معاون ترامپ متمم ۲۵ قانون اساسی را فعال می‌کند؟

کدخبر: 385194
اقتصاد نیوز : در حالی که مشخص نبود مایک پنس در جلسه تحلیف بایدن حضور پیدا می‌کند یا نه، حالا برخی از مقامات نزدیک به معاون رئیس‌جمهوری آمریکا به رویترز گفته‌اند که وی در این مراسم حاضر خواهد شد.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، همزمان، سی‌ان‌ان به نقل از اطرافیان ترامپ اعلام کرد که مایک پنس فعال‌سازی متمم ۲۵ قانون اساسی را که امکان برکناری رئیس‌جمهور به معاون او با داشتن رای اکثریت کابینه را می‌دهد، منتفی ندانسته است.

این شبکه خبری به نقل از منابعی نزدیک اعلام کرد: رخدادهای روزهای اخیر نشان داده که این گزینه روی میز است. این منبع اضافه کرد: همزمان آنها امیدوار به یک انتقال قدرت صلح‌آمیز و کمک به جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب در مبارزه با همه‌گیری بیماری هستند. بر اساس گزارش سی.ان.بی.سی، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا با سازمان‌های مربوط به خود درباره به‌کارگیری متمم ۲۵ قانون اساسی برای برکنار کردن ترامپ از ریاست جمهوری بحث کرده و به این نتیجه رسیده‌اند که این پروسه طولانی‌تر از زمان باقیمانده از ریاست جمهوری ترامپ تا قبل از تحلیف جو بایدن می‌شود و نباید از آن انتظار اجرای فوری را داشت.

متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا اجازه به انتقال قدرت از رئیس‌جمهور آمریکا به معاون رئیس‌جمهور در صورتی که اکثریت اعضای کابینه به کنگره عدم توانایی رئیس‌جمهور در اجرای وظایفش را تصدیق کنند، می‌دهد.چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات سنا و نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هر دو از مایک پنس خواسته‌اند تا متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا را برای برکنار کردن ترامپ از ریاست جمهوری به کار بگیرد و تاکید کرده‌اند که در غیر این صورت باید فرآیند استیضاح برای برکناری ترامپ به جریان بیفتد. در همین حال، منابع مطلع اعلام کردند: مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد در مراسم تحلیف بایدن، رئیس‌جمهور منتخب این کشور در تاریخ بیستم ژانویه شرکت کند. بین ترامپ و پنس، پس از اینکه وی پیروزی جو بایدن را در کنگره تایید کرد، اختلافات اساسی پیش آمده است.

شبکه ان‌بی‌سی‌نیوز به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا گزارش داد: بعد از ابراز تمایل بایدن برای حضور پنس در مراسم تحلیف خود، معاون رئیس‌جمهور آمریکا نیز در این مراسم شرکت خواهد کرد. این در حالی است که ترامپ در پاسخ به کسانی که از وی سوال کرده‌اند آیا او در مراسم تحلیف حضور پیدا خواهد کرد یا نه، گفت: «خطاب به همه کسانی که پرسیده‌اند من روز ۲۰ ژانویه به مراسم تحلیف نخواهم رفت.» بایدن نیز در واکنش به این تصمیم گفت اینکه ترامپ قصد دارد در مراسم تحلیف شرکت نکند، اتفاق خوبی است. با این حال برخی از روسای جمهور پیشین آمریکا از جمله جورج دابلیو بوش، بیل کلینتون و باراک اوباما در این مراسم حضور خواهند داشت.

کنگره آمریکا روز چهارشنبه در حال شمارش آرای الکترال کالج برای تایید نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر بود که حامیان ترامپ، به کنگره حمله کرده و بعد از درگیر شدن با نیروهای امنیتی، راه خود را به درون ساختمان و اتاق‌های مختلف آن باز کردند.

از زمان آشوب‌های کنگره که منجر به تخلیه این ساختمان و کشته شدن پنج تن شد، انتقادها روی ترامپ متمرکز شده است. مقام‌های دولتی از جمله دو تن از اعضای کابینه استعفا داده‌اند. قانون‌گذارانی از جمله در درون جمهوری‌خواهان از او خواسته‌اند تا استعفا بدهد. همچنین دموکرات‌های مجلس نمایندگان و نانسی پلوسی رئیس این مجلس او را به استیضاح تهدید کرده‌اند. براساس گزارش‌ها اما ترامپ تاکنون از استعفا امتناع کرده است.

در کاخ سفید، ترامپ لحن قاطع خود را دارد و تاکید می‌کند که همچنان یک نیروی بالقوه در سیاست آمریکا باقی خواهد ماند و این در حالی است که مشاوران و متحدانش او را رها کرده‌اند و چشم‌انداز پساریاست‌جمهوری او به شدت مبهم شده است. او در پشت درهای بسته به وضوح گفت که استعفا نخواهد داد و از انتشار ویدئویی در پنج‌شنبه گذشته که در آن به انتقال مسالمت‌آمیز قدرت متعهد شده و خشونت در کنگره را محکوم کرده بود، اظهار پشیمانی کرده است.

هفته شکننده در واشنگتن

فشار دموکرات‌ها برای استیضاح رئیس‌جمهور به‌دلیل نقش او در تحریک کردن معترضان برای حمله به کاپیتول هیل، نشان می‌دهد که سیاست در آمریکا به شدت متزلزل شده است. به سختی می‌شد تصور کرد که ۱۱ ماه پس از تبرئه دونالد ترامپ، مجددا با احتمال یک استیضاح دیگر روبه‌رو شود. این آخرین پرده از نمایش آزمایش تعیین مرزهای سیاست، مسوولیت‌پذیری و به بوته آزمون سپردن قانون اساسی است. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، هیچ رئیس‌جمهوری تاکنون در ایالت متحده دوبار به‌دلیل جرائم بزرگ و سنگین استیضاح نشده است. اما نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمانیدگان در حال سبک و سنگین کردن ماده قانونی مورد نیاز برای استیضاح دوم دونالد ترامپ است. به گفته دموکرات‌ها ترامپ متهم به تحریک هوادارانش برای ورود به کنگره و اشغال آن است. او متهم است که هواداران خود را تحریک کرده است تا مانع تایید پیروزی جو بایدن در صحن کنگره شوند.

در این صورت اگر پلوسی اصرار به ادامه روند استیضاح داشته باشد، مجلس می‌تواند این ماده قانونی را در دو یا سه روز تصویب کند و برای این کار این بار حمایت برخی از جمهوری‌خواهان ناراضی را هم به همراه خواهد داشت و آن را برای محاکمه به سنا ارسال خواهد کرد. گرچه بعید است که ۱۷ سناتور جمهوری‌خواه برای محکوم کردن دونالد ترامپ به دموکرات‌ها بپیوندند (دو سوم آرا برای اعلام مجرمیت لازم است)، اما عصبانیت از دونالد ترامپ به قدری محسوس است که برخی از رهبران حزب گفتند بعید نیست تعداد بیشتری از جمهوری‌خواهان نسبت به دور پیشین رای به محکومیت رئیس‌جمهوری ایالات متحده بدهند.

تلاش تازه برای برکناری دونالد ترامپ و خلع قدرت او بدون آنکه منتظر بمانند تا دوره وی پیش از بیستم ژانویه پایان پذیرد، یک هفته آسیب‌زا و شکننده از زمان ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۱۱ در آمریکا رقم زده است. کاخ سفید از بین رفته و احساس‌گرایی حاکم شده است. در ارتش نیز تنش‌هایی دیده شده و در نهایت اینکه کابینه نیز دست به یک شورش علیه ترامپ زده است و عده‌ای در کابینه استعفا دادند. همزمان در حزب جمهوری‌خواه درگیری‌های داخلی دیده شده و هم اینک نیز شاهد پنهان شدن رئیس‌جمهوری هستیم که از کرده خود پشیمان نیست و همین امر منجر به محروم شدنش از حضور در شبکه‌های اجتماعی شده است. او همچنین از سوی متحدانش طرد شده و حتی با دستیاران و معاون خود که جزو وفادارانش بودند، به اختلاف خورده است.

هجوم حامیان ترامپ به کاپیتول هیل منجر به کشته شدن ۵ تن شد که یکی از آنها جزو نیروهای پلیس بود. هنوز درمورد میزان خسارت وارد شده به صحن قانون‌گذاری ایالات متحده نمی‌توان اظهارنظر کرد. استیضاح جدید اما می‌تواند یک تلاش تازه برای ناکامی پیشین باشد که سال گذشته رقم خورد. برای استیضاح پیشین ترامپ به‌دلیل تماس تلفنی با رئیس‌جمهور اوکراین و تلاش برای تحت فشار قرار دادنش در جهت بازگشایی یک پرونده علیه فرزند جو بایدن، وی به سنا معرفی شد؛ اما در نهایت به جز میت رامنی، هیچ‌کدام از جمهوری‌خواهان رای به محکومیت دونالد رئیس‌جمهور آمریکا ندادند. اما مورد اخیر لطمه‌ای بوده که از سوی ترامپ به دموکراسی این کشور وارد شده و حتی برخی از اعضای حزب جمهوری‌خواه را نیز عصبانی کرده است.

«تد لیو»، نماینده کالیفرنیا که تهیه پیش‌نویس ماده قانونی استیضاح را با دیوید سیسیلین از رودآیلند بر عهده گرفته است، می‌گوید: «شورشیان از سوی دونالد ترامپ تحریک شده بودند تا مانع از پذیرش نتایج کالج الکترال از سوی قانون‌گذاران شوند و او ترتیب یک حمله به قلب کاپیتول هیل داد.» او تصریح می‌کند: «افرادی در این حمله کشته شدند. ما فقط نباید به بیانیه‌های تند و محکوم‌کننده مطبوعاتی بسنده کنیم و تا زمانی که خود ترامپ استعفا ندهد، کنگره استیضاح را دستور کار قرار خواهد داد.»

حالا لیو و همکارانش قصد دارند تا امروز ماده قانونی لازم برای استیضاح ترامپ را آماده کنند و تاکنون نیز حمایت بیش از ۱۹۰ نماینده از مجلس نمایندگان را داشته است و نانسی پلوسی نیز در این چند روز با همکاران دموکرات خود صحبت کرده است تا در چند روز آینده احتمالا روند استیضاح را رسمی پیش ببرد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما