اعزام چند فروند ناو و جنگنده به تنگه تایوان توسط تایپه

کدخبر: 380482
نیروی دریایی و هوایی تایوان امروز اعلام کرد که چند فروند جنگنده و ناو را به منظور رصد تحرکات کِشتی‌های جنگی چین در تنگه تایوان به این منطقه اعزام کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، نیروی دریایی و هوایی تایوان امروز یکشنبه از اعزام چند فروند جنگنده و ناو به منظور رصد تحرکات کِشتی‌های جنگی چین در تنگه تایوان خبر داد.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، وزارت دفاع تایوان با اشاره به اعزام ۶ فروند ناو و ۸ فروند جنگنده با هدف اعلامی رصد تحرکات کشتی‌های جنگی چین مدعی شد این اقدام برای کسب اطمینان از ثبات و امنیت در منطقه است!

به گزارش رویترز، این رویداد هم‌زمان با حرکت ناوگروه چین با حضور «شاندانگ» (Shandong) -جدیدترین ناو هواپیمابر متعلق به پکن- در تنگه تایوان به وقوع پیوست.

این درحالیست که نیروهای ارتش چین دیروز شنبه یک فروند ناو جنگی آمریکایی را که در اقدامی تحریک‌آمیز وارد تنگه تایوان شده بود، تحت تعقیب قرار دادند.

ارتش چین در این خصوص با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای دریایی و هوایی این کشور ناو جنگی آمریکایی را در تنگه تایوان مورد «تعقیب و رصد» قرار دادند.

گفتنی است که چین همواره به آمریکا و متحدان غربی‌اش درباره خط قرمز خود مبنی بر لزوم احترام به اصل چینِ واحد که مستلزم عدم تحریک جریان‌های جدایی‌طلب مناطق تابعه شامل تایوان، هنگ کنگ، ماکائو و تبت است؛ هشدار داده است.

با این وجود، آمریکا با استناد به رویکرد چرخش به ایندوپاسیفیک و با هدف ممانعت از قدرت‌یابی چین، دست به اقداماتی می‌زند که علاوه بر جدال دیپلماتیک، بیم رویارویی نظامی دو کشور را نیز افزایش می‌دهد.

لازم به ذکر است، چین منطقه تایوان را که در سال ۱۹۴۹ میلادی در پایان جنگ داخلی از این کشور جدا شد، همچنان بر اساس اصل واحد بخشی از خاک خود می‌داند.

منبع: اقتصاد نیوز
تیتر یک
  • معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد اعلام کرد

    آزمون کیفی مازوت آغاز شده و پیش‌نویس استاندارد یورو ۵ بنزین در حال تدوین است؛ دو خبری که از سوی مسوولین سازمان ملی…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید