اخطار به صدا و سیما برای تبلیغ این کالا

کدخبر: 380641
اقتصادنیوز : تبلیغ روغن های خوراکی چندکاره در صداوسیما، این روزها بحث برانگیز شده است؛ موضوعی که در آنتن زنده خود تلویزیون هم به نقد کشیده و اعلام شد که به صداوسیما درباره پخش این تبلیغ تذکر لازم داده شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایسنا، این روزها روغنی خوراکی در شبکه های تلویزیونی تبلیغ می شود که همزمان سه کاربرد «پخت و پز، سالاد و سرخ کردنی» را داراست؛ این درحالی است که وحید مرندی مقدم، معاون نظارت بر اجرای استاندارد با بیان اینکه روغن سه کاره تبلیغ شده از صداوسیما مغایر با استاندارد است، به نوعی این ادعا را رد کرده است.

پخش تبلیغات تلویزیونی در شبکه‌های دنیا(خصوصا شبکه‌های دولتی) اغلب بر اساس پروتکل نوشته‌شده‌ای اتفاق می‌افتد که صاحب شبکه را به رعایت آن موظف می‌کند اما اینکه رسانه ملی ما تا چه اندازه به رعایت این پروتکل‌ها خود را موظف می‌کند نکته‌ی قابل بحثی است که در نهایت به نظر می‌رسد به پاسخ منفی در این زمینه برسیم.

از عملکرد گذشته رسانه در قبال تبلیغ چای لاغری و کرم حلزون و تبلیغ انواع خوراکی‌های مضر که بگذریم، این روزها به پدیده جدیدی در تبلیغات تلویزیونی می‌رسیم که در روزهای کرونایی و نیاز بیشتر بدن به سلامت، به شدت قابل بحث است؛ تبلیغ روغن خوراکی غیراستاندارد با سه کاربرد!؛ موضوعی که شامگاه گذشته در شبکه سلامت صداوسیما هم به نقد کشیده شد.

غلامرضا امینی، مدیر کل نظارت بر استاندارد حلال مواد غذایی و بهداشتی در ارتباطی زنده با بخش آخر برنامه «+ سلامت» شبکه سلامت سیما، با این پرسش مجری تلویزیون مواجه شد که آیا روغن‌های سالاد، پخت و پز و روغن سرخ کردنی متفاوت هستند و با چه توجیهی هر سه این کاربردها در حال حاضر در قالب یک محصول ارائه می‌شوند؟

امینی تاکید کرد: روغنی تحت عنوان یک محصول با سه کاربرد مطرح شده که مورد تایید سازمان ملی استاندارد نیست و تنها به منظور القای شبهه برای مصرف‌کننده و افزایش میزان فروش و مصرف گفته می‌شود.

او در پاسخ به اینکه با توجه به عدم تاییدی که عنوان شد، چگونه صداوسیما روغنی با سه کاربرد را تبلیغ می‌کند؟ اظهار کرد: صداوسیما تذکرات لازم در این‌خصوص را گرفته و به عدم پخش این تبلیغات تذکر داده شده است و فقط روغن‌هایی با یک کاربرد این مجوز را دارند و اقدامات قانونی لازم در این‌ مورد و برای واحدهای مربوطه صداوسیما صورت گرفته است.

امینی درباره اینکه صدور همزمان برچسب‌های لازم روی بسته‌بندی محصول با مجوزهای تولید که مراجع ذی‌صلاح نیز آن را تایید می‌کنند همراه است، چگونه این برچسب‌ها هر سه کاربرد در یک محصول را قید می‌کنند؟ تاکید کرد: این امر کاملا تخلف است و برچسب‌ها به صورت غیرقانونی عوض شده و تخلف محرز و تایید سازمان روی برچسب دیگری بوده است.

 

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید