تایید واکسن کرونای روسی برای سالمندان

کدخبر: 381690
اقتصاد نیوز : وزارت بهداشت روسیه روز شنبه اعلام کرد که کاربرد واکسن بیماری کووید -۱۹ به نام «اسپوتنیک وی» را برای سالمندان بالای ۶۰ ساله تائید کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، خبرگزاری تاس اعلام کرد، سالمندان بالای ۶۰ سال تاکنون در برنامه واکسیناسیون سراسری این کشور قرار نداشتند، تا اینکه تاثیر این واکسن بر روی این گروه سنی، به صورت جداگانه آزمایش شد.

الکساندر گینزبورگ رئیس مرکز ویروس شناسی گاملیا وابسته به وزارت بهداشت روسیه اعلام کرد که ۸۵ درصد افرادی که با واکسن «اسپوتنیک وی» واکسینه شده اند هیچ عارضه ای نداشته اند.

 رئیس مرکز ویروس شناسی گاملیا خاطرنشان کرد که در ۱۵ درصد افرادی که با اسپوتنیک وی واکسینه شده اند محل تزریق واکسن کمی سرخ می شود و در طول یک شبانه روز دچار سردرد خفیف می شوند.  

به گفته گینزبورگ، واکسن اسپوتنیک وی در برابر ویروس تغییر یافته کرونا که در انگلیس بوجود آمده است نیز مصونیت ایجاد می کند.  

واکسن اسپوتنیک نخستین واکسن کرونا در روسیه را مرکز گمالیا وابسته به وزارت بهداشت روسیه با همکاری وزارت دفاع روسیه می سازد و تاکنون دو میلیون دوز از این واکسن تولید شده است.  

این واکسن با سرمایه صندوق سرمایه گذاری های مستقیم روسیه تولید شده است و دولت مسکو  برای صادرات این واکسن به کشورهای دیگر یا تولید در خارج از روسیه برنامه ریزی کرده و بیش از ۵۰ کشور جهان برای خرید بیش از ۱.۲ میلیارد دوز از این واکسن ابراز تمایل کرده اند.

«ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه بتازگی به سران کشورهای حاضر در نشست «جی-۲۰» گفت که روسیه آماده است تا واکسن ضد کرونای اسپوتنیک وی را به کشورهایی که به آن نیاز دارند عرضه کند.

 واکسیناسیون عمومی علیه کرونا در روسیه از ۱۵ آذر ماه گذشته آغاز شده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما