدت برخورد می‌شود.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در این خصوص گفته بود که کمیته دائم کنگره ملی خلق چین به اتفاق آرا به قانونی رای داده است که بر اساس آن هرگونه اعتراض در هنگ کنگ در نطقه خفه شود و زمینه دستگیری معترضان به آنچه وی «سیاست‌های سرکوبگرانه پکن» خوانده نیز فراهم گردد.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز امروز سه شنبه در جریان یک کنفرانس خبری تحریم‌های آمریکا را نشان‌دهنده دخالت آشکار و جدی در امور داخلی کشورش قلمداد کرد.

«هوا چون یینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین در بخشی دیگر از سخنانش تاکید کرد که اقدامات اخیر آمریکا به شدت با اصول بنیادین روابط بین‌المللی مغایر است و به شدت به روابط دو کشور لطمه می‌زند.

وی همچنین تصویب قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ را برآمده از قانون اساسی کشورش خواند و هر گونه تصمیم در خصوص پیشبرد مدیریت محلی و امنیتی در این جزیره نیمه خودگران را جزئی از امور داخلی چین قلمداد کرد.

گفتنی است که واشنگتن پیش‌تر پانزده مقام محلی در هنگ‌کنگ از جمله «کری لامم رئیس اجرایی این منطقه تحت حاکمیت چین را تحت تحریم قرار داده بود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند