گزینه‌های واشنگتن برای حفاظت از آمریکایی‌ها در عراق

کدخبر: 381240
مسئولان ارشد امنیتی و سیاسی ایالات متحده طی جلسه‌ای در کاخ سفید، مجموعه‌ای گزینه‌ها برای ممانعت از حملات بیشتر به نظامیان و دیپلمات‌های آمریکایی در عراق تهیه کردند و قرار است به رئیس‌جمهور آمریکا ارائه شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، یک منبع مطلع می‌گوید مقام‌های ارشد امنیت ملی آمریکا شامگاه چهارشنبه بر سر طیفی از گزینه‌های پیشنهادی به رئیس‌جمهور این کشور جهت ممانعت از تداوم حملات علیه نظامیان یا دیپلمات‌های آمریکایی در عراق به توافق رسیده‌اند.

این مقام دولتی ارشد آمریکا به خبرگزاری «رویترز» گفت جلسه مسئولان امنیتی این کشور در کاخ سفید در پی حمله راکتی یکشنبه شب به سفارتخانه آمریکا در بغداد برگزار شد و در آن، «کریس میلر» سرپرست وزارت دفاع، «مایک پامپئو» وزیر خارجه و «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی ایالات متحده حضور داشتند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، می‌گوید مقام‌های مذکور درباره «طیفی از گزینه‌ها» توافق کردند که به زودی به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا پیشنهاد خواهد شد. 

بر اساس این گزارش، وی البته از تشریح جزئیات این گزینه‌ها یا اینکه آیا شامل گزینه نظامی هم می‌شوند، امتناع کرد.

به نوشته رویترز، مقام مذکور در این باره توضیح داد: «هر کدام از [آن گزینه‌ها] به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که تنش‌زا نباشند ولی در برابر حملات آتی بازدارندگی داشته باشند».

این مقام ارشد آمریکایی همچنین اظهار داشت که هدف از جلسه کاخ سفید «ایجاد مجموعه‌ای صحیح از گزینه‌هایی است که می‌تواند به رئیس‌جمهور (ترامپ) پیشنهاد شود تا از حملات ایران یا شبه‌نظامیان عراق به پرسنل ما ممانعت کنیم».

سفارت آمریکا در بغداد شامگاه یکشنبه هدف حمله راکتی قرار گرفت. پایگاه خبری «صابرین نیوز» گزارش داد که ۱۱ راکت به سفارت آمریکا در بغداد اصابت کرده است. اما مرکز اطلاع‌رسانی امنیتی عراق اعلام کرد که  هشت راکت به سمت منطقه الخضراء در بغداد شلیک شد و خساراتی به منازل مسکونی در القادسیه وارد آورد.

این سفارتخانه پس از حمله راکتی یکشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد: «راکت‌هایی که منطقه بین المللی را هدف گرفت، پاسخ سامانه‌های دفاع هوایی سفارتخانه را به همراه داشت». بر اساس بیانیه صادر شده از سفارت آمریکا، خسارات اندکی بر اثر این حمله به ساختمان این سفارتخانه وارد آمد؛ اما این حمله تلفات جانی برجای نگذاشت.

جلسه کاخ سفید در حالی است که ترامپ بامداد پنجشنبه، ضمن اتهام‌زنی بی‌پایه و اساس علیه ایران مبنی بر دست داشتن در حملات راکتی اخیر به سفارتخانه آمریکا در بغداد، مدعی شد ایران را مسئول کشته شدن هر آمریکایی می‌داند.

منبع: اقتصاد نیوز
تیتر یک
  • آخرین آمار تجارت خارجی اعلام شد

    اقتصادنیوز: ​آخرین آمار تجارت خارجی ایران نشان دهنده آن است که چین به جایگاه قبلی خود به عنوان مهمترین شریک تجاری…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید