کدخبر: ۳۸۳۸۴۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

احتمال طرح سوال از شهردار تهران

اقتصادنیوز :عضو کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر تهران با اشاره به دستورالعمل جامع انتصاب مدیران شهرداری تهران و تاکید بر اینکه حداکثر مدت سرپرستی در یک سمت (فارغ از تعداد سرپرستان) چهارماه است، گفت شهردار تهران باید مطابق نص صریح مقررات مذکور عمل کند و چنانچه شهردار طی روزهای آینده، اقدامات مناسب در راستای اجرای مقررات فوق را انجام ندهد، در جلسه بعدی صحن طرح سوال از شهردار را به جریان خواهیم انداخت.

 به گزارش خبرنگار اقتصادنیوز ،حجت نظری، عضو کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود در جلسه شورای شهر تهران گفت: در ابتدا جا دارد یادکنم از سه مناسبت که در سالگرد آنها قرار داریم و به همین دلیل گرامی می‌دارم یاد سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، یاد مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و نیز جانبابختگان حادثه تلخ سقوط هواپیمای اوکراینی را.

وی افزود: کمتر از هفت ماه تا پایان عمر شورای پنجم شهر تهران باقی مانده است. شورایی که در طول این مدت تمام تلاش خود را به کار بست تا شهرداری را به مسیر قوانین و مقررات برگرداند، اما در پیچ و خم تذکرات و پاسخ‌های تکراری شهردار تهران گرفتار ماند.

نظری تاکید کرد: در بهمن‌‎ماه 1398 نسبت به غیرقانونونی بودن حکم سرپرستیِ بیش از چهارماه، تذکر دادم. تیرماه سال 99 مجددا شهرداری را از این رویه غیرقانونی برحذر داشتم. همکار گرانقدرم جناب آقای رسولی نیز طی تذکری جداگانه بر ضرورت انتصاب معاون منابع انسانی شهرداری تهران تاکید کرده‌اند. بعلاوه ایشان در نامه‌ای عطف به یکی از تذکرات بنده، بر "لزوم رسیدگی به انتصاب غیرقانونی سرپرستان توسط شهردار تهران در صحن شورا" اذعان نموده‌اند. پاسخ شهرداری به اینجانب چیزی جز بیان کلیاتی مبنی بر ضرورت اجرای قوانین و مقررات در این حوزه نبوده است و هیچ‌گاه گام‌های عملی و ملموس در اجرای مقررات برداشته نشد. در انتهای این تذکر فقظ بخش کوچکی از انتصابات مدیران انتصابی به عنوان سرپرست‌ که بیش از زمان مجاز در این سمت باقی مانده‌اند و در سامانه شفافیت قابل رویت هستند را به پیوست آورده‌ام. باید تاکید کنم که قطعا تعداد انتصاب‌هایی به عنوان سرپرست در جایگاه‌های مختلف، بسیار بیشتر از این تعداد است.

این عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: لازم به ذکر است که پیش‌تر نیز پیرو «امتناع شهرداری تهران از ارایه دسترسیِ سامانه جامع منابع انسانی به اعضای شورای شهر» تذکراتی را خطاب به شهردار تهران گفته‌ام که اگر تاکنون انجام شده بود، می‌توانستم بررسی دقیق‌تری نسبت به موضوعاتی این‌چنینی، به عنوان نماینده مردم داشته باشم. این موضوع هم جای تعجب دارد که اساسا چرا دسترسی‌هایی از این دست، باید صرفا در اختیار شهرداری باشد و نهاد ناظر که باید بر آن نظارت کند، طلب دسترسی نماید و همچنان دسترسی به منابعی که برای نظارت ضروری است، به اعضا ارائه نشود! من دلیلی جز نظارت‌ناپذیری و فرار از پاسخگویی نمی‌یابم.

وی گفت: بار دیگر و این بار با صدای رساتر تذکر می‌دهم، مطابق بند 1 ماده 11 دستورالعمل جامع انتصاب مدیران شهرداری تهران و تبصره 3 ماده 9 ضوابط تشکیلاتی شهرداری تهران، حداکثر مدت سرپرستی در یک سمت (فارغ از تعداد سرپرستان) چهارماه است و مقتضی است شهردار تهران، مطابق نص صریح مقررات مذکور عمل کند. چنانچه شهردار محترم طی روزهای آینده، اقدامات مناسب در راستای اجرای مقررات فوق را انجام ندهد، به همراه همکارانم در جلسه بعدی صحن طرح سوال از شهردار را به جریان خواهیم انداخت.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند