کدخبر: ۳۸۴۵۹۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

متهم گرانی تخم مرغ از نگاه اتحادیه

اقتصاد نیوز:رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران تهران گفت: روزانه ۱۲۰ تن تخم مرغ با قیمت مصوب به میادین عرضه می‌شود، این افزایش سه برابری هم نتوانسته مانع افزایش قیمت‌ها شود.

به گزارش اقتصاد نیوز،ناصر نبی پور در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به وضعیت بازار تخم مرغ در کشور اظهار کرد: مهمترین اصل در اقتصاد تناسب عرضه و تقاضا است، قیمت تخم مرغ به دلیل برهم خوردن این ساختار با افزایش قیمت مواجه شده است، در ابتدای سال به دلیل افزایش عرضه، قیمت تخم مرغ با کاهش مواجه شد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران تهران تصریح کرد: در شش ماهه اول سال به دلیل کمبود نهاد‌های دامی و کاهش قیمت، بسیاری از مرغ‌های تخم گذار به کشتارگاه فرستاده شدند و این باعث کاهش عرضه شده است.

وی افزود: تامین نهاده‌های دامی محدود به سویا و ذرت است، این دو قلم نیز در سامانه بازارگاه با تاخیر فراوان به دست تولیدکننده می‌رسد و از سوی دیگر بقیه اقلام مورد نیاز برای خوراک دام‌ها با افزایش ۳۰۰ درصدی مواجه است.

نبی پور ادامه داد: با این شرایط دولت با قیمت گذاری دستوری به دنبال تثبیت قیمت‌ها است، قیمت مصوب برای فروش با قیمت واقعی فاصله دارد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران تهران تصریح کرد: دو نرخی شدن تخم مرغ باعث مشکلات فراوانی در بازار شده است و با وجود افزایش ۳ برابری عرضه نسبت به مدت مشابه، به دلیل همین مشکلات تخم مرغ‌های عرضه شده سر از بازار آزاد در می‌آورد.

به گفته وی، میزان عرضه تخم مرغ در تهران حدود ۴۰ تن بود، اما این رقم با افزایش سه برابری و رسیدن به ۱۲۰ تن، به دلیل مشکلات توزیع در بازار آزاد با قیمت بالاتر به فروش می‌رسد.

نبی پور بیان کرد: بحث بسته بندی تخم مرغ ناشی از تعدد مراجع تصمیم گیری است و این افزایش فشار برای بسته بندی توجیه پذیر نیست، تفاوت هزینه تخم مرغ بسته بندی با فله در نهایت هزار تومان است، اما با بسته بندی قیمت تخم مرغ افزایش ۴۰ درصدی را تجربه خواهد کرد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران تهران تصریح کرد: بسیاری از واحد‌های تولید کننده تخم مرغ در تهران با ظرفیت کمتر از ۲۵ درصد فعالیت می‌کنند این موضوع به دلیل عدم تناسب هزینه‌های تولیدی با قیمت‌های مصوبه است.

وی افزود: روزانه ۱۲۰ تن تخم مرغ با قیمت مصوب به میادین عرضه می‌شود، این افزایش سه برابری هم نتوانسته مانع افزایش قیمت‌ها شود.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران تهران تصریح کرد: دخالت دولت تعادل بازار را به بر هم زده است و دو نرخی بودن بازار نیز باید کنار گذاشته شود.

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند