کنایه ربیعی به مخالفان دولت و نمایندگان مجلس/ اظهارات شعاری مشکلی از بودجه و مردم حل نمی‌کند

کدخبر: 386994
اقتصاد نیوز : سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه اظهارات کلی، مبهم، سلبی و شعاری مشکلی از بودجه و مردم را حل نخواهد کرد، گفت: بودجه از اختیارات دولت و رئیس‌جمهور است و شاکله بودجه نباید تغییر داده شود.

به گزارش اقصادنیوز، علی ربیعی روز سه شنبه در نشست خبری خود که به صورت آنلاین برگزار شد، گفت: این واقعیت تغییر نخواهد کرد که سیاست فشار حداکثری به مردم ایران به رسوایی بزرگ در تاریخ تبدیل شد، نه تنها برای آن‌هایی که متوهمانه درد و رنج بی سابقه‌ای را به مردم معصوم و بی‌گناه ما تحمیل کردند بلکه برای آنانی که در رسانه های فارسی و غیرفارسی در خارج از کشور که بی‌شرمانه با دمیدن  به این توحش مدرن در تحمیل این درد و رنج سهیم شدند.

 وی با بیان اینکه مردم عاملان و همدستان این جنایت سازمان دهی شده اقتصادی را نه فراموش کردند و نه می‌بخشند،  افزود: متاسفیم کسانی در داخل به نام انتقاد از دولت و با چشم بستن به رفتارهای مجرمانه آمریکا و پیامدهای ویرانگر آن در زندگی مردم دولت را در خط مقدم این مبارزه بی امان تخریب کردند که با حداقل انصاف می‌توانستند ببینند که این دولت در سال‌های قبل از آوار کردن تحریم‌ها بر سر مردم ما یکی از درخشان ترین دوره‌های رشد اقتصادی را مدیریت کرد، بلکه در همین دوره هم که بسیاری انتظار تورم را در سال جاری داشتند مانع از تحقق آن شد.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایرنا بخوانید؛

* این مدیریت اقتصادی درست در زمانی اتفاق افتاد که بحران غیر منتظره کرونا بار مضاعفی را به دولت تحمیل کرده بود، مردم می‌توانند منصفانه قضاوت کنند و سره را از ناسره جدا کنند.

* ما در موضوع کرونا با  بیم و امید رو به رو هستیم، تلاش‌های صورت گرفته در هفتههای قبل شرایطی را فراهم کرده که امروز ایران معکوس جهان حرکت می‌کند و ابتلا و مرگ و میر هر دو کاهشی است و از ده هزار و ۲۰۰ مرگ هموطنانمان جلوگیری شد اما از یک سو گونه‌های جهش یافته از کرونا در انگلیس، برزیل و آفریقا افزایش یافته و از سویی دیگر با  انجام سفرهای غیرضرور و عدم رعایت پروتکل ها رو به رو هستیم.

* ما در صورت عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی با موج جدیدی رو به رو خواهیم بود امروز وضع بیماری در بسیاری از کشورهای دنیا از آمریکا گرفته تا بسیاری از کشورهای اروپایی بسیار خطرناک شده است. زنگ خطر برای ما نیز محسوب می شود البته همه دستگاه هایی که ذیل ستاد ملی کرونا همکاری برای محدود کردن کنترل و مهار ویروس کرونا داشتند کماکان به  اقدامات خود با انعطاف و اقدامات اخیر ادامه می دهد.

* نیروی انتظامی اقدامات موثری را انجام داده و در نتیجه کنترل های کرونایی ۳۳ درصد کل تصادفات و ۲۹ درصد جانباختگان کاهش یافته است ما تعطیلات بهمن ماه و نوروز را پیش رو داریم در میان کادر بهداشت و درمان ما افزایش یافته است که این تعطیلات موجب سفرهای هجومی به برخی از استان ها که امروز در معرض قرمز شدن هستند آغاز خواهد شد.

* ما باید با اهتمام همگانی و خستگی ناپذیر این مسیر را به پیش ببریم هر گونه خستگی و عدم مراعات عزیزان بیشتری را از ما خواهد گرفت.

*{ با اشاره به ارائه لایحه بودجه}: دولت لایحه را با توجه به نیاز به افزایش سطح تولید و اشتغال جدید با نگاهی به تلاش برای عقب راندن تحریم و کسب حقوق از دست رفته ملت ایران و ضرورت حضور اقتصاد ایران در بازارهای جهانی لایحه بودجه را تدوین کرد.

* مشخصه واضح بودجه نویسی برای ۱۴۰۰ که بر اساس مقابله با تحریم و شکستن زنجیره‌ای محاصره اقتصادی ایران و استفاده از فرصت‌های جهانی است، این بودجه را در میان بودجه‌های سال‌های اخیر مقداری متفاوت کرده است.

* سیاست‌های انبساطی متخذه در بودجه در بخش‌هایی که باید رشد و توسعه داشته باشیم و سیاست‌های انقباضی در مورد هزینه‌ها از جمله خصوصیات بودجه تقدیمی بود.

* نخستین اقدام دولت ارائه به موقع لایحه به مجلس شورای اسلامی بود. لایحه بودجه با همه تبصره‌ها و ردیف‌ها در معرض افکار عمومی قرار گرفت و به صورت شفاف  به همگان امکان مطالعه و اظهار نظر را داد.

* اظهارات کلی، مبهم، سلبی و شعاری مشکلی از بودجه و مردم را حل نخواهد کرد، بودجه از اختیارات دولت و رئیس‌جمهور است و همانطور که از سوی برخی مقامات شورای محترم نگهبان نیز چند روز پیش اعلام شد شاکله بودجه نباید تغییر داده شود و اختیار لایحه بودجه بر عهده دولت است.

* امیدوار هستیم با تعامل‌هایی که بنا شد میان دولت و مجلس صورت بگیرد، بودجه‌ای با تفاهم و هماهنگی در اجرا و داشتن زمینه‌های اجرایی بتوانیم در نهایت از مجلس دریافت کنیم. در غیر این صورت ممکن است ندیدن زمینه‌های اجرایی مثل مالیات‌های پیش بینی شده یا برخی از موارد که آثار زیادی بر سایر بخش‌ها بخصوص بورس خواهد داشت همانطور که ‌آثار روانی چند مصوبه آثار متوجه بورس شد و ممکن است عدم هماهنگی ما را دچار مشکلاتی کند.

*{ با اشاره به دستاوردهای دولت در صنعت پالایش و نفت و گاز که در هفته‌های گذشته رونمایی شد}: توسعه گازرسانی در کشور، افزایش تولید گاز طبیعی در پارس جنوبی تکیه بر توان داخل در دستور کار دولت قرار داشت. اکنون شاهد روند رو به رشدی در این حوزه‌ها هستیم به طوری که هم اکنون ۹۸ درصد جمعیت خانوار شهری و ۸۲ درصد خانوار روستایی از گاز طبیعی بهره‌مند هستند.

* ۲۴ استان کشور استان سبز گازرسانی محسوب می‌شوند که این تعداد تا پایان امسال به ۲۸ استان خواهد رسید و  ۹۵ درصد جمعیت کشور از گاز طبیعی بهره مند خواهند شد.

* همچنین تعداد شهرهای گازرسانی شده در سال ۹۲ ۱۰۵۱ و یک شهر بود که این تعداد تا پایان امسال به ۱۲۱۲ شهر خواهد رسید. همچنین تعداد روستاهای گازرسانی شده از سال ۹۲ تاکنون افزایش دو برابری داشته و از ۱۴ هزار روستا  امروز به ۳۲ هزار و ۲۱۹ روستا رسیده‌ایم که این تعداد تا پایان دولت دوازدهم به ۳۵ هزار روستا خواهد رسید.

* خطوط انتقال گاز کشور هم با تکیه بر توان داخلی و نیروهای متخصص کشور رکوردهایی تازه در انتقال گاز کشور ثبت کردند و این مقدار اکنون به روزانه ۸۱۸ میلیون متر مکعب رسیده است و ظرفیت انتقال روزانه ۸۷۰ میلیون متر مکعب گاز هم وجود دارد.

* با روی کار آمدن دولت یازدهم و دوازدهم و تمرکز صنایع پالایشی کشور بر روی طرح عظیم و فقط کارهای ابتدایی ستاره خلیج‌فارس و نیز اجرای طرح‌های بهینه سازی و توسعه‌ای در پالایشگاه‌های مهم کشور، کشورمان امروز نه تنها در مصرف بنزین به خودکفایی کامل رسیده است، بلکه به‌عنوان صادرکننده این فرآورده استراتژیک در منطقه و جهان شناخته می‌شود و در هفت ماه نخست سال جاری، حدود ۱.۴ میلیارد دلار درآمد از محل صادرات بنزین داشته است.

* این امر در حالی اتفاق افتاد که با توجه به مصرف افسارگسیخته بنزین در سال‌های گذشته، در صورتی که تمرکز لازم بر روی صنایع پالایشی و راه‌اندازی یکی پس از دیگری فازهای ستاره خلیج‌فارس محقق نمی‌شد، تولیدات پالایشگاهی‌ کشور کفاف نیازهای داخلی را نمی داد و در نتیجه رقم واردات بنزین افزایش می‌یافت که این امر می‌توانست در شرایط تحریم کشورمان را دچار بحران عمیقی کند.

* اعداد و ارقام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران نشان می‌دهد که ظرفیت پالایشی ایران از ۱.۸ میلیون در سال ۹۲ به ۲.۳ میلیون بشکه در سال ۹۹ افزایش پیدا کرده است.

* روند توسعه‌ای تولید و صادرات بنزین و ظرفیت پالایشی ایران در حالی در هشت سال گذشته رو به رشد بوده است، که صادرات فرآورده‌های نفتی ایران در فاصله سال‌های ۹۱ تا ۹۸، ۴ برابر افزایش یافته و از ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تن در سال ۱۳۹۱، به حدود ۲۳ میلیون تن در سال ١٣٩٨ رسیده است؛ در این مدت همچنین ظرفیت تولید بنزین از ۴۹ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر در سال٩١ به ۱۰۷میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۸رسید و ظرفیت تولید نفت گاز نیز از ۹۴ میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۱ به ۱۱۳میلیون لیتر در روز در سال ٩٨ رسید.

* علاوه بر رشد کمی کشورمان در تولید فرآورده‌های پالایشگاهی اتفاق مهمی که در صنایع پالایشی کشور رخ داد، رشد چشمگیر تولید فرآورده‌های کیفی یورو در سال‌های گذشته بود، به نحوی که ظرفیت تولید بنزین با کیفیت یورو ۴ و ۵ از صفر در سال ۱۳۹۱ به بیش از ۷۶ میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۸ افزایش یافت.

* امروز کشورمان با تولید نزدیک به ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین در روز خودکفا شده و مصرف ما کمی بیش از ۷۰ میلیون لیتر است، بنابراین این اعداد بزرگ و مهم به خوبی‌ نشان دهنده تحولات و اتفاقات مهمی هستند که در حوزه فرآورده‌های نفتی محقق شده است که اگر این سرمایه‌گذاری در زمان لازم انجام نمی‌شد، در شرایط فشارهای تحریم‌ها برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران، کشور با بحران عمیقی روبرو می‌شد که وابستگی در بحث بنزین و بدون استفاده ماندن میعانات گازی از جمله مهم‌ترین آن‌ها بود.

*{با ابراز تاسف از درگذشت شیده لالمی دبیر اجتماعی روزنامه همشهری}: بعد از شنیدن خبر اولین جمله ای که ذهنم خطور کرد اینکه صدای گروههای خاموش، خاموش شد. او خبرنگار اخلاقی و فهیم در حوزه اجتماعی بود که روزنامه نگاری تحلیلی را در حوزه اجتماعی به خوبی می‌شناخت و قلم می‌زد.

*{ در پاسخ به پرسشی درباره بازار ارز و دست داشتن دولت در این بازار}: این سوال افکار عمومی نیست؛ افکار عمومی از پایین آمدن قیمت ارز خوشحال هستند. تحریم یکی از دلایل افزایش قیمت ارز بوده است. 

* روند نرخ ارز، براساس مبانی بنیادی بازار شکل می گیرد. لذا براساس آنچه طی دو سال و نیم گذشته شاهد آن بودیم، فشار ناشی از تحریمها عدم امکان انتقال ارز به دلایل توامان تحریم و به هم خوردن عرضه و تقاضای ارز خصوصا تشدید انتظارات، در افزایش قیمت ارز موثر و تعیین کننده بوده است. 

* لذا انتظار می رود در مرحله اول خروج از شوک با فروکش کردن انتظارات، افزایش نرخ ارز نیز به سمت تعادل و ارزش اقتصادی آن حرکت کند.در مرحله بعدی با دسترسی بهتر بانک مرکزی به منابع مسدودی خود و نیز شرایط پیش رو امکان مدیریت موثرتر در بازار ارز، و کاسته شدن از تقاضا و پاسخ به نیازهای واقعی فراهم می شود.

* از طرفی برای فهم شرایط این روزهای بازار ارز نیاز به دانش تخصصی اقتصاد و بودجه ریزی سنجیده نیست. هر فردی در کف بازار نیز متوجه می شود که با نبودن ترامپ، شکست فشار حداکثری و فرو ریختن تحریمها قیمت شکننده و کاذب ارز و سکه به سمت تعادل و قیمت اصلی خود نزدیک خواهد شد.

* باز هم هر کسی از همان کف بازار میداند زمانی که منابع بانک مرکزی آزاد شود و امکان عرضه از تقاضا پیش بگیرد قیمت ها متعادل میشود و پایین میآید. ظاهرا برخی افراد عادت کرده اند هر موضوعی را با عینک سیاسی و تیره بینند هر چند به قیمت ضربه زدن به روح و روان جامعه باشد.

* در مواردی مانند قیمت ارز و طلا صرفا وابسته به متغیرهای درونی نیست بلکه از متغیرهای بیرونی اعم از اقتصادی، سیاسی نیز هست. به یاد داریم بعد از پایان جنگ تحمیلی بلافاصله قیمتهای ارز و سکه سقوط کردند.

* فردا دولت شرور ترامپ به پایان راه خود خواهد رسید و آمریکا رئیس جمهور تازه ای خواهد داشت. رئیس جمهوری که فرصت دارد تا نماینده ای برای صدای بلند مردم آمریکا برای تغییر رویه هایی باشد که حداقل در چهار سال گذشته موجب تحقیر، آشفتگی و انزوای آمریکا شدند.

* امروز مسئولیت پذیری آمریکا و احترام آن به قوانین و هنجارهای بین المللی یک خواست جهانی است. دولت جدید آمریکا نباید میراث و در واقع لکه ننگی که دولت پیشین به جا گذاشته را بطور گزینشی جبران کند. 

* آمریکا بزودی فرصت تازه ای خواهد داشت که به جای عمل به وسوسه‌هایی که حاصل آن نقض گسترده حقوق بین الملل و جنایت علیه بشریت به شیوه هایی ظاهراً متمدنانه به بهای به خطر انداختن صلح و امنیت جهانی و منافع مردم ایران و آمریکاست، با نیت و عمل صادقانه، بی قید و شرط به تعهدات خود مطابق قطعنامه 2231 شورای امنیت بازگردد و افق های جدیدی را پیش روی مناسبات خود با ایران و جامعه جهانی ترسیم کند.

*{در پاسخ به این پرسش که فردا دولت آمریکا تغییر می‌کند، برخی از نزدیکان بایدن معتقدند او به برجام بر خواهد گشت آیا ایران به مذاکرات جدید تن خواهد داد}: تمرکز ما بر روی برجام است و دولت آمریکا باید تعهدات خود را نسبت به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ انجام دهد. ما هیچ پیامی از سوی تیم بایدن دریافت نکرده‌ایم.

* همچنین اگر از نقش دولت می پرسید و عده ای این نقش را نمی خواهند ببینند  باید گفت که طی ۳ سال گذشته در حالیکه عده ای در داخل مشغول تخریب بودند، دولت در کنار مردم، ضمن مقاومت در برابر فشارهای ترامپ، براساس یک سیاست مقاومتی مانع از وقوع برخی پیش بینی هایی که درباره آن شنیدیم از جمله ابرتورم یا ونزوئلایی شدن شده است.

*این مقاومت دولت و مردم ایران علیرغم فشار بر معیشت و زندگی مردم و سخت شدن امورات روزانه مردم، در حالی است که عده ای هیچگاه نمی خواهند ببینند و بیان کنند. با فشارهای بی نظیر و در یک جنگ نابرابر اقتصادی ایران نه دچار تورم و فروپاشی شد و نه شبیه برخی کشورهای از هم پاشیده منطقه شد.

*{ در باره چگونگی هزینه کرد مبلغ یک میلیارد یورو مقابله با کرونا قرار دهید } بانک مرکزی ۷۰ درصد از یک میلیارد یورو یعنی مبلغی حدود ۷۶ میلیون یورو را تخصیص داده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما