واکنش پمپئو به تحریم‌های آمریکا علیه ترکیه

کدخبر: 379866
وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد که هدف از این تحریم‌ها، ممانعت از دریافت درآمد پایدار، دسترسی و نفوذ روسیه است، نه از بین بردن توانایی‌های نظامی ترکیه.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم و به نقل از آناتولی، وزارت خارجه ایالات متحده دیشب با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که پامپئو هفته جاری با مولود چاووش‌اغلو وزیر خارجه ترکیه درباره دلیل اعمال تحریم های آمریکا علیه ترکیه گفت‌وگو کرد.

در این بیانیه آمده است: وزیر خارجه آمریکا به همتای ترکیه‌ای خود گفت که تحریم های ناشی از اقدام آنکارا در خرید سامانه دفاعی موشکی اس400 روسیه بوده است.

پامپئو به طرف ترکیه‌ای گفت: اس 400 امنیت افراد و فنآوری نظامی آمریکا را در معرض تهدید قرار می‌دهد و خرید آن از روسیه باعث می شود که مسکو این اجازه را به خود بدهد که به نیروهای ترکیه‌ای و صنایع دفاعی آن دسترسی داشته باشد.

وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد که هدف از این تحریم‌ها، ممانعت از دریافت درآمد پایدار، دسترسی و نفوذ روسیه است، نه از بین بردن توانایی‌های نظامی ترکیه.

پامپئو اعلام کرد که اقدام واشنگتن علیه آنکارا طبق قانون مبارزه با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها موسوم به «کاتسا» صورت گرفته است.

وی روز دوشنبه نیز در سخنانی گفت، ایالات متحده این مساله را برای ترکیه روشن کرده است که خرید سامانه دفاع موشکی اس 400 از روسیه، امنیت فناوری و پرسنل ارتش آمریکا را به خطر خواهد انداخت.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز به اقدام جدید آمریکا علیه ترکیه و تحریم صنایع دفاعی ترکیه به دلیل خرید سامانه روسی «اس400» واکنش نشان داد.

لاوروف این تحریم آمریکا را «غیر قانونی» خواند و گفت: واشنگتن بار دیگر تدابیر غیر قانونی و یک‌جانبه‌ خود را نشان داده است.

تحریم ترکیه که مدتی پیش از سوی مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسیده بود از سوی مجلس سنای آمریکا نیز در قالب بودجه نظامی سال 2021 مورد تصویب قرار گرفت.

source: اقتصادنیوز
اخبار تیتر یک
  • شستا در صدر جدول ارزش معاملات بازار سهام امروز

    امروز شاخص کل بورس در یک ساعت ابتدایی ۲۰ هزار واحد افت کرد. اما پس از آن تغییر جهت داد و در نهایت به سطح یک میلیون و…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد