آمریکا عراق را تهدید کرد

کدخبر: 381228
رئیس کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق گفت که آمریکا بر عراق فشار آورده تا آن را از همکاری نظامی با روسیه بازدارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «محمدرضا آل حیدر» در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت: «ما در کمیسیون امنیت و دفاع می‌خواهیم عراق در تامین اسلحه خود منابع متنوع را امتحان کند به خصوص اینکه از روسیه سلاح بگیریم، زیرا ما در آموزش نظامی و تسلیح روابط تاریخی با روسیه داریم و حتی در زمینه امنیت، اطلاعات و تماس هم با روسیه ارتباط خوب و تاریخی داریم».

وی با اشاره به دیدار چند ماه قبل خود با سفیر روسیه در عراق گفت: «روسیه برای کمک به عراق در زمینه آموزش و تسلیح تمایل کامل دارد؛ اما به صراحت فشارهایی از سمت آمریکا بر عراق وارد آمده تا مانع همکاری عراق با روسیه در زمینه همکاری نظامی شود».

این عضو پارلمان عراق گفت: «اگر دولت عراق در ایجاد اصول توافق تسلیح و آموزش با روسیه موفق شود، ارتش عراق پیشرفت خواهد کرد و می‌تواند قدرت امنیتی و اطلاعاتی خود را توسعه بخشد».

 آل حیدر با اشاره اینکه قبلا آموزش‌ها و دوره‌هایی توسط روسیه برای نیروهای ارتش عراق انجام شده که موفق بوده است، گفت: «ما با قدرت، دولت را به تقویت همکاری نظامی با روسیه دعوت می‌کنیم تا آمریکا به دنبال زورگویی و تحکم بر ارتش عراق نباشد».

«جمعه عناد» وزیر دفاع عراق در هفتم دسامبر با «ماکسیم ماکسیموف» سفیر روسیه در عراق روابط امنیتی دو جانبه را بررسی کرد.

وزیر خارجه عراق هم اخیرا گفت که وزیر دفاع این کشور بزودی به مسکو خواهد رفت.

source: اقتصاد نیوز
تیتر یک
  • آمریکا در مسیر بازگشت به دوران قبل از ترامپ؛

    اقتصادنیوز: جو بایدن وعده داده در برابر مجموعه گسترده‌ای از تهدیدهای جدید علیه امنیت ملی امریکا، رویکردی کاملا متفاوت…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید