واکنش اروپا به اخراج دیپلمات‌هایش از روسیه

کدخبر: 390955
اقتصاد نیوز : اخراج دیپلمات‌های سوئد،لهستان و آلمان توسط روسیه روز جمعه واکنش رئیسان جمهوری این کشورها را بر انگیخت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایرنا، امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه رفتار مسکو در برابر "الکسی ناوالنی" منتقد کرملین را از مسمومیت تا دستگیری و اخراج دیپلمات های خارجی محکوم کرد.

 خبرگزاری فرانسه گزارش داد،  مکرون در نشست مجازی شورای دفاع و امنیت فرانسه و آلمان گفت: با سه کشوری که دیپلمات‌های آنان اخراج شدند اظهار همبستگی می‌کنم.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز اظهار کرد که برلین آماده ادامه اعمال تحریم های روسیه از جمله علیه افراد بود، اما "وظیفه دیپلماتیک" است که کانال های ارتباطی را با همسایه غول شرقی باز نگه داریم.

مرکل در کنفرانس خبری مشترک با ماکرون افزود، آلمان فعلاً برخلاف مواضع آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی، به موضع خود در حمایت از خط لوله گاز نورد استریم ۲ پایبند است. 

صدراعظم آلمان گفت: در رابطه با روسیه، ما قبلاً گفتیم که ما حق ادامه تحریم ها به ویژه علیه افراد را داریم. پروژه ما در مورد خط لوله گازی نورد استریم بر این مواضع تاثیری نداشته است. 

لهستان نیز روز جمعه هشدار داد که اخراج یک دیپلمات لهستانی از روسیه می تواند منجر به تعمیق بیشتر بحران در روابط دو جانبه شود.

وزارت امور خارجه لهستان همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد سفیر روسیه در ورشو را به دلیل اخراج اعلام شده توسط مسکو در اوایل روز جمعه احضار کرده است.

وزارت امورخارجه روسیه گفت که دیپلمات های سوئد، لهستان و آلمان را بخاطر شرکت در اعتراضات غیرقانونی در روسیه عنصر نامطلوب خوانده که باید خاک این کشور را ترک کنند.

وزارت خارجه روسیه افزود: دیپلمات های شرکت کننده در اعتراضات در روسیه مطابق کنوانسیون وین سال ۱۹۶۱ در مورد مناسبات دیپلماتیک، عنصر نامطلوب شناخته شده و به آنها اعلام شده است که در آینده نزدیک باید روسیه را ترک کنند.   

در این بیانیه آمده است: طرف روسی انتظار دارد که مراکز دیپلماتیک سوئد، لهستان و آلمان و کارکنان این مراکز در آینده معیارهای بین‌المللی را بطور کامل رعایت کنند.  

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما