علائم هیستری را بشناسید؛ بیماری که عاشق خانم هاست!

کدخبر: ۳۸۵۰۱۰
بیماری هیستری نوعی اختلال روانی است که اغلب در زنان شایع می باشد و علائمی مانند توهم، عصبی بودن یا فلج شدن قسمتی از بدن دارد.
علائم هیستری را بشناسید؛ بیماری که عاشق خانم هاست!

به گزارش اقتصادنیوز از نمناک، هیستری یک نوع اختلال روانی است که فرد بیمار دچار به این نوع اختلال بدون اینکه صدمه ای به اندام او وارد شود، دچار مشکلات جسمانی می شود. هیستری در اثر علل روانی که در سابقه فرد حضور دارند، به وجود می آید. این اختلال برای درمان نیاز به روان درمانی دارد، در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک بیشتر با بیماری هیستری آشنا خواهید شد.

بیماری هیستری چیست؟

هیستریا مفهومی است که برای توصیف حالات شدید احساسی استفاده می شود اما یک تشخیص رایج پزشکی است. هیستریا در مفاهیم لایمان، اغلب برای شرح رفتار احساسی فرد استفاده می شود و یک نوع از دست دادن کنترل به نظر می رسد.

وقتی فردی در وضیعت خاص به طرز نامناسب احساساتی رفتار کند، بعنوان فرد هیستری شناخته می شود. در دوره ویکتوریا این اصطلاح به کسانی که دارای یک سری علائم که در زنان شایع تر بود نسبت داده می شد.

امروزه کسانی که دارای علائم هیجانی هستند ممکن است به عنوان افرادی با اختلال تجزیه هویت یا اختلال علائم جسمی یا هویت پریشی نیز شناخته شوند. هیستری همچنین می تواند برای توصیف وضعیتی که در آن فرد، حالت فیزیکی ای را بر مبنای اختلالات و مشکلات روانی تجربه می کند هم استفاده شود.

تاریخچه هیستری

این مفهوم از یک لغت باستانی روانشناسی گرفته شده که علائم حرکت رحم بانوان را در نواحی مختلف بدن مورد بررسی قرار می دهد. متفکران باستانی باور دارند که رحم یک خانم می تواند آزادنه در نواحی مختلفی در بدن حرکت کند، و بر اساس حرکتی که دارد، علائم و درد را ایجاد کند.

در اواخر قرن هجدهم، هیستری به عنوان یک اختلال روانی در نظر گرفته شد.یک متخصص مغز و اعصاب فرانسوی برای درمان بانوانی که از این بیماری رنج می بردند اقدام به استفاده از هیپنوتیزم کرد. رازآلود بودن هیستری، نقش بزرگی در پیشرفت اولیه بشر در زمینه روانکاوی داشت.

یک روانکاو معروف اتریشی که با روش ها و متد های بزرگان روانکاوی آشنایی نزدیک داشت هنگام کمک به یک خانم جوان که از هیستری خفیف رنج میبرد، پی برد که تنها صحبت کردن با وی درباره مشکلات و موارد آزاردهنده زندگی اش تاثیر به شدت مثبتی بر سلامت روانی او می گذارد که از آن به نام گفت و گو درمانی یاد می شود.

در سال 1980، انجمن روانشناسی، بیماری " اختلال روانی هیجانی; از نوع تبدیل پذیر" را به " اختلالات تبدیلی یا اختلال نشانه عصبی کارکردی " تغییر نام داد.

امروزه ممکن است هیستریا یک تشخیص روانی نباشد اما یک نمونه از چگونگی پدیدار شدن مفاهیم، تغییر و جایگزین است که فهم بیشتری را در مورد رفتار و تفکر بشر ایجاد می کند.

تاریخچه هیستری

نمونه اختلالاتی که در گذشته به عنوان هیستری شناخته می شدند:

امروزه علم روانشناسی نمونه های مختلف اختلالات را که در گذشته به عنوان هیستری شناخته می شدند شناسایی کرده است که تعدادی از آن ها عبارتند از:

 • اختلال تجزیه هویتی
 • اختلال علائم جسمی
 • اختلالات تجزیه ای

اختلالات تجزیه ای:

اختلالاتی روانی هستند که در ذهن بیمار تجزیه و گسستی به وجود می آید که بر هوشیاری و هویت و خاطرات او نیز تاثیر می گذارد. این نوع اختلالات شامل فوگای تجزیه (نوعی فراموشی که فرد گذشته یا هویت فردی خود را به یاد نمیاورد)، اختلالات تجزیه هویتی (چند شخصیتی بودن) و تجزیه فراموشی ( که فرد ارکان بسیار مهم زندگی که به راحتی از یاد نمی روند را فراموش می کند که معمولا بر اثر ضربه روحی شدید ایجاد می شود)

اختلال علائم جسمی:

در آپدیت اخیر DSM، علایم DSM_5 تحت چتر هیستریا قرار می گیرند که اکنون به اختلال علائم جسمی معروف هستند. چندین وضعیت مرتبط وجود دارد که عبارتند از:

 • اختلال بیماری اضطراب
 • اختلال تبدیلی (نابینایی، فلج شدن و . . .)
 • عوامل روانی که روی وضعیت پزشکی و سلامتی تاثیر گذارند
 • اختلال وهمی ( وقتی فرد به خود بیماری روانی ای را تلقین می کند )
 • علائم جسمی و اختلالات نامشخص شده ی دیگری از این قبیل

اختلال علائم جسمی؛ متمرکز شده بر علائم فیزیکی بدن است مثل ضعف، درد یا نفس تنگی.

این علائم باعث استرس و مشکلات در انجام عملیات های معمولی می شود و نیاز به ذکر است که این اختلال درباره تظاهر به بیماری صدق نمی کند؛ چه فرد بیمار باشد و چه نباشد وی باور دارد که بیمار است.

فرد هیستریک

علائم بیماری هیستری

چنانچه در نمناک بیشتر خواهیم گفت علائم بیماری هیستری شامل فلج شدن قسمتی از بدن، توهم و عصبی بودن است. علائم کمتر شایع دیگر نیز عبارت هستند از:

 • بی حس شدن اندام ها
 • مور مور شدن
 • گزگز کردن
 • نفس تنگی
 • اضطراب
 • غش کردن
 • عصبی بودن
 • بی خوابی
 • زودرنجی
 • آشفتگی

غش کردن

علل ابتلا به بیماری هیستری

افراد مبتلا، اغلب تعارضات عمیق درون روانی دارند. علل این بیماری بسیار پیچیده و برخاسته از وضعیت و تعارض های روانی است. هیچ گونه نقص یا اختلالی در سیستم عصبی توجیه کننده وضعیت فلج یا نابینایی بیمار نیست و با مداخلات پزشکی هیچ تغییری در وضعیت بیمار حاصل نمی شود.

افراد بیمار در تجربه عمیق هیجانات خود مشکل دارند و به جای نشان دادن هیجانات خود تعارضات و خشم خود را به شکل علائم جسمانی نشان می دهند. آنها ممکن است هیچ نوع ناراحتی و یا علائم استرس نسبت به یک موضوع دردناک نشان ندهند و اغلب اضطراب و استرس خود را سرکوب کنند، اما هیجان به صورت فلجی در پاها بروز کند.

افزایش ابتلا به بیماری هیستری با خوردن زیاد شکلات

خوردن بیش از اندازه شکلات برای زنان خطرناک بوده و خطر بیماری هیستری را افزایش می دهد. همان طور که خوردن بیش از اندازه شکلات خطرناک است، نخوردن آن نیز می تواند به بروز علائم این بیماری منجر شود.

خوردن زیاد شکلات

تفاوت بیماری هیستری و تمارض

هیستری با تمارض(تظاهر به بیماری کردن) فرق دارد زیرا شخص هیستریک علائم بیماری ها را واقعا و بدون آن که خود بخواهد تقلید می کند، اما شخص تمارض کننده، به دلایل مختلف بیماری را تقلید می کند.

هیستری در خانم های جوان شایع تر است

هیستری نوعی اختلالی عصبی است که علایم فیزیکی و روانی آن در زنان دو برابر مردان است. زنان مبتلا به هیستری معمولا برونگرا و خودنما هستند مردان مبتلا به هیستری درونگرا و غیر اجتماعی هستند.

این اختلال در تمام سنین یعنی از کودکی تا کهنسالی دیده می شود و آغاز این بیماری در دوره نوجوانی یا اوایل بزرگسالی است قبل از 10 سالگی و پس از 35 سالگی نادر است. این اختلال بیشتر در افراد کم سواد و طبقات اقتصادی پایین و روستاییان و افراد نظامی بیشتر دیده می شود.

بیماری هیستری زنان

درمان بیماری هیستری

هیپنوتیزم

هیپنوتیزم از اولین درمان هایی است که برای این بیماری استفاده می شود ولی بعد ها این درمان تغییراتی کرد.

کنترل استرس

بیماری هیستری به صورت ناخودآگاه ارتباط بسیار زیادی با استرس و اضطراب دارد و بر اثر تنش های روانی شدت می یابد. بسیاری افراد مبتلا در کنترل و کاهش استرس خود درمانده می مانند به همین دلیل باید بیماری خود را به صورت حرفه ای درمان کنند.

کنترل استرس

روانکاوی

در درمان روانکاوی، روانکاو به بررسی گذشته فرد می پردازد و با روان درمانی علائم و نشانه ها از بین می رود. بهترین تکنیک روان درمانی برای این قبیل افراد استفاده از فن روان تحلیلی است که از آن طریق در موقعیت ها و زوایای مختلف از بیمار و رفتارهای او فیلم گرفته میشود سپس بیمار به همراه روانشناس خود به تماشای فیلم مینشیند و روانشناس به آنالیز رفتارها و علایم هشداردهنده ی بیمار میپردازد.

دارو درمانی

اختلال شخصیت هیستریک نیز مانند سایر اختلالات روانی قبل از هر نوع تجویز دارویی باید از طریق روان درمانی بررسی و درمان شود. اگر درمان روان شناختی جواب گوی مشکل فرد نباشد و اختلال فرد با سایر اختلالات روانی هم چون اضطراب ،شیدایی،افسردگی و...همراه باشد در این حالت پزشک قرص های ضداضطراب و افسردگی برای مهار رفتارهای تنشی فرد تجویز می کند.

درمان های دیگر

برای از بین رفتن علائم و نشانه ها درمان های دیگری مانند طرحواره درمانی و درمان های شناختی رفتاری به کار برده می شود.

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی