ویروس انگلیسی پشت مرز ایران/ اعلام پیک کرونا در زمستان

کدخبر: 382211
اقتصاد نیوز:سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اگر کوچک‌ترین غفلتی داشته باشیم، پیک بعدی بیماری در بهمن ماه خواهد بود که اتفاقات ناگواری را به همراه دارد، زیرا رفتار ویروس کرونا قابل پیش بینی نیست و اکنون جهش فوق‌العاده‌ای یافته است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از وبدا علی رضا رییسی افزود: با نگاه به الگوی بیماری در دنیا و کشور متوجه خواهیم شد که فراز و فرودهای ویروس برای ما درس‌های مختلفی دارد. در اردیبهشت ماه به یک آرامش نسبی در کنترل بیماری رسیدیم، اما بلافاصله با موج سهمگین ویروس مواجه شدیم که تلفات بسیاری به همراه  داشت. بر اساس برآورد به دست آمده، اگر روند قبلی ادامه پیدا می‌کرد و محدودیت‌ها اجرا نمی شد، شاهد ۵۰ هزار بستری بیشتر و ۷ هزار و ۵۰۰ مرگ بیشتر بودیم.

معاون بهداشت وزیر بهداشت بیان کرد: میلیون ها نفر در آستانه سال نو میلادی در انگلیس درگیر ویروس جدید شده‌اند. ویروس جدید پشت دروازه‌های کشور است و به همین جهت همواره باید آماده بوده و باید مرزها را بسیار قوی کنترل کنیم و برنامه ریزی های لازم را برای زمانی که  قدرت سرایت ویروس افزایش پیدا کرد، داشته باشیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: کووید ۱۹ تقریبا در حال از بین رفتن است و ویروس جهش یافته در انگلستان در حال جایگزین شدن است.  از ۳۰ شهریور این ویروس در انگلستان شیوع پیدا کرد، اما متاسفانه به درستی اطلاع رسانی نشد و در هفته سوم آذر ماه که تعداد مبتلایان به هزار و ۱۰۸ مورد رسید اطلاع رسانی شد؛ در نیجریه و آفریقای جنوبی هم جهش جدیدی اتفاق افتاده است، اما این حجم از جهش در ویروسی که آر ان ای بوده، بسیار عجیب و نشان دهنده این است که ویروس قابل پیش بینی نیست.

وی اظهار کرد: در صورت بروز ویروس جدید باید مجموعه اقداماتی که اکنون در طرح شهید سلیمانی در حال اجرا است را ادامه دهیم. بیماریابی زودرس، ایزوله و رصد اطرافیان بیمار سه کار اصلی هستند که هرگز نباید فراموش شوند.

 

 

اخبار تیتر یک
  • هزینه سیاست ارز ترجیحی در سال آینده

    اقتصاد نیوز: به گفته نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نرخ ارز تخصیصی برای دارو تغییر نکرده و مانند روند…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید