راه های انتقال یک میکروب مرموز به بدن؛ «هلیکو باکتر» چیست؟

کدخبر: 382092
مهران بابایی؛ فوق تخصص گوارش، کبد و مجاری صفراوی با حضور در برنامه در انتهای الوند از شبکه دو سیما در مورد میکروب هلیکو باکتر توضیحاتی ارایه داد.

*به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرنیوز، در ادامه مهم ترین بخش این گفت و گو را می خوانید.

*40 الی 50 درصد افراد جامعه به میکروب  هلیکو باکترمبتلا هستند.

*هلیکوباکتر از راه های مختلفی به بدن انتقال پیدا می کند و شیوع بسیار وسیعی در سطح جهانی دارد.

*راه های انتقال این میکروب؛ دهان به دهان؛ ترشحات معده؛ گاهی از طریق مدفوع خارج می شود اما ممکن است آب ، سبزیجات و حتی بدن حیوانات را آلوده و از این طریق به بدن انسان وارد شود.

*از طریق تست تنفس به راحتی می توان میکروب هلیکو باکتر را تشخیص داد. از طریق مدفوع، آندوسکوپی و خون نیز دیده می شود.

*اگر در مدت زمانی کوتاه قبل از آزمایش تشخیص هلیکو باکتر، آنتی بیوتیک یا داروهای ضد اسید مصرف کرده باشد؛ تست فرد منفی می شود.

*تشخیص این بیماری در آزمایش های خون کمتر دیده می شود و به همین علت آخرین راه برای تست؛ آزمایش خون است و تا جایی که امکان داشته باشد از این آزمایش استفاده نمی شود.

*اگر فردی بستگان درجه یک خود دچار سرطان باشند، فردی که ریفلاکس دارد، افراد کم خون و گروهایی که پلاکت خون پایین دارند باید حتما برای تشخیص مکیروب هلیکو باکتر اقدام کنند.

*گاهی اوقات نیز مشکلات پوستی از جمله کهیر نیز یکی از علائم های هلیکو باکتر است و باید فرد برای رفع میکروب به پزشک متخصص مراجعه کند.

*برای اثبات درمان و از بین رفتن میکروب هلیکو باکتر از بدن فرد به هیچ عنوان نباید از آزمایش خون استفاده کرد زیرا این تست دقیق و قابل اعتماد نیست.

منبع: اقتصاد نیوز
تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید