نشانه های مشکل دستگاه گوارش در دهان

کدخبر: 382076
اقتصادنیوز : یکی از ساده ترین روش ها برای تشخیص برخی بیماری ها ممکن است از طریق دهان امکان پذیر باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  بهداشت نیوز ، سلامت دهان می تواند تاثیر مستقیم بر سلامت روده داشته باشد و بالعکس. نخستین نشانه های بیماری گوارشی ممکن است در دهان پدیدار شود. بیماری التهابی روده مانند بیماری کرون و کولیت ممکن است موجب بروز نشانه هایی در دهان شود. از جمله این بیماری ها و بروز علایم آن در دهان می توان به بیماری های زیر اشاره کرد:

خونریزی لثه

روده ها در میانه دستگاه گوارش قرار دارد اما جالب است بدانید خونریزی لثه ممکن است یکی از نخستین نشانه های التهاب در دهان باشد. خونریزی لثه نشانه ای از وجود مشکل در دستگاه گوارش است.

ضایعات قرمز روی لثه و کمبود ویتامین

ضایعات دردناک و قرمز روی لثه می تواند نشانه ای از کمبود ویتامین B12 باشد. افرادی که به میزان کافی ویتامین B12 مصرف نمی کنند، می توانند با کمبود این ماده مغذی مواجه شوند.

کاندیدای دهانی و کمبود روی

عفونت کاندیدا یکی از نشانه های مشکل در سیستم ایمنی است. بروز این شرایط دهانی ممکن است نشانه ای از کمبود روی به واسطه عملکرد ضعیف دستگاه گوارش باشد.

ضایعات چرکی سفید و بیماری کرون

این ضایعات در دهان مشابه ضایعاتی است که در بیماری کرون در روده بزرگ دیده می شود.

زخم دهان و بیماری سلیاک

بیماری سلیاک به دلیل یک واکنش خودایمنی به گلوتن شکل می گیرد. این می تواند موجب بروز زخم در دهان و همچنین اختلال در شکل گیری دندان شود. بر همین اساس، مینای دندان تغییر رنگ می دهد یا ضعیف می شود.

بیماری لثه و آرتریت روماتوئید

یک بیماری خودایمنی مزمن که موجب احساس درد، تورم و سفتی در مفاصل می شود. پروتئین های التهابی در آرتریت روماتوئید و بیماری لثه مشابه است. اگر به آرتریت روماتوئید مبتلا هستید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری لثه قرار داشته باشید.

بیماری لثه و دیابت

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری لثه قرار دارند. این شرایط ممکن است خود را در مراحل اولیه با خونریزی و التهاب لثه ها نشان دهد.

تیتر یک
  • کاهش گسترده دامنه نوسان قیمت دلار متشکل

    اقتصادنیوز: امروز ۲۵ خرداد ۱۴۰۰عرضه یورو متشکل که در هفته‌های اخیر بسیار پایین بود، رشد کرد و بالای متوسط ۶۴ روز کاری…

از دست ندهید
بلیط هواپیما