درخواست معاون وزیر بهداشت : مردم هر جا صدای آهنگ بلند شد به ما اطلاع دهند

کدخبر: ۳۸۰۲۹۳
معاون کل وزارت بهداشت گفت : از مردم می خواهیم هر جا صدای آهنگ بلند شد برگزاری مراسم را به ما گزارش دهند چرا که تجمع موجب انتقال ویروس می شود و در مراسم ها جوانان شرکت می کنند و سالمندان اطراف خود را آلوده می کنند و آن ها قربانی می شوند و کوچکترین غفلت موجب شعله ور شدن بیماری می شود.
درخواست معاون وزیر بهداشت : مردم هر جا صدای آهنگ بلند شد به ما اطلاع دهند

به گزارش اقتصادنیوز ،ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت با تبریک روز پرستار اظهار کرد: در شرایط کرونا پرستاران جان خود را برای نجات جان ایرانیان می‌دهندو درخواست ما این است که از پرستاران مراقبت و برای حفظ سلامت خودمان و جان پرستاران و پزشکان نکات بهداشتی رعایت کنیم.

وی افزود: مرگ کرونا به کانال ۵٠٠ رسیده بود و اکنون ٢ روز است که مرگ زیر ٢٠٠ نفر را تجربه می‌کنیم و به بیش از ۵ هزار بیمار بستری کرونا رسیده بودیم و خوشبختانه به آمار بستری و سرپایی کرونا به طرز قابل توجهی کاهش پیدا کرده است و از مردم تشکر می‌کنم چرا که کلید اصلی موفقیت در اقدامات کنترلی کرونا مردم هستند.

معاون کل وزارت بهداشت اظهار کرد: خوشبختانه رعایت دستورالعمل‌ها به بالای ٩٠ رسید و صنوف و شرکت‌های خصوصی و ادارات و مسئولان مملکتی و سپاه و بسیج همکاری خوبی داشتند و مدافعان سلامت و وزیر بهداشت و نیرو‌های وزارت بهداشت بسیار تلاش کردند.

وی با بیان اینکه کلید طلایی برای کنترل کرونا طرح شهید سلیمانی است، گفت: وزیر بهداشت همیشه این تمثیل را دارند که ممکن است دقیقه نود گل بخوریم البته این بدان معنا نیست که اکنون دقیقه نود هستیم و ممکن است دقیقه ٢٠ بازی باشیم.

وی ادامه داد: درصد قابل توجهی از مردم در ایران و جهان در معرض ابتلا شدند و بهبود یافتگان در معرض ابتلا هستند و این تصور غلط و خطرناک عدم ابتلا مطرح می‌شود در حالی که این درست نیست و پزشکی داشتیم که ٩ ماه مبتلا نشده بود و این ماه مبتلا شد و جان خود را از دست داد وهیچ کشوری در سه تا شش ماه آینده حتی با تزریق واکسن نمی‌توان اعلام کند که دستورالعمل‌ها نباید رعایت کنیم.

حریرچی گفت: کسی که کرونا میگیرد گناه کار نیست و نباید به بیمار کرونایی انگ زدن و در بسیاری موارد اطرافیان بی احتیاطی کرده اند و فرد مبتلا شده است، گاهی وقتی نیرو‌های بهداشتی یا بسیجی سراغ خانواده فرد مبتلا می‌روند اعلام می‌کنند چرا سراغ ما آمدید و مردم همکاری کنند و هرکسی که شناسایی شد خوشحال شود که بیماری او در وضع وخیم تشخیص داده نشده است و فرد می‌تواند از اعضای خانواده خود مراقبت کند.

حریرچی گفت: سایر بیماری‌ها نه تنها در دوران کرونا کم نشده اندبلکه ممکن است بیشتر شده باشند یا حداقل به اندازه پیش از کرونا باشند و به دستور وزیر بهداشت درمانگاه‌های کرونایی و غیر کرونایی جدا هستند و مردم با آرامش خاطر به این مراکز مراجعه کنند و نگران بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان هستیم و در اروپای غربی ١۵ درصد مرگ و میر سرطان افزایش پیدا کرده است.

حریرچی گفت: اگر ٩۵ درصد مردم ماسک بزنند در سه ماه و نیم آینده و حدود فروردین به مرگ ١٠ کرونایی خواهیم رسید و اگر ۶٠ تا ٨٠ درصد مردم ماسک بزند در فروردین به ۵٠ تا ۶٠ کرونایی خواهیم رسید و از نظر مرگ در یک میلیون نفر ایران در جایگاه ٣٣ دنیا قرار دارد و بلژیک و فرانسه در رتبه‌های نخست قرار دارند.

بیشتر بخوانید:

زیرساخت‌های نظام سلامت باید بازنگری شود

حریرچی معاون کل وزارت بهداشت با تشریح وضعیت کرونایی کشور اظهار کرد: در پیک سوم به ۵٣٠٠ بستری رسیده بودیم و میزان بستری به ١٠٠ هزار بستری به ۶.٧ رسیده بود و در آذربایجان غربی در پیک اول و دوم مقاومت خوبی داشت، اما در پیک سوم وضعیت بدتری نسبت به میانگین کشوری داشت و متوسط بستری در هزار نفر به ٨ رسید.

وی افزود: تهران در پیک اول بیماری کرونا متوسط بستری کرونا به ٨ در ١٠٠ هزار نفر جمعیت رسیده بود و در پیک‌های بعدی به ۶.۵ رسید و اکنون بیماری در کرونا روند نزولی دارد.

حریرچی گفت: استان‌های گرمسیری جنوب کشور در اسفند پیک کرونا نداشتند و در تابستان به دلیل تجمع در محیط بسته میزان بستری به بیش از ٨ در ١٠٠ هزار نفر رسید و نگران آغاز زمستان ٢ ماهه در این مناطق و افزایش موارد بیماری کرونا هستیم و باید مراقبت کنیم. در سیستان و بلوچستان سه پیک رسید، اما میزان بستری به ٢.۵ در ١٠٠ هزار نفر نرسید در حالی که میانگین کشور۶ در ١٠٠ هزار نفر است.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: فارس، کهگیلویه و بویر احمد و آذربایجان غربی ٢ برابر میانگین کشوری تست کرونا انجام دادند و در فارس پیک دوم سبک داشتند و به سرعت پیک سوم را کنترل کردند.

حریرچی اظهار کرد: میزان بستری در پیک اول کرونا در قم به ١۵ رسید در پیک سوم میزان بستری به ٧.۵ رسید و روند بیماری در این استان نزولی است. در گیلان میزان بستری در پیک اول کرونا به ١٠ در ١٠٠ هزار نفر رسید و اکنون روند بیماری در این استان نزولی است.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: یزد در پیک اول کرونا میزان بستری‌ها ٨ در هر ١٠٠هزار نفر بود و میزان بستری در پیک سوم به ١٧.۵ رسید و اکنون این عدد به ۶.۵ رسیده است. تنها استان با روند مختصر صعودی مازندران است و گلوگاه و آمل در معرض خطر هستند و یکی از علل آن بازگشت روستاییان به مناطق شهری و دورهمی‌هاست.

حریرچی گفت: میزان ابتلا به کرونا به ١۴ هزار در روز رسید و اکنون کاهش ۶٠ درصدی مرگ و میر‌های کرونا را شاهد هستیم و هرگونه عادی پنداری و تسامح و ساده انگاری در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی می‌تواند شرایط را تغییر دهد.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: سندی داریم که حکم طلاست و بر این اساس با تغییر وضعیت شهر‌ها به طور خودکار محدودیت‌ها اعمال می‌شود و باید توجه داشت هیچ تضمینی وجود ندارد که بیماری دوباره خیز بر ندارد و هر گونه تجمع از دورهمی یلدا گرفته تا عید دیدنی و مجلس ترحیم می‌تواند موجب افزایش بیماری شود و باید توجه داشت سر میز و سفره شام و دورهمی یلدا نمی‌توان دستورالعمل‌ها را رعایت کرد.

وی افزود: در برخی کشور‌ها مصوب کرده اند اگر فردی به منزل کس دیگری برود باید فرد مهمان ماسک داشته باشد و هیچ فرقی بین محیط خانه با محل کار و مغازه نیست و اکنون مه زمستان نیست حتی با وجود آلودگی هوا هر یک ساعت ۵ دقیقه پنجره‌ها را باز کنید.

حریرچی با اشاره به خطر ابتلا به کرونا در دورهمی شب یلدا گفت: اگر بخواهیم دورهمی شب یلدا برویم باید آجیل و هندوانه را خریداری کرد و مواجهه با افراد دیگر وجود دارد و مردم به خاطر خود. مدافعان سلامت بیشتر رعایت کنند تا شاهد پیک‌های بعدی کرونا نباشیم.

وی به پیش بینی وضعیت بیماری کرونا در ایران اشاره کرد و گفت: بر اساس پیش بین‌المللی اگر رعایت‌ها و محدودیت‌های اعمالی ادامه پیدا کند روند نزولی باید قاطعیت ادامه پیدا می‌کند و اگر ٩۵ درصد مردم ماسک بزنند در ٣ ماه و نیم آینده در فروردین ماه میزان مرگ و میر کرونا به ١٠ تا ١۵ مورد خواهیم رسید و اگر میزان استفاده از ماسک در سطح کنونی ٧٠ درصد باشد به مرگ روزانه ۵٠ تا ۶٠ مورد خواهیم رسید و اگر دستورالعمل‌ها رعایت و محدودیت‌ها اعمال نمی‌شد پیش بینی شده بود به ١١٠٠ مرگ در اواخر آذرماه برسیم.

حریرچی افزود: دستاورد کنونی کاهش موارد ابتلا و مرگ و میر کرونا حماسه مردم و دولت و بسیج و مدافعان سلامت بوده و قابل تقدیر است و می‌توان دوباره به شرایط قبل بازگردد و خطر خیز دوباره کرونا وجود دارد.

وی بیان کرد: ما از نظر موارد ابتلا کشور پانزدهم جهان و از نظر مرگ و میر روزانه کشور هفدهم جهان هستیم و از نظر میزان مرگ و میر در یک میلیون نفر رتبه ٣٣ دنیا را داریم و بلژیک، فرانسه، انگلیس و آمریکا بالاتر از ما و در رتبه‌های نخست هستند.

حریرچی درباره برگزاری دورهمی شب یلدا به صورت زیر زمینی در تالارها، رستوران‌ها و باغ تالارها و برخورد سدید با متخلفان گفت: اگر ببینیم در رستورانی مراسم شب یلدا برگزار شده است برای اینکه نشان دهیم که کوتاه نمی آییم برخوردها را رسانه ای خواهیم کرد و محکومیت طولانی مدت خواهیم داد، تالارهای پذیرایی ١٠ ماه است که تعطیل هستند و نمی توان رعایت ٩۵ درصد مردم را نادیده گرفت و با متخلفان برخورد خواهیم کرد و از مردم می خواهیم هر جا صدای آهنگ بلند شد برگزاری مراسم را به ما گزارش دهند چرا که تجمع موجب انتقال ویروس می شود و در مراسم ها جوانان شرکت می کنند و سالمندان اطراف خود را آلوده می کنند و آن ها قربانی می شوند و کوچکترین غفلت موجب شعله ور شدن بیماری می شود.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: بهترین امر به معروف و نهی از منکر و مشارکت اجتماعی این است که مردم خود به یکدیگر تذکر بدهند و با زبان نرم خودمان با خودمان تذکر بدهیم و مردم خود مراقبت خودشان باشند و در شهر‌های بزرگ شاهد پارتی و تجمعات آپارتمانی هستیم، اما در شهر‌های کوچک شاهد شکل دورهمی متفاوت است و میهن دوستی ایجاب می‌کند که دور از هم و به فکر هم باشیم و دور از هم نفس بکشیم و از استانداران درخواست کرده ایم متناسب با مراسم هر استان برنامه ریزی شود.

وی افزود: ایام فاطمیه را در پیش داریم و امروز برای فوتبال درخواست کردیم دورهمی فوتبال نبینند و در شمال تهران مشکل ما محل صبحانه خوردن کوهنوردان است و ویروس در تجمع‌ها در کمین است. باید توجه داشت سرعت انتقال ویروس در صحبت کردن ١٠ برابر و در فریاد زدن ۵٠ برابر بیشتر می‌شود و پرهیز از صحبت کردن بلند کمک کننده است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید