جوزپ بورل به مسکو سفر می کند

کدخبر: 390791
اقتصاد نیوز : سخنگوی وزارت خارجه روسیه از سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به کشورش خبر داده و گفته این سفر برنامه‌ریزی شده و در گفتگوها تنها به مسائل حقوق بشر بسنده نمی‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، به دنبال برخی تنش‌ها میان روسیه و کشور‌های اروپای بعد از ماجرای مسمومیت ادعایی «الکسی ناوالنی» شخصیت غربگرای مخالف مسکو و باز‌داشت وی در این شهر، یک مقام ارشد روس خبر داده که «جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای گفت‌وگو در خصوص پاره‌ای از مسائل به این کشور سفر خواهد کرد.

تاس گزارش داد، «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه با جوزب بورل در تاریخ پنجم فوریه گفت‌وگو کنند. طرفین قرار است در خصوص طیف وسیعی از مسائل و چشم‌اندازی روابط اتحادیه اروپا و روسیه صحبت کنند.

«ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این خصوص گفت: «سفر آقای بورل برنامه‌ریزی شده است.»

وی افزود: «اطلاعات در این خصوص که این سفر و گفت‌وگو‌های آن تنها درباره مسائل حقوق بشر خواهد بود، صحت ندارد.»

زاخارووا افزود که دو طرف به دنبال گفت‌وگو در خصوص مسائل جاری خواهد بود.

وی درباره حواشی پیش ‌آمده در خصوص ماجرای ناوالنی هم گفت: «مشکلات بسیاری وجود دارد، موضوع (الکسی ناوالنی) همچنین در دستور کار قرار دارد.» 

الکسی ناوالنی، چهره غربگرای مخالف دولت روسیه اواخر ماه گذشته به محض ورود به فرودگاه مسکو از آلمان بازداشت شد و در پی آن روسیه شاهد برخی ناآرامی‌ها بوده است.  

پیشتر هم دولت آلمان، روسیه را به مسموم کردن وی متهم کرده بود. در حالی که روسیه این ادعاها را رد و اعلام کرد آزمایش ناوالنی هیچ شواهدی از وجود سم در بدن او را نشان نداده است.

ناوالنی که در پرونده‌ای موسوم به پرونده «روچر» با مجازات تعلیقی مواجه بوده به علت از دست دادن حضور در چندین جلسه بازپرسی در لیست افراد تحت تعقیب دولت روسیه قرار گرفته بود و از ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰ به دلیل نقض مکرر مقررات مشروط در لیست افراد تحت تعقیب پلیس فدرال روسیه قرار داشت.

او پیش‌تر به تحمل سه سال و نیم حبس محکوم شده بود و با توجه به گذراندن بخشی از آن در حبس خانگی، دو سال و هشت ماه دیگر را باید در حبس به سر ببرد. مقامات روسیه می‌گویند، ناوالنی با عدم گزارش موقعیت مکانی خود طی گذراندن حبس خانگی، قوانین را نقض کرده است.

شماری از هواداران ناوالنی بعد از باز‌داشت وی در مسکو به دعوت متحدانش، روز سه‌شنبه و علی‌رغم غیرقانونی اعلام شدن تظاهرات، به خیابان‌های مسکو آمدند و به حکم حبس او اعتراض کردند که در نهایت شماری از آن‌ها بازداشت شدند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما