ترامپ و بایدن در این موضوع تفاهم دارند

کدخبر: 381579
اقتصاد نیوز : جمهوری‌خواهان در بحث تصویب کمک‌های مالی در برابر دونالد ترامپ و رئیس‌جمهوری آمریکا و دموکرات‌ها ناخواسته در یک جبهه قرار گرفته‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، اتفاق عجیبی در ایالات‌متحده افتاده است؛ به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، سرنوشت کمک ۹۰۰ میلیارد دلاری ناشی از بیماری پاندمی ویروس کرونا، پس از تعطیلات در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. دموکرات‌ها دست‌کم خواستار سه برابر شدن رقم دریافتی از سوی مردم هستند اما جمهوری‌خواهان با همان ۶۰۰ دلار موافق هستند. ترامپ نیز روز پنج‌شنبه تهدید کرد که اگر رقم کمک‌های مالی افزایش پیدا نکند آن را وتو خواهد کرد. ترامپ خواستار افزایش رقم چک‌ها از ۶۰۰ دلار به ۲۰۰۰ دلار است.

ترامپ روز چهارشنبه اما بدون اینکه حرف بیشتری بزند، هر دو حزب را در تعلیق نگه داشته و برای آنها معلوم نیست که وی واقعا قصد عملی کردن تهدید خود را دارد یا نه؟ این در حالی است که نتیجه این کژکاری زندگی میلیون‌ها آمریکایی را که روی این کمک‌های تسکین‌دهنده حساب باز کرده‌اند، مختل خواهد کرد. روز پنج‌شنبه اداره انتشارات دولتی سند چاپی این بسته را که ۵ هزار و ۶۰۰ صفحه است و امضای رهبران هر دو حزب در سنا را دارد به کاخ سفید فرستادند تا ترامپ پیش از عزیمت به فلوریدا آن را امضا کند. اما اگر ترامپ آن را امضا نکند، مهلت قانونی آن در سوم ژانویه تمام می‌شود و دیگر کنگره نمی‌تواند آن را به تصویب برساند و موکول به دولت و سنای بعدی می‌شود. دولت و دموکرات‌های مجلس نمایندگان دوست دارند تا رقم چک‌های حقوق بیکاری را افزایش دهند اما جمهوری‌خواهان مخالف آن هستند. طبق مصوبه جمهوری‌خواهان  قرار است به هر نفر ۶۰۰ دلار پرداخت شود اما دونالد ترامپ از کنگره خواسته است به جای این مبلغ دو هزار دلار یا چهار هزار دلار به هر نفر پرداخت شود.

استنی هویر، رهبر اکثریت دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا، در راستای این اظهارات دونالد ترامپ کوشید روز پنج‌شنبه در نشست کوتاه این مجلس پرداخت دو هزار دلار به هر نفر را به تصویب برساند اما کوین مک کارتی، رهبر جمهوری‌خواهان در این مجلس حاضر به همراهی با او نشد. به گفته ناظران در رویدادی نادر دونالد ترامپ و دموکرات‌ها در کنگره بر سر موضعی توافق دارند که جمهوری‌خواهان با آن مخالف هستند.

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، گفته است که برای افزایش پول نقد پرداختی به مردم تلاش خواهد کرد. در همین زمینه، قرار است مجلس نمایندگان روز دوشنبه برای طرح پرداخت دو هزار دلار به هر نفر رای‌گیری شفاهی انجام دهد. جمهوری‌خواهان در سنا به رهبری میچ مک‌کانل مخالف پرداخت دو هزار دلار به هر نفر هستند و می‌گویند چنین اقدامی پرهزینه است و به دلیل مشکلات در هدف‌گذاری به دست نیازمندان نخواهد رسید. بسته مشوق مالی کنگره بخشی از بودجه ۴/ ۱ تریلیون دلاری است که منابع بودجه دولت فدرال را تا سپتامبر ۲۰۲۱ تامین می‌کند. این طرح پس از رایزنی‌های طولانی رهبران دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در کنگره نهایی شده است. در صورتی که دونالد ترامپ این طرح را رد کند، احتمال دارد دولت فدرال تعطیل شود. اما استنی هویر گفته است ما اجازه نمی‌دهیم که دولت فدرال تعطیل شود و مطالبه مردم آمریکا را رها نمی‌کنیم. او افزوده است: «مذاکرات بین رئیس مجلس نمایندگان و استیون منوچین، نماینده دونالد ترامپ، ادامه دارد.»

بخشی از این بسته حمایت مالی، علاوه بر کمک به مراکز تجاری، شامل کمک‌هزینه بیکاری و کمک مالی مستقیم به خانواده‌های کم‌درآمد است که مبالغ آن به فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها ارسال خواهد شد. این بسته، اولین کمک مالی تصویب‌شده از سوی کنگره از ماه آوریل به این‌سو و دومین مشوق مالی بزرگ در تاریخ ایالات‌متحده است. ترامپ که در ماه‌های اخیر بیشتر توجهش به انتخابات ریاست‌جمهوری بود و عملا چندان کاری به مذاکرات مربوط به لایحه بودجه نداشت، روز چهارشنبه خواهان افزایش کمک نقدی به نفری دو هزار دلار شد. او همچنین گفت که باید کمک خارجی آمریکا به کشورهای دیگر قطع و به مردم خود آمریکا پول پرداخت شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما