روسای قبلی پنتاگون: نظامیان در سیاست دخالت نکنند

هشدار وزرای دفاع پیشین امریکا درباره ترامپ

کدخبر: 383664
حساسیت‌ها و نگرانی در داخل امریکا نسبت به روند تحولات هفته‌های باقیمانده از عمر ریاست جمهوری دونالد ترامپ بالا گرفته است.

به گزارش اقتصادنیوز، ده وزیر دفاع سابق  ایالات متحده با ارسال یادداشتی برای واشنگتن‌پست نسبت به دخالت ارتش و نیروهای نظامی امریکا در مشاجرات انتخاباتی هشدار دادند. آن‌ها ضمن غیرقانونی خواندن این مسئله، آن را برای دموکراسی خطرناک دانستند.

در شرایطی که دونالد ترامپ در روزهای پایانی دوره ریاست‌جمهوری‌اش بر شدت رفتارهای نامتعارف و پیش‌بینی‌ناپذیرش افزوده و تحرکات در منطقه خلیج‌فارس به صورت غیرمعمول و تحریک‌آمیزی افزایش یافته است، انتشار این بیانیه از اهمیت قابل توجهی برخوردار است و حاکی از بالا گرفتن حساسیت‌ها و نگرانی در داخل امریکا نسبت به روند تحولات هفته‌های آتی است.

سوگند وفاداری به ملت

اشتون کارتر، دیک چنی، ویلیام کوهن، مارک اسپر، رابرت گیتس، چاک هیگل، جیمز متیس، لئون پانتا، ویلیام پری و دونالد رامسفلد نویسندگان این یادداشت که همگی سابقه فرماندهی بر پنتاگون را در کارنامه خود دارند، در ابتدا تاکید دارند که به عنوان وزاری دفاع پیشین، دیدگاه مشترکی در مورد تعهدات رسمی نیروهای مسلح ایالات متحده و وزارت دفاع دارند.  از این 10 نفر سه تن در دوره ترامپ مسئولیت پنتاگون را داشته اند با عین حال آنها نیز پای این نامه هشدار آمیز را امضا کرده اند. در متن نامه آمده است:هر یک از ما سوگند یاد کرده ایم که از قانون اساسی در برابر همه دشمنان داخلی و خارجی حمایت و دفاع کنیم. ما هرگز نسبت به یک شخص و یا حزب سوگند وفاداری یاد نکرده‌ایم.

خدشه‌ناپذیری انتقال قدرت مسالمت‌آمیز

به نوشته‌آن‌ها انتخابات آمریکا و انتقال قدرت مسالمت آمیز از ویژگی‌های بارز دموکراسی ماست. به جز یک مورد استثنایی که بیش از هر جنگی باعث قربانی شدن آمریکایی‌ها شد، ایالات متحده از سال 1789 سابقه‌ خدشه‌ناپذیری در چنین انتقال‌هایی داشته است؛ از جمله در دوره درگیری‌های حزبی، جنگ‌ها ، اپیدمی‌ها و رکود اقتصادی. امسال نیز نباید از این قاعده مستثنی باشد.

زمان چالش در نتایج گذشته

انتخابات ما رخ داده است پروسه رای‌شماری و بازشماری به پایان رسیده است. دادگاه‌ها نیز به چالش‌ها و شکایت‌ها رسیدگی کرده‌اند. فرمانداران ایالت‌ها هم نتایج را تأیید و کالج‌های انتخاباتی نیز رأی هر ایالت را اعلام کرده‌اند. زمان به چالش کشیدن نتایج انتخابات گذشته و زمان اعلام رسمی آرای الکترال همان‌طور که در قانون اساسی تصریح شده، فرا رسیده است.

هشدار به نظامیان و غیرنظامیان

نویسندگان یادداشت تاکید دارند هیچ نقشی برای ارتش ایالات متحده در تعیین نتیجه انتخابات ایالات متحده وجود ندارد. تلاش‌ها برای مشارکت نیروهای مسلح ایالات متحده در حل اختلافات انتخاباتی ما را به قلمروی خطرناک، غیرقانونی و مغایر با قانون اساسی می‌برد. مقامات غیرنظامی و نظامی که چنین اقداماتی را هدایت یا اجرا می‌کنند، باید در قبال عواقب سنگین اقدامات خود علیه جمهوری ما پاسخ‌گو باشند.

تسهیل در انتقال قدرت

به عقیده آن‌ها، خدشه در انتقال مسالمت‌آمیز قدرت می‌تواند ملت را در برابر اقدامات دشمنانی که می‌خواهند از این موقعیت بهره ببرند، آسیب پذیر کند. بدین ترتیب، به ویژه در زمانی که نیروهای ایالات متحده در سراسر دنیا به طور بالفعل و بالقوه درگیر عملیات هستند، ضرورت بیشتری وجود دارد که انتقال قدرت در امور دفاعی و نظامی به طور کامل و با همکاری و شفافیت انجام شود. کریستوفرسی‌میلر سرپرست وزارت دفاع، مقامات سیاسی، افسران و کارمندان دولت هر یک باید پایبند به سوگند نسبت به قانون و تسهیلگر ورود دولت جدید باشند. ضمنا آن‌ها باید از انجام اقدامات سیاسی که نتایج انتخابات را تضعیف و یا مانع موفقیت تیم جدید می‌شود، خودداری کنند.

ما با قاطعانه‌ترین لحن و بیان از آن‌ها می‌خواهیم، همان کاری را انجام دهند که بسیاری از نسل‌های آمریکایی پیش از آن‌ها انجام داده‌اند. این رفتار نهایی بر اساس بالاترین سنت‌ها، مطابق با حرفه‌ای بودن نیروهای مسلح ایالات متحده و در راستای تاریخچه گذار دموکراتیک در کشور بزرگ ما است.

source: اقتصاد نیوز
تیتر یک
  • آمریکا در مسیر بازگشت به دوران قبل از ترامپ؛

    اقتصادنیوز: جو بایدن وعده داده در برابر مجموعه گسترده‌ای از تهدیدهای جدید علیه امنیت ملی امریکا، رویکردی کاملا متفاوت…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید