سفیر ایران در فنلاند: ترور سردار سلیمانی هدیه ترامپ به داعش بود

کدخبر: 383237
سفیر جمهوری اسلامی ایران در «فنلاند»، ضمن آنکه ترور سردار سلیمانی را هدیه دولت ترامپ به داعش توصیف کرد، هشدار داد که هزینه‌های این حمله تروریستی برای دولت آمریکا بسیار بالاتر از مزیت آن خواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «فروزنده ودیعتی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در فنلاند در سالروز شهاد سردار سپهبد حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی یادداشتی در روزنامه «هلسینکی تایمز»، ترور سپهبد سلیمانی را بعنوان هدیه دولت ترامپ به داعش و گروههای تروریستی توصیف کرد.

سردار سلیمانی نماد شجاعت بی‌نظیر و فداکاری ایثارگرانه است

سفیر جمهوری اسلامی ایران، در توصیف شجاعت سپهبد سلیمانی نوشت: «برای هر ایرانی و آنهایی که خارج از ایران در کشورهایی هستند که از تروریسم رنج می‌برند، نام سردار سلیمانی به مفهوم شجاعت بی‌نظیر و فداکاری ایثارگرانه در مقابل تروریسم است».

سلطنت داعش با مقاومت سربازان سردار به پایان رسید

وی سپس به نقش سپهبد سلیمانی در مقابله با تروریست‌های داعش اشاره کرد و ادامه داد: «در سراسر یک دهه گذشته، منطقه ما شاهد ظهور داعش از طریق پیشروی‌های سریع و اشغال قلمروها بوده است که شامل جنایات بی‌شمار آنها علیه مسیحیان، ایزدی‌ها و شهروندان مسلمان می‌شده است اما با مقاومت بسیاری از سربازان شجاع و فداکاری که تحت هدایت (سپهبد) قاسم سلیمانی بوده‌اند، سلطنت و اقدامات تروریستی داعش در نهایت پایان یافت».

این دیپلمات ایرانی همچنین به نقش شهید سلیمانی در مقابله با رژیم بعثی صدام اشاره و تصریح کرد: «این مرد شجاع و با خدا با روح و جان خود با حمله رژیم صدام به ایران در سال 1980 مقابله کرد تا از کشورش در مقابل مهاجمان دفاع کند و به همین ترتیب، (سپهبد) سلیمانی تصمیم گرفت درخواست رسمی دولت‌های عراق و سوریه برای کمک را بپذیرد و شخصاً از مناطق پرخطر بازدید کرد».

فروزنده ودیعتی در بخشی از یادداشت خود، ترور فرمانده قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هدیه دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به داعش و آنهایی توصیف کرد که از این اقدام تروریستی خوشحال شدند.

ترور سردار سلیمانی هدیه آمریکا به داعش و تروریست‌ها بود

وی در این خصوص توضیح داد: «ترور (سپهبد) سلیمانی کمک کرد تا چهره واقعی دولت ترامپ مشخص شود. ترور سلیمانی همچنین هدیه‌ای برای داعش و دیگر گروههای تروریستی در منطقه بود که از ترور وی استقبال کردند و آن را «معجزه الهی که به نفع آنها بوده» توصیف کردند. واضح و روشن است که هزینه‌های این حمله تروریستی برای دولت آمریکا بسیار بالاتر از مزیت آن خواهد بود».

ترور سردار مبارزه با تروریسم تکفیری در جهان را تضعیف کرد

سفیر جمهوری اسلامی ایران در توصیف مضرات ترور سهپبد سلیمانی برای ایالات متحده گفت: « این اقدام (ترور سپهبد سلیمانی) مبارزه با تروریسم تکفیری را در کل منطقه و جهان تضعیف کرد و همچنین روند مدیریت درگیری‌ها و بحران‌های فعلی در خاورمیانه (غرب آسیا) را لکه‌دار کرد».

سردار به دنبال کاهش تنش‌ها در منطقه بود

ودیعتی در ارتباط با اهداف فرمانده پیشین سپاه قدس در منطقه توضیح داد: «سلیمانی به دنبال کاهش تنش‌ها و اختلافات در منطقه بود و سفر آخر وی به عراق بخشی از تلاش‌های وی برای رفع تنش‌ها در روابط ایران و عربستان سعودی بود».

ترور فرمانده قدس با هیچ قانون بین‌المللی قابل توجیه نیست

ودیعتی با تروریستی توصیف کردن اقدام آمریکا در به شهادت رساندن سپهبد سلیمانی ادامه داد: «حمله برای ترور شهید سلیمانی یک "اقدام تروریستی" بود که بر هیچ اساس و پایه‌ای مشروعیت و قانونی بودن آن قابل توجیه نیست. معرفی نیروهای مسلح یک کشور بعنوان یک "سازمان تروریستی خارجی" غیرقانونی است و هیچ‌گونه و تهدید و استفاده از زور علیه آنها را توجیه نمی‌کند».

سیاست‌های آمریکا تهدیدی برای صلح و امنیت جهان است

سفیر جمهوری اسلامی ایران در فنلاند، سیاست‌های غیرمسئولانه ایالات متحده را خطری برای قوانین و نظم بین‌المللی خواند و گفت: «سیاست‌های غیرمسئولانه و اقدامات غیرقانونی دولت فعلی ایالات متحده نه تنها بنیان‌های نظم و قانون بین‌المللی را در معرض خطر قرار می‌دهد بلکه تهدیدی برای صلح و امنیت جهانی محسوب می‌شود».

جهان نباید اقدامات غیرقانونی آمریکا را تحمل کند

ودیعتی سپس از جامعه بین‌المللی درخواست کرد تا با اعمال فشار از ایالات متحده بخواهند تا به اقدامات غیرقانونی خود پایان بدهد.

وی در این خصوص تصریح کرد: «جامعه بین‌الملل نباید این وضعیت را مورد اغماض قرار داده و تحمل کند و باید از ایالات متحده بخواهند که با خروج نیروهایش از منطقه، به اقدامات غیرقانونی و ثبات‌زدای مداوم خود در یک منطقه از قبل آشفته‌ که خاورمیانه (غرب آسیا) است، پایان دهد».

آمریکا خود را حامی صلح در منطقه جلوه می‌دهد، این ریاکاری محض است

وی در ادامه در توصیف چهره واقعی ایالات متحده گفت: «آمریکا تلاش کرده است تا خود را حامی گفت‌وگو و صلح در منطقه نشان دهد. واضح است که چنین ادعایی دورویی محض بوده و فاقد صداقت است. تحمیل تحریم‌های غیرقانونی و غیرانسانی ایالات متحده آمریکا (علیه ایران) به ویژه در زمان همه‌گیری کووید-۱۹ و همچنین دیگر اقدامات خصمانه این کشور علیه ایران، در تضاد با چنین ادعاهای این کشور است».

ایران برای استفاده از حق دفاع از خود هیچ تردیدی ندارد

وی همچنین ضمن هشدار درباره هرگونه تحرکات ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: «ایران با هشدار درباره هرگونه ماجراجویی نظامی یا اقدامات تروریستی بیشتر علیه ایران و شهروندان این کشور، بر این حقیقت تأکید کرده است که در استفاده از حق ذاتی دفاع از خود به هیچ‌ عنوان تأمل نخواهد کرد».

حمله آمریکا به عراق عامل بی‌ثباتی فعلی خلیج‌فارس است

ودیعتی، حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ را علت بی‌ثباتی فعلی منطقه خلیج فارس توصیف کرده و ادامه داد: « با یادآوری این مطلب که ناامنی و بی‌ثباتی فعلی در منطقه وسیع‌تر خلیج فارس، نتیجه مستقیم حمله غیرقانونی سال ۲۰۰۳ ایالات متحده به عراق و همچنین حضور نظامی گسترده این کشور و سیاست "تفرقه بیانداز و حکومت کن» آن در منطقه بوده است، لازم به ذکر است که تمامی این تهدیداتی که در بالا به آن اشاره شد، از جمله اعزام نظامیان بیشتر و لکه‌دار کردن این منطقه از قبل آشفته با «تجهیزات جدید زیبا»، در حقیقت اوضاع فعلی را پیچیده‌تر می‌کند».

سازمان ملل باید تهدیدات غیرقانونی آمریکا را محکوم کند

ودیعتی سپس از سازمان ملل درخواست کرد تا اقدامات غیرقانونی ایالات متحده در منطقه را محکوم کند.

وی در این خصوص گفت: «به همین ترتیب، کشورهای عضو سازمان ملل باید با تندترین الفاظ، تهدیدات غیرقانونی تهدیدات و سیاست‌های بی‌بند و بار دولت ایالات متحده را محکوم کنند و این کشور را برای تمامی اقدامات غیرقانونی‌اش پاسخگو نگه دارد و آن را وادار به اصول و مرزهای قوانین بین‌المللی کند».

میراث سردار سلیمانی همچنان پابرجا است

وی سپس در پایان با تقدیر از اقدامات سپهبد سلیمانی گفت: «گرچه یک مبارز مهم صلح و ثبات را از دست دادیم اما میراث سلیمانی از مشارکت وی در کنفرانس بُن گرفته تا مبارزه بی‌وقفه او برای رها کردن منطقه از داعش همچنان در منطقه زنده است. ما سردار سلیمانی را به یادخواهیم داشت و همچنان اقدامات شجاعانه وی را بزرگ می‌داریم».

تیتر یک
  • آیا ۱۲ ایستگاه متروه تا آخر سال راه اندازی می‌شود؟

    اقتصادنیوز: با وجود تشکیل قرارگاه حمل و نقل و تاکید مدیران شهری به موضوع حمل و نقل عمومی و مترو ، هنوزجلسه ای با حضور…

از دست ندهید
فلای تودی